Všechno, co má svůj začátek, má nejenom svůj konec, ale také další začátek. Třetí úlomek Matrixu mě definitivně utvrdil v názoru, že nejsem zcela normální člověk. Necelou hodinu po skončení Revolutions sedím u svého počítače a snažím se co nejpřesněji vystihnout své osobní pocity z díla bratrů Wachovských. Což o to, že se kvapem blíží půlnoc a zítra ráno musím vstávat v šest, abych dokončil ročníkový projekt do ekonomiky - prostě mě popadla psací nálada a navíc se mi nechce spát. A jestliže má každá příčina svůj jasný následek, tak vězte, že zítra se mi pro změnu nebude chtít vstávat…
Jestliže se stal první Matrix úspěšným a divácky oblíbeným titulem, bylo to bezesporu zásluhou kvalitního příběhu a perfektního zpracování. Reloaded přidal plyn v oblasti akce - přesto i dvojka dokázala ony pomyslné skulinky mezi všemožným salty, kopy a přemety zaplnit zajímavými myšlenkami. Trojka v tomto trendu pokračuje. Opět mi nezbývá nic jiného než čtenářům připomenout, že vše základní bylo vyřčeno v původním filmu, díky čehož další díly spíše rozvíjejí nakousnuté myšlenky, anebo obrací naruby zásadní zákony světa Matrixu a jiné nabyté poznatky.
A když jsem zde zmínil to, že třetí pokračování preferuje téměř stejnou koncepci jako jeho předchůdce, měl jsem na mysli i otázky, kterých se po premiéře Reloaded vyrojilo tolik, že by to stačilo na sepsání samostatné knihy. Revolutions většinu z nich zodpovídají (někdy vcelku logicky, jindy až nepochopitelně krkolomně) a jiné nechávají bez povšimnutí s velkým otazníkem na konci. Třetí Matrix si zároveň zachovává onu nevypočitatelnost předchozích dílů - pokud si někde neprostudujete podrobný popis děje, není vám vlastně do poslední minuty jasné, jak se celá situace vyhrotí. Současně s touto vychytávkou bratři Wachovští neustávají ve své palbě, kdy na nebohého diváka chrlí jednu otázku za druhou. A odpověď na ně… ty si již musíte vydedukovat sami, nebo» se v blízké době, a to je zřejmě dobře, žádné další pokračování konat nebude (i když konec tomu do jisté míry neodpovídá).
To, co bylo v Reloaded pro mnohé příznivce těžko stravitelné, a tedy přístup k příběhu, se výraznou měrou promítá i do trojky. Jak by také ne, když Revolutions pokračují přesně tam, kde to překvapivým způsobem zalomila dvojka. Pohádkové pojetí zápletky, jež povětšinou upřednostňuje systém „hrdinové musí zajít za Vědmou a ta jim poradí, kam jít, koho zabít a koho zachránit“, na jednu stranu ostře kontrastuje s příběhovou omáčkou původního Matrixu, kdežto na druhou rozšiřuje celou problematiku o další rozměr, který může i přes svou filosofickou výši leckteré přívržence prvního filmu pěkně znechutit.
Pakliže nemáte potuchy, v čem se to pitvám (a to by bylo vcelku pochopitelné), zkuste si vybavit zdánlivě nepředstavitelné. O mnoho lehčí to pak budete mít, jestliže jste si někdy v minulosti snažili představit, jak to asi probíhá uvnitř počítače, v jeho nejniternějších útrobách, kde se každý den svádí tuhé bitvy mezi nepovolenými ovladači, viry či poškozenými soubory. Takový je totiž Matrix, respektive jeho nová tvář. Postavy mající ve světě Matrixu zásadní postavení zastávají v jeho rámci posty jakýchsi lepších programů, které jsou schopny ovlivňovat průběh samotné simulace. Je to Merovingian, Architekt, Vědma a další… Oba poslední díly tedy v praxi představují souboj, který je pro mnohé uživatele computerů zcela všední. Na jedné straně vir a na té druhé (bývalý) antivir. Neo kontra agent Smith.
Jak nyní vyplynulo na povrch zemský, první díl byl v leckterých ohledech hodně klamný. Zprvu se zdálo, že úhlavním nepřítelem přeživších lidí jsou stroje, potažmo svět Matrixu, ale tuto skutečnost posléze vyvrátila druhá část. Třetí partie pak samotný obrat dokonává. Lidé i stroje získávají společného nepřítele - nepřítele, s kterým se nemůže rovnat ani samotný Neo. Ano… tou osobou je agent Smith, který v průběhu trojky dosahuje takřka absolutní nadvlády nad programem. Vymanil se z jeho spárů, přežil svou vlastní kybernetickou smrt a začal se Matrixem šířit jako nemoc. Výše uvedené přirovnání agenta Smithe k antiviru tedy přijměte s dostatečnou rezervou.
Příběh Revolutions je svým způsobem hodně zajímavý, a to i přesto, že navazuje na nemastný, neslaný druhý díl. Po úvodní hodince, která je přesycena řečmi plnými patosu a nejasnými výpověďmi Vědmy a jiných zúčastněných, se dostává ke slovu šedesát minut trvající akce, přinášející divákovi nefalšovaný filmový zážitek. Na Sion útočí tisíce sentinelů a čelí odporu ze strany jeho lidských obyvatelů a samotný Neo pádí společně s Trinity do města strojů, aby si zde odbyl povinnosti Vyvoleného. Závěr snímku poté obstarává finální střet mezi Neem a agentem Smithem v nulové gravitaci, který je orámován minimálně dvěma překvapivými, ne-li šokujícími událostmi.
Třetí Matrix je naprosto odlišný od svých předchůdců. Je temnější, dojemnější, akčnější a rozhodně kompaktnější a ucelenější než Reloaded. ®e je jeho příběh atmosféricky chmurnější, tak to je důsledek toho, že se převážná část dvouhodinové stopáže odehrává ve světě skutečném, a tedy ve světě trosek, strojů a vypáleného nebe.
Zatímco jednička se zaměřovala zcela logicky na scény v simulačním programu, druhý díl se pokusil o jakousi rovnováhu a poprvé seznámil diváky i s druhou stranou. Navštívili jsme Sion, setkali se s jeho obyvateli, zatančili si rave a přičichli o něco více k pachu v potemnělých šachtách a tunelech. Trojka je záležitostí výhradně naturalistickou (některé následky jsou pro určité hrdiny skutečně kruté). Do samotného Matrixu nahlédneme snad jen dvakrát: poprvé při efektní přestřelce ve vestibulu sadomasochistického klubu Hell, naposled v závěrečné patnáctiminutovce (části děje odehrávající se na hranici Matrixu záměrně opomíjím).
Celkově vzato - třetí díl mě sice nijak zvláš» neoslnil, ale alespoň částečně naplnil má očekávání (je v něm akce, romantika, napětí... zkrátka ze všeho něco). Přesto jsem se místy neubránil pocitům rozporuplnosti. Těžko říci, zdali to byl záměr bratrů Wachovských, vyzrát na diváka a uvalit jej do pozice tápajícího pozorovatele plného nejistot. Jestliže ano, pak se jim to v mém případě podařilo. Po skončení Matrixu Revolutions vím akorát to, že vlastně vůbec nic nevím. Nevím ani to, zdali bych měl být nadšený, anebo zklamaný.
Nicméně… nebýt častých logických kiksů v druhé půli a z toho plynoucích otázek typu „PROČ???“, byl bych nejspíš spokojen, vrněl blahem a tu devadesátku filmu udělil. Jenomže nemůžu, takže osmdesát a dost!
Dobrou noc.
Nejnovější komentáře