Kritiky.cz > Články > Spider-Man 2: V čem všem je lepší

Spider-Man 2: V čem všem je lepší

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

„Jestli je ten­to film v něčem lep­ší, pak je to pří­běh,“ sou­dí vět­ši­na tvůr­ců při optá­ní, v čem Spider-Man 2 před­čí své­ho star­ší­ho před­chůd­ce. I když to zní div­ně vzhle­dem k hrubé­mu dějo­vé­mu násti­nu, jenž není pří­liš vzdá­len základ­ní­mu...Lepší pří­běh

„Jestli je ten­to film v něčem lep­ší, pak je to pří­běh,“ sou­dí vět­ši­na tvůr­ců při optá­ní, v čem Spider-Man 2 před­čí své­ho star­ší­ho před­chůd­ce. I když to zní div­ně vzhle­dem k hrubé­mu dějo­vé­mu násti­nu, jenž není pří­liš vzdá­len základ­ní­mu roz­vr­že­ní z prv­ní­ho Spideyho, nemá­me asi důvod fil­ma­řům nevě­řit. Samotný Sam Raimi si byl moc dob­ře vědom toho, že když divá­kům před­ho­dí pokra­čo­vá­ní liší­cí se od ori­gi­ná­lu pou­ze jiným pro­tiv­ní­kem, tak zřej­mě jen těž­ko zopa­ku­je úspěch z roku 2002, a pro­to se roz­ho­dl zamě­řit dru­hý díl více na pro­kres­le­ní jed­not­li­vých postav a co nej­věr­ně­ji vystih­nout změ­ny, kte­ré nasta­ly u ústřed­ních hrdi­nů za dobu dvou let.

A že to jsou změ­ny radi­kál­ní, o tom není žád­ných pochyb. Jen posuď­te sami: Peter Parker ztrá­cí sta­tus věč­ně našpr­ta­né­ho stu­den­ta a má vel­mi blíz­ko k vyha­zo­vu ze ško­ly, Mary Jane chce změ­nit způ­sob své­ho živo­ta, a pro­to se zasnu­bu­je se synem vyda­va­te­le bul­vár­ních novin Daily Bugle, Harry Osborn stá­le prah­ne po mstě za otco­vu smrt a záro­veň si poma­lu uvě­do­mu­je, že zdě­dil urči­té Goblinovy geny…

Jak lze z výše uve­de­né­ho vyčíst, máme se nač těšit, a když si k tomu při­poč­te­me „zapekli­té“ vzta­hy mezi tou­to tro­ji­cí (a neje­nom mezi ní), může­me oče­ká­vat jed­nu z nej­lé­pe pro­pra­co­va­ných komik­so­vých adap­ta­cí. Ambice sním­ku zaujmout po strán­ce pří­bě­ho­vé konec­kon­ců pod­tr­hu­jí jmé­na pode­psa­ná pod scé­ná­řem. Studio nijak nelel­ko­va­lo a s myš­len­kou pří­mé úmě­ry anga­žo­va­lo k fil­mu hned čty­ři scé­náris­ty, což je jev, kte­rý je i v Hollywoodu málo­kdy vída­ný. A kdo­pak si to zís­kal reži­sé­ro­vu důvě­ru při rea­li­za­ci dru­hé­ho Spideyho? Tak před­ně David Koepp, kte­rý napsal scé­nář pro prv­ní díl, dvo­ji­ce Alfred Gough a Miles Millar (kte­rá si Raimiho zís­ka­la akč­ní kome­dií Tenkrát na výcho­dě) a v nepo­sled­ní řadě Michael Chabon, vítěz Pulitzerovy ceny za nove­lu The Adventures of Kavalier and Clay, kte­rý jakož­to scé­náris­ta debu­to­val sním­kem Skvělí chla­pi.

Lepší zápo­rák

„Osobně si mys­lím, že máme i lep­ší­ho zápo­rá­ka. Octopus pod­le mě zkrát­ka na plát­ně vypa­dá líp. Tím nechci nijak sni­žo­vat William Dafoea, jeho Goblin byl bez chy­by, ale Octopus je lep­ší,“ říká na adre­su své­ho „pro­tiv­ní­ka“ Tobey Maguire. Ten, kdo měl tu mož­nost vidět ale­spoň trai­ler, mu jis­tě dá za prav­du.

Zelený Goblin jako tako­vý měl v jed­nič­ce dob­ré­ho před­sta­vi­te­le, nicmé­ně jeho kos­tým byl v něko­li­ka scé­nách hod­ně ome­zu­jí­cím fak­to­rem z hle­dis­ka pohy­bo­vé­ho. Právě v tomhle vidí svou výho­du Alfred Molina, herec cha­rak­te­ro­vě hlub­ších rolí a před­sta­vi­tel Dr. Octavia: „Willem Dafoe musel nosit mas­ku, já ne. Moje posta­va páchá zlo s odkry­tým hle­dím.“

Jestlipak se v sou­vis­los­ti s pokra­čo­vá­ním Spider-Mana spe­ku­lo­va­lo o něčem nej­ví­ce, pak to bylo obsa­ze­ní postu ústřed­ní­ho zápo­rá­ka. Raimi měl v této zále­ži­tos­ti jas­no a ve sna­ze posta­vit Peterovi do ces­ty něko­ho, ke komu by byl „cito­vě“ vázán, zvo­lil hrdi­nu, jenž na komik­so­vých strán­kách debu­to­val roku 1963. Což o to, že si vybral posta­vu, kte­rá v před­lo­ze jeho zámě­ru „osob­ní vaz­by“ plně odpo­ro­va­la, ve fil­mu lze všech­no změ­nit k obra­zu své­mu. Dr. Otto Octavius tak není v pokra­čo­vá­ní Spider-Mana jen lout­kou z povzdá­lí, ale posta­vou, kte­rá je Parkerovi hod­ně blíz­ká, podob­ně jako Green Goblin v prv­ním díle. Opomenutí jejich civil­ní zná­mos­ti by bylo z hle­dis­ka vta­že­ní do děje více než hloupým kro­kem vzad, a pro­to nebu­de­me ani ten­to­krát ušet­ře­ni vel­mi zají­ma­vých kon­fron­ta­cí jak na bojiš­ti, tak v mís­tech, kde se neřeč­ní pěst­mi, nýbrž slo­vy.

Přestože všich­ni, kte­ří se podí­le­li na natá­če­ní dru­hé­ho Spideyho, hod­no­tí Octopuse jako mno­hem lep­ší­ho zápo­rá­ka, těž­ko může­me pře­hléd­nout jeho úzkou spja­tost s posta­vou Green Goblina. Dr. Otto Octavius je podob­ným typem věd­ce, neřku­li tím stej­ným, pra­cu­je v týchž labo­ra­to­řích jako Norman Osoborn a k tomu vše­mu má i stej­nou záli­bu - vyna­lé­zá­ní dopo­sud nee­xis­tu­jí­cích vojen­ských sere­pe­ti­ček. Zatímco v jed­nič­ce se stal Harryho otec obě­tí léta­jí­cí­ho prk­na a zele­né­ho brně­ní (ale hlav­ně pod­lehl své roz­pol­ce­nos­ti), ve dvoj­ce si Octavius, dří­ve nor­mál­ní občan měs­ta ame­ric­ké­ho, vypěs­tu­je závis­lost v noše­ní čtyř­líst­ku mecha­nic­kých cha­pa­del.

Když si Willem Dafoe popr­vé navlé­kl kos­tým Green Goblina, neu­nik­ly svě­tu stíž­nos­ti na adre­su jeho malé při­způ­so­bi­vos­ti lid­ské­mu tělu. Alfred Molina byl toho­to pro­blé­mu omi­lost­něn a fil­ma­ři jej nenu­ti­li navléct se do žád­né­ho odleh­če­né­ho brně­ní. Možná i pro­to, aby si i on užil své malé stras­ti na ces­tě za hono­rá­řem, mu tri­ka­ři uštědři­li ránu ze zce­la jiné­ho soud­ku. Po natá­če­ní si tak Molina sice nestě­žo­val na žád­nou mas­ku a robo­tic­ký kos­tým, ale na boles­ti zad. A přes­to­že se tvůr­ci z dílen sna­ži­li, seč moh­li, imi­ta­ce mecha­nic­kých paží, ovlá­da­ných zhru­ba pat­nác­ti tech­ni­ky, snes­la na Molinova bed­ra tíhu v podo­bě čty­ři­ce­ti kilo­gra­mů.

Lepší hono­rář pro Tobeyho

Je zvlášt­ní, jaký kus ces­ty uči­nil Tobey Maguire od prv­ní­ho dílu. Zatímco v před­pro­duk­ci dva roky staré­ho Spider-Mana bylo jeho jmé­no neu­stá­le zavr­ho­vá­no a jedi­ný, kdo o něj jevil zájem, byl samot­ný Raimi, při rea­li­za­ci dvoj­ky se kar­ta obrá­ti­la. Už to nebyl Maguire, kdo musel stu­dio pře­svěd­čo­vat „podo­mác­ku“ nato­če­nou scén­kou s Elizabeth Dushkuovou, ale nyní padla řada na sku­pin­ku nej­vý­še posta­ve­ných zaměst­nan­ců z fil­mo­vé spo­leč­nos­ti Sony.

Jaké to je, když si člo­věk dik­tu­je své tem­po, o tom se Maguire pře­svěd­čil ješ­tě před plá­no­va­ným datem natá­če­ní. Nejprve zbrz­dil plá­ny stu­dia zpož­dě­ným dokon­če­ním dosti­ho­vé­ho dra­ma­tu Seabiscuit a poté uštědřil celé­mu štá­bu dal­ší ránu, kte­rou nemohl oče­ká­vat ani ten nej­skep­tič­těj­ší pesi­mis­ta. Když vám před­sta­vi­tel ústřed­ní role a jed­na z nej­vět­ších hvězd celé­ho fil­mu sdě­lí něko­lik měsí­ců před začát­kem natá­če­ní, že se na roli fyzic­ky necí­tí, když se ozvou prud­ké boles­ti zad záslu­hou vyhřez­lé plo­tén­ky, jen málo­kdo si doká­že před­sta­vit, jaký stres tím způ­so­bí reži­sé­ro­vi, pro­du­cen­tům a jiným…

Tobeyho pro­blémy se zády a nepří­z­ni­vé lékař­ské pro­gnó­zy při­nu­ti­ly stu­dio k hle­dá­ní plno­hod­not­né náhra­dy. Netrvalo dlou­ho a o něko­lik dní poz­dě­ji už bylo zná­mé jmé­no Maguirova nástup­ce. Tím se stal Jake Gyllenhaal, pří­tel Kirsten Dunstové.

Ve chví­li, kdy se svět dozvě­děl o tom­to radi­kál­ním zása­hu, vypuklo mezi vše­mi fan­dy a fanyn­ka­mi fil­mo­vé­ho Pavouka hoto­vé šílen­ství. Výtky ze všech stran, dáva­jí­cí důraz­ně naje­vo svou nespo­ko­je­nost s pře­ob­sa­ze­ním, se sice dlou­ho míje­ly svým účin­kem, ale nako­nec si TI, kte­ří zapl­ňu­jí kasy kin a činí holly­wo­od­ské bož­stvo šťast­ným, pře­ci jen vydu­pa­li své. A k tomu sta­či­lo málo - jed­na Maguirova schůz­ka s pro­du­cen­ty a jed­na kom­pro­mis­ní domlu­va uči­ně­ná na přá­ní Tobeyho dok­to­rů.

Maguire tak sice dosá­hl své­ho, ale to roz­hod­ně nezna­me­na­lo, že by byl za těch 17 mili­o­nů dola­rů ušet­řen tvr­dé pří­pra­vy na roli. Podobně jako před dvě­ma lety, i ten­to­krát se Tobey na dlou­hé dny zabyd­lel v posi­lov­ně. Přeci jen jeho tělo ztra­ti­lo během natá­če­ní Seabiscuitu potřeb­né pro­por­ce a jin­de zase nabra­lo nepo­třeb­né. „Cvičil jsem pod dohle­dem osob­ní­ho tre­né­ra, jedl jsem jenom to, co mi naser­ví­ro­val die­te­tik, a měl jsem k ruce instruk­to­ry bojo­vých umě­ní, jógy a gym­nasti­ky. Cvičil jsem šest dní v týd­nu, tři až čty­ři hodi­ny den­ně,“ říká s úsmě­vem před­sta­vi­tel pavou­čí­ho muže v roz­ho­vo­ru pro fil­mo­vý měsíč­ník Premiere.

Lepší roz­po­čet

Přestože tvůr­ci jako jeden muž svor­ně tvr­dí, že dru­hý Spider-Man není akč­něj­ší, ani vel­ko­le­pěj­ší než jeho star­ší brat­ří­ček, divák zna­lý věci se musí sám sebe ptát: KAM se tedy podě­lo těch nad­by­teč­ných šede­sát mili­o­nů dola­rů?

Světlo do této pro­ble­ma­ti­ky vná­ší samot­ný Raimi: „Film jako tako­vý není kla­sic­kým pokra­čo­vá­ním, kte­ré se sna­ží zastřít vypr­cha­lé kouz­lo záplet­ky znač­ným množ­ství akč­ních scén, ale kte­ré se pokou­ší vybrou­sit k doko­na­los­ti to, co bylo mís­ty hra­na­té v prv­ním díle.“ Podobně se k této otáz­ce sta­ví i Maguire: „Akční scé­ny jsou lep­ší a tri­ky pro­pra­co­va­něj­ší…“

Výše zmí­ně­né se vel­mi pěk­ně čte zejmé­na v pří­pa­dě tri­ků. Když totiž Peter Parker ská­kal v jed­nič­ce z jed­no­ho „bará­ku“ na dru­hý a obje­vo­val při­tom své nově naby­té super­schop­nos­ti, zřej­mě jsem nebyl sám, kdo si v tu chví­li vzpo­mněl na trha­vou (ale kdy­si famóz­ní) Zemanovu Cestu do pra­vě­ku. Místy zřej­má laci­nost spe­ci­ál­ních efek­tů byla jed­nou z mála čer­ných skvrn na jinak bez­chyb­ném zpra­co­vá­ní kul­tov­ní­ho komik­su, jak se ale zdá, dvoj­ka dá na podob­né „nedo­va­ře­nos­ti“ rych­lé zapo­me­nout. Hold… dvou­setmi­li­o­no­vý roz­po­čet (jiné zdro­je uvá­dí až 210 mil.) nej­draž­ší­ho fil­mu všech dob se musí někde pro­je­vit, a když už ne v navý­še­ném množ­ství akč­ních scén, tak ale­spoň ve zlep­še­ní jejich kva­li­ty.

Lepší dvoj­ka než jed­nič­ka

Může se to zdát jak­ko­li nepo­cho­pi­tel­né, ale dru­hý Spider-Man má nakro­če­no k tomu, aby poko­řil stín své­ho před­chůd­ce. A věř­te, nejde o žád­né opti­mis­tic­ké řeč­ně­ní do vět­ru - pod­le prv­ních ohla­sů se může­me údaj­ně těšit na mno­hem lep­ší film, než jakým byla jed­nič­ka, při­čemž prů­měr­né deva­de­sá­ti­pro­cent­ní hod­no­ce­ní hovo­ří samo za sebe…

Inu… už aby bylo 22. čer­ven­ce! 🙂


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • 26. ročník Českých lvů - nominace cen - 215. května 2023 26. ročník Českých lvů - nominace cen - 2 Posted in Videa
  • Open Water 2 (2006)12. srpna 2016 Open Water 2 (2006)  Výlet skupiny přátel se kvůli jejich blbosti nakonec stane zoufalým bojem o přežití, nejen s otevřeným mořem, ale i jimi samotnými… Pětice přátel se rozhodne […] Posted in Horory
  • Photos from Mahriz Gaming's post17. května 2021 Photos from Mahriz Gaming's post Highrise City je další budovatelskou strategií, která je moderním pojetím žánru. Ve hře nebudeme pouze stavět, ale starat se o obnovitelné zdroje, kterých má být až 50. Naše město se bude […] Posted in Krátké herní aktuality
  • 9. listopadu 2019 P. G. Wodeouse - Horká lázeň Městečko St. Rocque leží na mořském Pobřeží na severu Francie. Zámek Blissac stojí poblíž městečka St. Rocque, jenž si pronajal pan Wellington Gedge se svojí ženou. Jejich vztah není […] Posted in Recenze knih
  • Underworld18. února 2022 Underworld Akční horor ze současnosti o nekončící válce mezi upíry a vlkodlaky. Jediný, celkem zbytečný, incident dokázal rozpoutat nenávistnou válku mezi těmito dvěma klany nemrtvých na několik […] Posted in Retro filmové recenze
  • Jak prokouknout casino bonusy: Co vám většina kasin neřekne31. ledna 2025 Jak prokouknout casino bonusy: Co vám většina kasin neřekne Pojďme si otevřeně promluvit o světě online hazardu – casino bonusy můžou pořádně nakopnout váš herní zážitek. Tyhle výhody vám dají větší prostor pro hru a šanci na výhru, aniž byste […] Posted in Články
  • Psanci: Potrestání9. července 2024 Psanci: Potrestání Nejlepší a nejuznávanější korejská série současnosti, která si drží kvalitativní standard i po čtvrté! Tentokrát tu máme online hazard a Filipínce, kteří se rádi ohánějí nožem.  Dějově […] Posted in Krátké recenze
  • 9. července 2017 Rozhovor s režisérem vítězného filmu ve Varech https://www.youtube.com/watch?v=apcsRvVc0lg Video zdroj : KVIFF Posted in MFF Karlovy Vary
  • 25. března 2017 Vzácná návštěva - Clemens Kuby Hlavní město naší republiky se má na co těšit – do Prahy totiž přijede světoznámý spisovatel Clemens Kuby. Kdo by ho přece jen neznal, tak vězte, že se věnuje hlavně lidskému tělu a mysli. […] Posted in Novinky v nakladatelstvích
  • Cviky pro svaly na předloktí4. října 2010 Cviky pro svaly na předloktí Předloktí je velmi podceňovaná část těla, alespoň co se týká jeho posilování a procvičování. V žádném případě bychom ho však v komplexním cvičení neměli nikdy podceňovat. Svaly na […] Posted in Domácí rady
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,48891 s | počet dotazů: 287 | paměť: 63746 KB. | 20.04.2025 - 13:08:12