Předlohou k filmovému scénáři se stala kniha War Horse anglického spisovatele a dramatika Michaela Morpurga. Kniha oslovila mnoho čtenářů a Nick Stafford ji upravil do divadelní hry, která měla premiéru v roce 2007. Velice úspěšnou inscenaci viděl i režisér Steven Spielberg a rozhodl se pro filmovou adaptaci. Vsadil na osvědčený a diváky prověřený námět o přátelství , odvaze a vztazích obyčejných lidí v době válečného konfliktu. Ve filmu však, oproti původní předloze, zvýraznil příběh mladého Alberta a válečné příběhy postavil jako životní pouť, která začíná a končí doma na farmě.
Farmář Ted Narracott( Peter Mullan) koupí na trhu hříbě ušlechtilého koně. Farmářův syn Albert( Jeremy Irvine) dá koni jméno Joey a začne se o něj starat. Joey si s Albertem dobře rozumí a společně dokážou, že zvládnou i tu nejtvrdší práci na farmě. Ted Narracott má však finanční problémy a začátkem války se rozhodne koně prodat vojenské kavalérii. Protože vztah mezi Albertem a Joey je velice silný, chce Albert narukovat a jít do války také. Je však příliš mladý, a tak jen slibuje, že svého koně najde. Začíná pouť válečného koně po bojištích první světové války. V první bitvě padne jeho první pán, kapitán Nicholls (Tom Hiddleston), následuje zajetí a služba v německé armádě. Při dobrodružství s mladými německými vojáky se Joey dostane na usedlost, kde se o něj stará děvčátko Emilka(Celine Buckens) a její dědeček(Niels Arestrup). Po krátký čas se válka ozývá jen vzdálenou střelbou. Následuje setkání s opravdu těžkou vojenskou technikou a Joey se , stejně jako ostatní koně, vyčerpává při táhnutí mohutných děl. Těžká a namáhavá práce, neustálý hluk a válečná mašinérie drtí lidi i zvířata. Při následující válečné bitvě, kde se objeví i tanky, Joey zaběhne až do prostoru plného ostnatých drátů s překážek. V „ území nikoho“ zůstává poraněný a zamotaný mezi dráty. Na jeho osvobození se podílí vojáci z protilehlých nepřátelských stran. Ke konci války se zraněný Albert setkává se svým koněm a v záři červánků dojdou až na svou farmu.
V knize dokázal autor Michael Morpurg velice úsporně a současně výstižně vybrat důležité situace, do kterých se kůň Joey dostává a které současně souvisí s životem lidských hrdinů. Příběhy lidí, jejich utrpení během války jsou sledovány a komentovány z pohledu koně.
Autoři filmu zvolili cestu jinou. Scénáristé Richard Curtis a Lee Hall napsali filmový scénář se snahou zachovat základní myšlenku původního románu, zachytit vybrané dramatické situace a ponechat klasickou formu vyprávění příběhu bez komentáře hlavního hrdiny. Po přečtení knížky jsem byla nadšená a po shlédnuté filmu dojatá a rozpačitá.
Režisér Steven Spielberg „přesladil“ film dokonale a dodal filmu velkolepost amerického pojetí. Dokonce ve snaze odlehčit začátek filmu nechává zahrát krátké humorné scénky s houserem. Ale je to násilné a do příběhu to vůbec nepasuje.
Dokonalé záběry, světlo a hudební motiv malují pohodu na farmě i na statku Emilky a dědečka. Vše je tak vyvážené a promyšlené, až člověk radostí zajásá, když se kůň přirozeně rozeběhne nebo otočí hlavu.
O něco lépe vychází scény válečné. S napětím jsem si sledovala situaci, kdy se Joey setká s tankem a po zběsilém úprku končí zamotaný v ostnatých drátech. Ani jsem nestačila postřehnout, kdy sleduji živého koně a kdy loutku. Ano, pro tuto scénu musel odborník na speciální efekty Neil Cobould postavit umělého Joeyho ve skutečné velikosti. Loutku ovládali loutkáři, ukrytí pod zemí. Pro natáčení detailů byl použitý skutečný kůň Finder, s jehož pomocí byly natočeny záběry chyceného koně.
Na dobré kvalitě filmu se podepsal kameraman Janusz Kaminski, který se Spielbergem spolupracoval už na filmech Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam. Proto jsou záběry na hromadné válečné scény i detaily vedeny s jistotou a s přehledem. Působivá je scéna , kdy se jezdecká kavalérie připravuje na svůj útok, jezdci se dostávají do sedel ve vysoké trávě a vyráží do trysku.
Dalším zkušeným spoluautorem filmu, který již se Spielbergem pracoval na předchozích projektech, je skladatel John Williams. Složil hudbu hodnou velkofilmu a sladce líbeznou. Nevím proč, ale nějak mi k evropskému příběhu nepasovala. Doplňovala se však dobře s velkými a dlouhými záběry na Devonskou krajinu. Ale hudba není v tomto filmu to nejpřitažlivější.
I přes veškerý nános hollywoodského balastu a sentimentu je ve filmu hlavním hrdinou kůň Joey a ten si dokáže diváka získat naprosto jednoznačně. Hrdinného koně si zahrálo celkem čtrnáct různých koní, kteří se vystřídali při posunu děje a na základě různých fází života. Nejvíce si zahrál jedenáctiletý kůň Finger od trenéra Bobby Lovgrena. Ve scéně jízdního útoku si zahrálo 100 koní a přes všechnu náročnost při bojových scénách nebylo při natáčení bojových scén zraněno jediné zvíře. Nechce se mi to ani věřit.
Z hereckých výkonů mě zaujal Jeremy Irvine, který vyzařuje patřičné chlapecké nadšení a současně dokáže zahrát citlivě scény s koněm. V rolích rodičů Alberta uvidíme Emily Watson v roli starostlivé matky a Patera Mullana v roli tvrdohlavého otce. Skutečně hezkou roli kapitána Nichollse si krátce zahraje Tom Hiddleston, který mi nejvíce připomínal postavu z knihy od Morpurga. V dalších rolích hrají David Thewlis, Stephen Graham, David Kross, Benedict Cumberbatch.
Co říci závěrem? Válečný kůň je protiválečný film, který je natočen až příliš sladkobolně. Vadilo mi taky, že film absolutně zboural jazykovou bariéru a všichni vojáci, bez ohledu na národnost, mluví anglicky. Domnívám se, že by příběh koně a jeho setkání s lidmi z různých zemí a s různou řečí vyznělo ještě silněji.
Ale přes veškeré výhrady film doporučuji. Citlivky se musí vybavit zásobou kapesníků a razantnější nátury se budou při sledování filmu občas ošívat.
Knihu War Horse doporučuji přečíst každému!
Nejnovější komentáře