V dubnu 1912 vyrazila luxusní zaoceánská loď Titanic z Anglie na svou první, a bohužel i poslední plavbu. Své pasažéry ale do cíle cesty nikdy nedovezla – narazila na ledovec a klesla pod hladinu. Tím začalo drama největší námořní katastrofy v dějinách lidstva. V ledových vodách Atlantiku skončilo mnoho životů a osudů. Mezi nimi byla i jedna láska, která vlastně ani pořádně nezačala...
Zkáza Titanicu je jednou z nejznámějších tragédií v dějinách lidstva, svou roli v tom hraje i Titanic Jamese Camerona. Tvůrce prvních dvou Terminátorů, Vetřelců, Propasti a Pravdivých lží se v roce 1997 postaral o tehdy nejdražší film všech dob (rozpočet ve výši 200 milionů dolarů), stejně tak se v době svého vydání stal s finální tržbou ve výši 1 miliardy a 840 miliony dolarů (dnes již přes 2,2 miliardy) nejvýdělečnějším filmem všech dob. Do dnešního dne jde spolu s Ben Hurem z roku 1959 a Pánem Prstenů: Návratem krále o jeden ze tří filmů v historii, který obdržel celkem 11 Oscarů, Titanic jich konkrétně proměnil 11 ze 14 nominací. Film, který udělal hvězdy z Leonarda DiCapria a Kate Winslet, mnohými je vnímán za jeden z nejromantičtějších filmů všech dob, pochopitelně se mu nevyhnula ani jistá forma kritiky, často skloňovaná především ve formě přílišného kalkulu. Titanic jde ovšem ve skutečnosti po 25 letech nadále vnímat jako mistrovské dílo. Především i proto, že se s čerstvou obnovenou premiérou ukazuje, že jde o nadčasové dílo, které nadále funguje fenomenálně.
Titanic Jamese Camerona je nejen smutnou rekonstrukcí tragické události, ale dodnes jeden z nejsilnějších romantických filmů všech dob. Cameronův Titanic má duši, výtečné obsazení a neskutečně silný emocionální přesah, který film nepostrádá ani po několika zhlédnutích. Tento magnum opus kinematografie nepostrádá mnoho památných momentů, vrcholné produkční hodnoty i důkaz Cameronova perfekcionismu. Jen málokterý film se může chlubit takovou esencí té nejlepší možné filmařiny. Film o největší lodi se dočkal té největší filmařiny, každým dalším zhlédnutím je poté snadnější nimrat se v detailech výtečnosti Cameronova scénáře.
Rose DeWitt Bukater Kate Winslet sice neexistovala, Jack Dawson Leonarda DiCapria byl ve skutečnosti plavčíkem, Cameronův Titanic ovšem obsahuje mnoho skutečných postav. Skutečná tragédie Titanicu je i po letech fascinující, zájem o ní se daří budovat i Ondřejovi Vrkočovi, Cameronův scénář tak často skrývá i drobná pomrknutí k různým historkám, především ovšem představuje stěžejní postavy skutečné tragédie. Tragický příběh poslední cesty kapitána Edwarda Smitha (Bernard Hill), zoufalost konstruktéra Thomase Andrewse (Victor Garber), zároveň pošetilost a arogantnost ředitele společnosti White Star Line, J. Bruce Ismaye (Jonathan Hyde), která sehrála velkou roli ve finální zkáze Titanicu. Největší tragédii skutečné srážky Titanicu i po letech zůstává fakt, že za ním stála snaha o vytvoření co největší a zároveň nejrychlejší na světě, kdy tato snaha ve finále vedla ke zkáze Titanicu. Každý divák ví, že k osudovému nárazu do ledovce časem dojde, zhruba do poloviny filmu tak Cameron skrze dialogy představuje drobné náznaky, které ve finále vždy mají nějakou dohru.
Stěžejní roli ostatně sehrává i rok tragédie - 1912. 1. třída si dopřává snobského hýření, 3. třída je jimi vnímána jako kanál plný krys, podřadná skupina. I právě proto je ideální pracovat s láskou mezi Jackem Dawsonem z 3. třídy a Rose DeWitt Bukater z 1. třídy. Budování jejich romance je dostatečně silné, Jack do života Rose přichází v ten ideální moment. Její charakter se skládá především i ze zhnusení vyšší třídou, Jackův skromný, avšak neustále divoký způsob života je o poznání zajímavější, kdy navíc jeho nízký sociální status neovlivňuje jeho znalost v umění i samotné umělecké nadání. Cal Hockley (správně slizký Billy Zane) i matka Rose (Frances Fisher) symbolizují dost možná to nejhorší z 1. třídy. Zbohatlický synáček + žena, která se kvůli strachu z podřadné práce nebojí nutit svou vlastní dceru do očividně nešťastného vztahu. Osudový moment na palubě, kde dochází k prvnímu seznámení Jacka a Rose, otevírá Rose potřebné nutné dveře, Cameronův Titanic je strhující i do té doby, kdy náraz ledu vše změní.
I zde se prokazuje Cameronův um, kdy film dlouhý 194 minut nepostrádá tempo, rytmus, lákavost. Zdánlivě již na samotném počátku Titanic nabízí více odpovědí než otázek (opět především při citlivém naslouchání jednotlivých dialogů), už při prozkoumávání skutečného vraku Titanicu ovšem zvládá položit bradu. Zasloužené Oscary za výpravu, kostýmy a vizuální efekty se nabízí již při prvním vstupu do roku 1912, pak jen stačí sledovat, jak do sebe jednotlivé subjekty zapadají a skvěle fungují. Prohra lístků na Titanic v kartách (tedy spíše výhra?), sledování toho, jak musí 3. třída podstoupit potupnou lékařskou prohlídku, obdiv malých dětí vůči luxusu klientů 1. třídy. Kapitán i konstruktér dmoucí se pýchou, start plavby, která vstoupí do historie. Ovšem krapet jinak, než je původně v plánu.
Po startu druhé poloviny se poté Cameron snaží o maximální realistické ztvárnění skutečného průběhu zániku Titanicu. Fantastický soundtrack Jamese Hornera zvládá servírovat nejen láskyplné hudební motivy, ale též správně atmosférickou hudbu, která k nárazu do ledovců, zatopování komor i všudypřítomné panice perfektně pasuje. Cameronova perfekcionistická snaha koketuje až s dokumentární rekonstrukcí, která se sice neobchází bez jisté dramatizace i odskoků, scéna s posledním vystoupením orchestru je ovšem jednou z těch scén, která zvládá diváka dostat do kolen i po letech.
Na pozadí zkázy Titanicu se odehrává několik menších příběhů, sílu podporuje i fakt, že se jedná o zachycení skutečných událostí, kdy se dá Titanic zařadit mezi ty filmy dle skutečných událostí, které do dnes zvládají nastavit husí kůži. Pozici trvalky mezi romantickými filmy má ovšem Titanic též jistou, dvakrát přitom nesejde, že se klíčová romance odehrává na pozadí pár dní. Síla i v tomto ohledu zůstává v detailech, jednotlivostech stavění milostného pouta i věrohodných a působivých výkonech Winslet i DiCapria, kteří si již tehdy otevřeli dveře k výrazným kariérám. Nominací na Oscara se navíc mohla chlubit nejen Kate Winslet, ale také Gloria Stuart jako starší Rose, která svou procítěností zvládla vyprávěním o mládí své postavy též zapůsobit. Cameron měl i v rámci castingu u Titanicu štěstí, důkazem může být i Kathy Bates jako (další skutečná postava) Molly Brown či lovec pokladů Brock Lovett v podání Billa Paxtona, kdy právě Lovett skrze vyprávění Rose pochopí, že šlo o více než pouhý vrak v Atlantickém oceánu.
Photo © 1997 Paramount Pictures and Twentieth Century Fox
Titanic Jamese Camerona zůstává událostí i po 25 letech. Málokdy se najde film, který by tak výrazně vystihoval atributy dokonalé filmařiny, opětovnými zhlédnutími navíc se může jednat o jasný důkaz. Cameronův perfekcionismus dal za zrod jeho magnum opusu, které nejen představuje obří loď, ale samo má obří srdce...
Verdikt: 100 %
Poznámky k promítání ve formátu IMAX ve 3D:
- Ve 4K je obraz křišťálově čistý, vyšperkován do největší krásy.
- Kontroverzní HFR není tolik výrazné jako v případě nedávného Avatar 2: The Way of Water, většinu času je prakticky nepostřehnutelné.
- 3D naopak od Avatar: The Way of Water není tolik výrazné, jeho smyslnost by šlo spočítat na prstech jedné ruky.
- Ve formátu IMAX pochopitelně nejvíce vynikne velkolepost Titanicu, bez obav se dá ovšem počítat s tím, že Titanic po letech obstojí i na mnohem menším plátně.
Nejnovější komentáře