Kritiky.cz > Speciály > Strážci Galaxie Vol. 2 – Obsah | O filmu

Strážci Galaxie Vol. 2 – Obsah | O filmu

StrazciGal
StrazciGal
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

            OBSAH

             Společnost Marvel Studios, která do kin uvedla obrovsky úspěšné filmové série Iron Man, Captain America, Thor, Ant-Man, Doctor Strange a Avengers, představuje napjatě očekávané pokračování příběhů nejoblíbenější a nejsvéráznější party v Galaxii – snímek Strážci Galaxie Vol. 2.

            Děj navazuje tam, kde skončil děj předchozího filmu Strážci Galaxie – nejúspěšnějšího letního hitu letní filmové sezóny 2014 – a předkládá divákům další velkolepá a bláznivá vesmírná dobrodružství Petera Quilla neboli Star-Lorda a jeho party výstředních společníků, kteří společně ochraňují vesmír před nebezpečím a díky popularitě, které nabyli po záchraně Xandaru, se živí jako žoldáci.

            V příběhu, který se odehrává za doprovodu písní z druhé kazety „Nejlepších songů“, se všichni společně usilovně snaží udržet celou svou nově nalezenou rodinu pohromadě a při svých toulkách po těch nejzapadlejších koutech vesmíru se pokoušejí rozluštit záhadu toho, kdo je skutečným otcem Petera Quilla. Filmový svět společnosti Marvel se v tomto filmu jako obvykle dočká dalších přírůstků a změn, neboť ze starých nepřátel se stávají noví přátelé a na scéně se objevují i zcela nové postavy, které si fanoušci Strážců Galaxie v minulosti oblíbili na stránkách comicsů.

          

            O FILMU

            Strážci Galaxie se zrodili v roce 1969 v myslích Arnola DrakeaGenea Colana. Jednalo se o tým hrdinů z 31. století – každý z jeho členů byl posledním žijícím příslušníkem svého druhu. V rámci druhé fáze rozšiřování filmového světa společnosti Marvel se Strážci Galaxie stali prvními postavami, které do něj vstoupily ihned po představení všech základních postav společnosti Marvel. Tento film současně představoval zásadní odklon od atmosféry a stylu všech předchozích filmů společnosti Marvel. Když byl tento ojediněle tvůrčí a původní film uveden do kin, stali se Strážci Galaxie celosvětovým filmovým hitem a diváci si excentrický tým mezigalaktických hrdinů zamilovali.

            Scenárista a režisér James Gunn si vzpomíná na svou reakci, když v létě 2014 vzali hrdinové jeho filmu popkulturu útokem. „Bylo opravdu potěšující a příjemné, že Strážci dokázali tak obrovské množství lidí po celém světě oslovit na tak intenzivní úrovni,“ popisuje Gunn. „Ve své podstatě jsou Strážci skupinou odpadlíků, kteří spojí dohromady své síly a objeví způsob, jak vykonat velké věci a vycházet spolu. Myslím, že právě tohle je věc, která na diváky působí tak silně. Když za mnou přijdou děti a začnou mi říkat, že se jim film moc líbil a že se líbil i jejich rodičům a prarodičům, je to skvělý pocit. Tyhle postavy dokázaly oslovit všechny generace lidí po celém světě, od Thajska přes Jižní Ameriku až po Londýn.“

            Protože se do rolí pestrých, ojedinělých a dysfunkčních postav týmu Strážců vracejí původní herci, posouvají se vzájemné vztahy mezi postavami na zcela jinou úroveň. V prvním filmu se z jednotlivých členů týmu stávala jedna velká rodina, a ve filmu Strážci Galaxie Vol. 2 se děj soustředí na samotné fungování této rodiny. „V tomto filmu jsou všechny postavy členy jedné rodiny,“ vysvětluje James Gunn. „A udržet rodinu pohromadě je mnohem náročnější než se stát jejím členem. Je to mnohem komplikovanější příběh. V prvním filmu se setká pár odpadlíků a dají se dohromady. Ale co to pro ně znamená?“

            A právě to se diváci dozvědí v pokračování, ve kterém se dále rozvíjejí vztahy mezi jednotlivými postavami, počínaje Peterem Quillem neboli Star-Lordem, pro kterého se s rodinným životem pojí jeden zásadní problém, jenž je odhodlaný vyřešit – netuší, kdo je jeho skutečným otcem. Do role, která ho katapultovala na pozici jednoho z nejznámějších herců filmového světa společnosti Marvel a Hollywoodu vůbec, se vrací Chris Pratt.

            „Zcela jednoznačně se jedná o pokračování původního příběhu,“ popisuje James Gunn situaci, ve které Prattovu postavu nacházíme. „Ale od té doby, co na konci předchozího filmu Peter Quill přijal za svůj titul Star-Lorda, se začal více věnovat roli velitele celého týmu a působí také přece jen o něco málo zodpovědněji a seriozněji.“

            „První film se zabýval Peterovým vztahem s matkou a snahou vyrovnat se s její smrtí,“ dodává režisér. „Druhý film se zabývá vztahem Petera Quilla k jeho otci a k dalším otcovským postavám, které v životě potkal.“

            Zoe Saldana se vrací v roli vražedné bojovnice se zelenou pokožkou Gamory, další postavy, jejíž rodinné vztahy jsou velice komplikované s ohledem na to, že jejím otcem je Thanos a její sestrou Nebula. „V prvním filmu se zdálo, že Gamora je kladná postava a Nebula záporná a téměř až padouch,“ vysvětluje vedoucí výroby Louis D’Esposito. „V tomto snímku se dozvídáme, že se jedná o mnohem komplikovanější vztah. Gamora se začíná smiřovat se svými hříchy, obavami a způsobem, jakým od sebe všechny odhání, a to je vlastně podstatou děje tohoto filmu.“

            Dave Bautista si znovu zopakoval roli po fyzické stránce hrozivě vyhlížejícího a tetováním pokrytého Draxe. Drax je komplexní hrdina a je ve stejné míře hrozivý jako je roztomilý, a současně si ani v nejmenším neuvědomuje, jak doslovně si vykládá vše, co se kolem něj odehrává. „Myslím, že diváci si Draxe zamilovali, protože chápali, jaké to pro něj je,“ vysvětluje vedoucí výroby Jonathan Schwartz. „Bere všechno naprosto doslovně a nemá smysl pro humor, což má za následek, že všechno, co říká, je ohromně legrační. V tomto filmu budeme mít možnost sledovat, jak se Drax velice zábavným způsobem pokouší posunout někam dál a ze všech sil se snaží nebrat všechno tak doslovně. Zatím mu to moc nejde, což dává všemu, co dělá, tak trochu další rozměr.“

            Co se dabovaných postav týče, zná James Gunn Rocketa lépe než kdokoliv jiný, protože se mnohokrát přiznal k tomu, že se v této postavě odráží část jeho vlastní osobnosti. Rocket, ztrápené malé stvoření, které bylo rozerváno na kusy a znovu poskládáno dohromady, je stále neuvěřitelně zábavný a občas velmi dojemný, zejména proto, že mu hlas znovu propůjčil na Oscara nominovaný Bradley Cooper.

            Pozornost diváků na sebe ve filmu Strážci Galaxie za všech okolností spolehlivě strhával moudrý a prastarý mluvící, stromu se podobající humanoid Groot, který se všemi komunikoval jen prostřednictvím slov „Já jsem Groot“ a kterého namluvil Vin Diesel. Navzdory svému netradičnímu vzezření a velmi omezeným komunikačním schopnostem se Groot těmito třemi drobnými slůvky zapsal do srdcí diváků po celém světě. Jakožto cenný spojenec a věrný přítel nejen Rocketa samotného, ale i všech ostatních Strážců, se v minulém filmu rozhodl složit nejvyšší možnou oběť a v pokračování se tedy vrací jako malý Groot.

            Malý Groot, kterého znovu namluvil Diesel, je naprosto odlišná postava. „Nepamatuje si nic z toho, co věděl a zažil původní Groot, a je to zatím jen malé dítě,“ vysvětluje Gunn. „Je neuvěřitelně roztomilý, ale má mnohem větší problémy se zvládáním vzteku, než měl dospělý Groot. Různé postavy filmu reagují na malého Groota různým způsobem. Drax ho nemá rád. Rocket na něj často křičí, ale je mu sympatický. Gamora se k němu rozhodně chová poměrně mateřsky, a Quill ho prakticky ignoruje.“

            Ačkoliv film Strážci Galaxie Vol. 2 zobrazuje osudy Petera Quilla poté, co se setká se svým biologickým otcem Egem, jedná se současně i o příběh jeho adoptivního otce Yondua, kterého si zahrál Michael Rooker.

            „Postava Yondua je ohromně důležitá a v prvním filmu jsme v mnoha ohledech naznačili, co je Yondu zač,“ vysvětluje James Gunn. „Fascinují mě mnohavrstevné postavy, které jsou v jistých ohledech kladné a v jiných záporné. Michael Rooker se pro takové postavy ideálně hodí, protože si nejste jisti, jestli vám jednu vrazí nebo vás obejme, a to je úžasná věc. V postavě Yondua tuto dynamiku uplatňuje naplno, protože Yondu je šílenec, ale současně dokáže být i velice citlivý, což jsme mohli vidět na konci prvního filmu, kdy ho Peter Quill přelstil, ale on na něj byl současně i hrdý. V řadě ohledů je vztah Petera Quilla a Yondua ústředním vztahem celého tohoto filmu.“

            Další postavou, které se v tomto filmu dostane mnohem více prostoru, je Gamořina sestra Nebula, kterou ztvárnila Karen Gillan. Nebula je naprosto neústupná a drsná bojovnice, která nebude mít klid, dokud nezničí Gamoru a kohokoliv dalšího, kdo se jí postaví do cesty.

            Jednou z nových postav filmu Strážci Galaxie Vol. 2 je Ego, otec Petera Quilla. Ego je nadpozemská bytost a stejně jako Peter také mezigalaktický objevitel, který po svém synovi Peterovi Quillovi pátrá již dlouhou dobu. Do této klíčové role tvůrci filmu obsadili fanoušky velmi oblíbeného herce Kurta Russella.

            Další zvláštní novou postavou ve světě Strážců Galaxie je Egova služebná a částečně asistentka Mantis, populární postava comicsů společnosti Marvel. Tvůrci filmu vybírali její představitelku z velkého množství hereček, a ve finále se rozhodli pro Pom Klementieff, pro kterou se jedná o její zatím nejvýznamnější roli.

            V úvodní sekvenci filmu se Strážci účastní mise pro Ayeshu, zlatou nejvyšší kněžku geneticky modifikované rasy zvané Sovereign. Pro roli Ayeshi si tvůrci filmu vybrali okouzlující a krásnou australskou herečku Elizabeth Debicki, která se svou výškou 190 cm do role vládkyně planety krásných a elegantních bytostí dokonale hodila.

            Ve filmu Strážci Galaxie Vol. 2 vstupuje do popředí také apokalyptický a nemilosrdný svět Plenitelů. I když je Yondu jedním z nejobávanějších a nejrespektovanějších Plenitelů, jeho pobočníkem je Kraglin, věrný a oddaný Plenitel, kterého si zahrál Sean Gunn. „O Kraglinovi se toho během filmu dozvíme poměrně hodně a stane se z něj velmi významná postava,“ říká režisér James Gunn. „Kraglin hraje ve filmu naprosto zásadní roli a jeho příběh je velmi pozoruhodný.“

            Vzbouřencem, který Kraglina a ostatní Plenitele vyprovokuje až k povstání proti Yonduovi je Taserface, impozantní bojovník, který je zákeřný a zkažený do morku kostí. Tvůrci filmu se rozhodovali mezi řadou talentovaných herců, aby nakonec jejich volba padla na Chrise Sullivana.

            Kromě nové postavy Taserface se ve filmu setkáme i s dalšími Pleniteli, mezi něž patří Tulik, jeden z Yonduových nejlepších přátel, kterého ztvárnil Tommy Flanagan, a Stakar, jehož si zahrál na Oscara nominovaný legendární herec a režisér Sylvester Stallone. Stalloneho účast na filmu Strážci Galaxie Vol. 2 byla všemi velmi napjatě očekávána a tvůrci filmu byli nadšeni z toho, že se tato oblíbená hollywoodská ikona připojila k jeho výjimečnému hereckému týmu.

            Herecký tým pak uzavírá talentovaná Laura Haddock, která se vrací v roli matky Petera Quilla Meredith Quillové.

            Zatímco první Strážci Galaxie se natáčeli výhradně ve Velké Británii, v případě pokračování se štáb rozhodl za svou základnu zvolit ateliéry Pinewood Atlanta ve Fayetteville v Georgii. Tyto ateliéry jsou se svými 18 halami největším americkým filmovým komplexem mimo Hollywood.

            Režisér James Gunn měl pro snímek Strážci Galaxie Vol. 2 zcela jasnou vizi a toužil po tom, aby v něm mohl v maximální možné míře pracovat se skutečnými dekoracemi. „Do natáčení prvních Strážců jsem se pustil s naprosto jednoznačnou představou o tom, jak by měl film po vizuální stránce vypadat, a v případě pokračování to platilo také,“ vysvětluje. „Opravdu jsem toužil po tom, aby se inspiroval stylem raných brakových románů z 50. a 60. let, starých vědeckofantastických příběhů. Ty se staly základem pro mou inspiraci.“

            „Strážci Galaxie Vol. 2 jsou po výtvarné stránce poněkud náročnější, protože ačkoliv pracujeme s větším množství dekorací, navštěvujeme jejich prostřednictvím méně lokací,“ pokračuje režisér. „Takže pokud jde o místa a planety, které ve filmu uvidíme, potřebovali jsme zajistit, aby působily specifičtěji a detailněji.“

            „Klíčem k návrhu všech světů z filmu Strážci Galaxie Vol. 2 byla snaha vyplnit je co největším množstvím skutečných reálných dekorací,“ dodává vedoucí výroby Jonathan Schwartz. „Vždy jsme se zamýšleli nad tím, jaká společnost žila na místech, která James v rámci příběhu stvořil.“

            Pro výtvarníka Scotta Chamblisse spočíval jeden z prvních úkolů v rámci realizace Gunnovy vize ve vytvoření doupěte nejvyšší kněžky Ayeshi, vládkyně planety Sovereignů. „Planeta Sovereignů je velice strohá, po vizuální stránce působí jako variace na art deco styl třicátých let, přizpůsobený podobě ze stránek šestákového románu z let padesátých,“ vysvětluje Chambliss. „James Gunn specificky v případě této sekvence toužil po velmi výrazné atmosféře oněch levných scifi románů, ale současně muselo dané prostředí působit poměrně krásným dojmem, protože se jedná o rasu dokonalých bytostí.“

            Další dekorace, které Chambliss se svým týmem vytvořil, zahrnují například dekorace lodi Plenitelů Eclector, plně funkční dekorace, využitelné pro řadu účelů, které patří mezi ty rozsáhlejší, pak například kompletní interiéry kosmických lodí či dekorace oblíbeného baru Plenitelů, zvaného Iron Lotus.

            Kostymérka Judianna Makovsky navrhla pro potřeby snímku Strážci Galaxie Vol. 2 celou řadu ojedinělých kostýmů, počínaje Ayeshinou ručně vyráběnou zlatou róbou, přes ojedinělý vzhled Mantis až po různorodé a pestrobarevné kostýmy Plenitelů, inspirované automobilovým světem – kterých bylo 200 a všechny byly vyrobené ručně.

            „Judianna odvedla při návrhu kostýmů pro náš film úžasnou práci,“ zdůrazňuje James Gunn. „Udělala na mě opravdu ohromný dojem. Myslím, že se jí skutečně podařilo spoustu kostýmů ve filmu posunout na zcela jinou úroveň. Jejím největším úspěchem je dle mého názoru kostým pro Ayeshu, postavu v podání Elizabeth Debicki. Doufám, že diváci pochopí, kolik úsilí ten kostým vyžadoval a jak neuvěřitelně krásná ten ručně vyráběný oděv nakonec je.“

            Ačkoliv je film Strážci Galaxie Vol. 2 plný skvělé akce, humoru a hereckých výkonů, předkládá divákům také zcela novou kazetu plnou těch nejlepších skladeb a nový soundtrack, což je kombinace, která diváky předchozího filmu velmi silně oslovila, jak je evidentní z úspěchů, které po svém vydání sklidil.

            Soundtrack snímku Strážci Galaxie, vydaný společnostmi Marvel Music a Hollywood Records, se dokázal vyšplhat na nejvyšší příčku žebříčku U. S. Billboard 200 a stal se tak vůbec prvním soundtrackem složeným výhradně z již dříve vydaných skladeb, kterému se podařilo na tuto metu dosáhnout. Organizace R. I. A. A. udělila soundtracku platinovou desku za více než 1 milion prodaných kopií, a v rámci služby iTunes se umístil na první příčku žebříčku popularity v celkem 60 oblastech.

            Podle slov Jamese Gunna je soundtrack k filmu Strážci Galaxie Vol. 2ještě sofistikovanější než v případě filmu prvního a najdeme na něm opravdu velmi rozmanité skladby. Některé volby působí poněkud neobvykle, v případě jiných se jedná o populárnější písně, ale obecně máme k dispozici úžasný výběr skladeb,“ dodává. „Stejně jako v případě prvního filmu jsem všechny písně zakomponoval do scénáře. Jsou součástí příběhu. Každá z nich je velice specifická pro scénu, během níž zazní.“

            „Doufám, že se nám podařilo úrovně prvního filmu nejen dosáhnout, ale dokonce ji posunout ještě mnohem výše,“ shrnuje Gunn svá očekávání z filmu, který se do českých kin vřítí 4. května 2017. „Snažil jsem se natočit ten nejlepší a nejdojemnější příběh, jaký jen bylo v mých silách natočit. Šlo nám o to, abychom vytvořili příběh, který je hodný toho, kým Strážci jako postavy jsou, a abychom natočili film, který jim nebude dělat ostudu, a doufám, že se nám právě tohle podařilo.“


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Tiskové informace. Většinou od distributorů, ale občas i z televizí a festivalů.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,27375 s | počet dotazů: 250 | paměť: 57027 KB. | 21.10.2024 - 14:24:28