Kdo z nás někdy v životě nezatoužil po nějakém domácím mazlíčkovi? Může to být pes, kočka, želva, králík nebo třeba tučňák. Poslední zmíněné zvíře se stalo věrným parťákem autora životopisné knihy a Tom Michell v roli vypravěče i hlavního hrdiny popisuje, jak k tomu tehdy došlo.
Jako mladý učitel angličtiny zatoužil Tom po dobrodružství v Jižní Americe a ucházel se tedy o místo na chlapecké internátní škole v Argentině. Před cestou do Argentiny krátce pobývá v Uruguayi a při poslední procházce po pobřeží před cestou spatří desítky uhynulých tučňáků, vyplivnutých z moře a nasáklých ropou. Objeví však jednoho živého tučňáka a rozhodne se ho zachránit, což ovšem není žádná legrace. Zprvu zuřivě se bránící tvor se po ošetření začne chovat velmi přátelsky a přiroste Tomovi okamžitě k srdci, přesto se ho pokusí vrátit do jeho přirozeného prostředí, jelikož se bojí pašovat tučňáka přes hranice. Tučňák, pokřtěn svým zachráncem na Juana Salvadora, ho ale na pláži odmítne opustit, tudíž s ním stejně zvíře cestuje do Argentiny.
Na internátní škole Juana Salvadora nejdříve chová jen s vědomím staré školní hospodyně, časem se o něm dozví i učitelský sbor a žáci a malý tučňák magellanský se stává středem pozornosti, což mu vůbec nevadí. Naopak, tučňák Juan Salvador je tvor společenský a každou návštěvu rád vidí – obzvlášť, když mu nese šproty – a stane se populárním nejen pro svou roztomilost, ale i pro posluchačské vlastnosti. Lidé chodí za Juanem Salvadorem vypovídat se a jeho mlčení, občasné natáčení hlavy a přímé hledění z očí do očí chápou jako empatický přístup k jejich pocitům. Chlapci ze školy tahají Juana ven na hřiště a na procházky, všichni se o něj vzorně starají a jsou díky němu šťastnější.
Ochota ostatních starat se o jeho malého přítele dává Tomovi šanci cestovat samostatně po Jižní Americe a objevovat zapomenuté krásy tohoto kontinentu. O prázdninách zanechá Tom tučňáka u kolegy a odjede na jih, jenže když se vrátí, čeká ho šok…
Celý příběh je jedna velká exotika, přinejmenším pro evropského čtenáře. Tučňáky vídáme maximálně v ZOO, málokdo z nás byl kdy na jiném kontinentě než našem a ještě méně bylo v Argentině za vlády rodiny Perónů. Kniha je bohatá nejen na detaily o tučňácích, vypráví mnoho i o Argentině v té době, o přírodě na jihu, o životním prostředí a cestování.
Příběh hřeje u srdce a je jasnou volbou pro každého milovníka zvířat a milovníka cestování. Nejlepším prvkem celé knihy je jednoznačně fakt, že se to doopravdy stalo – Tom Michell skutečně zachránil tučňáka. Konec knihy se dá trochu předvídat, na druhou stranu to ničemu neubírá, jelikož poselství by bez tohoto druhu zakončení nemělo takovou sílu. Autor klade důraz nejen na sílu přátelství (ať už je to mezi lidmi či zvířaty), ale i na nutnost chovat se k planetě Zemi ohleduplně, jinak brzy zahubíme vše živé, včetně sebe samých.
Přitom by stačilo pár takových tučňáků, jako je Juan Salvador a život by byl hned jednodušší.
Hodnocení: 95%
Nejnovější komentáře