Bruce Willis by potřeboval pořádně nakopnout. Nemám teď na mysli fyzický útok na jeho sedací partie, ale jeho účinkování ve filmech. Od dob Pulp Fiction, Posledního skauta nebo, dejme tomu, Smrtonosné pasti uběhl už nějaký ten rok a Bruce se zase začíná pomalu ale jistě utápět v pitomostech typu Můj soused zabiják 2.
Jeho nejnovější kreace ve snímku Rukojmí ho ze šedi rozhodně nevytrhne, to bylo snad každému jasné už předem, ale zase to není tak strašné, aby na něj zanevřeli jeho věrní fanoušci (kteří stejně tak jako já, stříhají metr do premiéry Sin City).
Rukojmí je jako taková jednohubka pro jedlíka. Hlad nezažene, člověk doufá, že přijde hlavní chod, ale když už to je na talíři, tak jí přeci nepohrdneme.
Příběh začíná při jedné z posledních akcí oficiálního policejního vyjednavače Jeffa. Netypicky zarostlý Willis to tentokráte přežene a naopak velmi typicky se všechno pokazí, aby hrdinu mohly pronásledovat výčitky svědomí po zbytek snímku. O pár podzimů později ho zastihneme, nyní již jako pouhého šerifa v jednom z nejklidnějších městeček v Americe, jak se nechtěně zaplete do nejhorší noční můry, jakou si bývalý vyjednavač s výčitkami svědomí může představit. Dům zbohatlíka si na mušku vzali tři výrostci a když se jim podaří omylem spustit bezpečnostní systém, jenž vilu změní v téměř nedobytnou pevnost, vypadá to, že Bruce má plné ruce práce. Milí chlapci si ovšem vybrali pro přepadení ten opravdu nejnevhodnější čas, a jak se záhy rychle přesvědčí, i to nejhorší místo. Majitel domu totiž nevydělal své peníze zrovna legální cestou a o jedno specifické DVD plné jakýchsi velmi důležitých informací, jež je nyní kdesi v domě, má zájem podivná skupinka gangsterů. Ti si navíc vzali do hlavy, že jediná cesta, jak dostat DVD, vede skrze našeho hrdinu. No a co je lepší přesvědčovací metoda ke spolupráci, než někomu unést rodinku...
Rukojmí by mohli být docela zajímavým thrillerem, nebýt jejich příšerné a do nebe volající nedotaženosti. Asi nejvíce je to patrné na úplném konci, kdy po závěrečné scéně nevíte, jestli se máte doopravdy smát a nebo to autoři mysleli zcela vážně. Velice negativně působí i jednotlivé části filmu, kdy se divák v jedné scéně královsky baví, aby se pak převtělil v nevěřícího Tomáše o pár minut později. O některých příšerně kýčovitých úsecích (schválně si počkejte na pannu Marii) je škoda se rozsáhleji rozepisovat.
Ani samotný Bruce nemá možnost nějak zvlášť vyniknout (o Kevinu Pollakovi, jenž devadesát procent filmu proleží na podlaze, ač je napsán
na druhém místě na plakátech, škoda mluvit) a je většinou válcován velmi dobrým výkonem mladých herců, kteří se alespoň viditelně snažili, ze sebe dát všechno.
Co od Rukojmího rovněž neočekávejte, je nějaká akce. Oněch pár výstřelů na konci se k ní rozhodně ani neblíží. Film se snaží brnkat více na nervovou strunu, ale ač se mu několikrát podaří přiblížit se k cíli, není to žádný zázrak.
Jak už jsem řekl na začátku. Bruce je nyní ztracen hluboko za svým někdejším zenitem. Za pár měsíců si na Rukojmí nikdo ani nevzpomene, takže pokud máte hodně peněz a volné odpoledne, klidně se na něj vydejte. Určitě to je alespoň onen průměr co nenadchne, ale ani neurazí.
Nejnovější komentáře