Oscarový herec a producent Michael Douglas se příští měsíc vrátí na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, aby zde představil nově zrestaurovanou verzi filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, a to u příležitosti 50. výročí vzniku slavného dramatu Miloše Formana, které v roce 1976 získalo Oscara.
Oscarový producent osobně uvede film z roku 1975 na speciální slavnostní projekci v rámci festivalové sekce Z minulosti. Douglase při červencové prezentaci doplní kolega producent Paul Zaentz, synovec zesnulého koproducenta Saula Zaentze, a členové Formanovy rodiny.
Projekce je poctou jak významnému výročí filmu, tak historickému spojení Karlových Varů s jeho natáčením. Forman udržoval s českým festivalem úzký vztah po celou dobu své kariéry a Douglas, Zaentz i spoluhráč Danny DeVito jsou držiteli festivalového Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
Padesáté výročí slaví Historická oscarová jízda
Film Přelet nad kukaččím hnízdem se zapsal do historie Oscarů jako teprve druhý film, který zvítězil ve všech pěti hlavních kategoriích: Nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec, nejlepší herečka a nejlepší adaptovaný scénář. Tento úspěch ho zařadil spolu s filmem Stalo se jedné noci z roku 1934 do vybrané skupiny filmů, kterým se podařilo získat vzácný úspěch „velké pětky“. Mlčení jehňátek z roku 1991 zůstává jediným dalším filmem, který získal všech pět cen.
Douglas a Saul Zaentz získali Oscara za nejlepší film za svou producentskou práci, zatímco Forman si odnesl ocenění za nejlepší režii. Jack Nicholson si vysloužil cenu za nejlepšího herce za ztvárnění rebelujícího hazardního hráče Randla McMurphyho a Louise Fletcherová získala cenu za nejlepší herečku za roli autoritářské zdravotní sestry Ratchedové. Lawrence Hauben a Bo Goldman získali cenu za adaptovaný scénář podle románu Kena Keseyho.
Úspěch filmu znamenal přelom ve Formanově kariéře a upevnil pozici režiséra českého původu v hollywoodské kinematografii. Toto uznání mu připravilo půdu pro jeho další mezinárodní úspěchy, včetně filmů Amadeus z roku 1984 a Lid versus Larry Flynt z roku 1996.
Drama se odehrává v psychiatrické léčebně a sleduje McMurphyho vzdor vůči ústavní autoritě, když se postaví rigidnímu systému, který pacienty omezuje. Příběh slouží jako silné zkoumání svobody versus kontroly, což jsou témata, která v polovině 70. let rezonovala u diváků i kritiků.
Festival oslavuje dlouholetá spojení
Douglas navštívil Karlovy Vary naposledy v roce 1998, kdy spolu se Saulem Zaentzem převzali od festivalu Křišťálový glóbus. Jeho návrat po 27 letech podtrhuje trvalé vztahy mezi festivalem a tvůrčím týmem filmu.
„Je nám opravdovou ctí uvést film „Přelet nad kukaččím hnízdem“ v den jeho 50. výročí,“ říká výkonný ředitel KVIFF Kryštof Mucha. „Přítomnost Michaela Douglase, Paula Zaentze a rodiny Formanových se postará o nezapomenutelný okamžik v historii festivalu.“
Saul Zaentz s Formanem spolupracoval i po filmu Přelet nad kukaččím hnízdem a jako producent se podílel na filmech Amadeus a Goyovy přízraky z roku 2006. Mezi jeho další producentské počiny patří také uznávané filmy jako Anglický pacient. Jeho syn Paul Zaentz se v roce 1988 podílel na produkci pražské adaptace Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí a filmu Talentovaný pan Ripley z roku 1999; v poslední době produkoval minisérii Netflixu z roku 2020 a spin-off Kukuřičného hnízda Ratched.
Rozhodnutí festivalu uvést restaurovanou verzi filmu Přelet nad kukaččím hnízdem odráží pokračující snahu o zachování a představení klasické kinematografie novým divákům. Restaurátorské práce zajišťují, že Formanova vize se bude i nadále dostávat k divákům ve zvýšené technické kvalitě při zachování umělecké integrity původní produkce.
Formanovo spojení s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary přesahuje rámec přehlídky Přelet nad kukaččím hnízdem a představuje širší vztah mezi festivalem a českými filmaři, kteří dosáhli mezinárodního uznání. Jeho podpora festivalu po celou dobu jeho kariéry je příkladem kulturního mostu mezi českou kinematografií a hollywoodskou produkcí.
Červencová projekce bude pro festival v roce 2025 znamenat jeden z velkých okamžiků, který bude prvním po květnovém úmrtí dlouholetého prezidenta Jiřího Bartošky. Mezi další mimořádné události letošního ročníku bude patřit pocta hollywoodské ikoně 40. let Johnu Garfieldovi, představení restaurované kopie české klasiky Ecce Homo Homolka a ocenění českého střihače Jiřího Brožka, který obdrží Cenu prezidenta festivalu.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře