Kritiky.cz > Recenze knih > Velká malá čísla-čísla, která tvoří náš svět

Velká malá čísla-čísla, která tvoří náš svět

eshop product detail
eshop product detail
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Víte, že Země na ces­tě kolem Slunce ura­zí 30 km? Víte, že nej­rych­lej­ší člo­věk na svě­tě uběh­ne za vte­ři­nu 10,4 met­rů a že koli­b­ří­ci doká­žou zamá­vat kří­d­ly více než 70x za vte­ři­nu a jejich srdíč­ko za tu dobu stih­ne ude­řit až 21x? Chcete se dozvě­dět ješ­tě mno­ho dal­ších zají­ma­vos­tí? Tak prá­vě vám je urče­na kni­ha s názvem Velká malá čís­la, kte­rou vydal Portál v Praze. 

Čísla jsou nesma­za­tel­ně a kaž­do­den­ně naší sou­čás­tí. Svět je nemys­li­tel­ný bez čísel. Představte si, že i zví­řát­ka umí počí­tat, ptá­ci ví, kolik mají vají­ček v hnízdě. Bez čísel by náš život nemohl fun­go­vat. Už prv­ní obcho­do­vá­ní se neo­be­šlo bez čísel. Dozvíte se, jak jsou pro nás důle­ži­tá čís­la od 0 do 9 let, kdo vyni­kal v mate­ma­ti­ce, jaké míry vyu­ží­vá­me, jak měří­me tře­ba tep­lo­tu. Dále také, jak dělí­me rok, co je to kalen­dář a jak vzni­kl, proč dělí­me den na hodi­ny, minu­ty a vte­ři­ny, ale i zají­ma­vé osob­nos­ti, kte­ré mají co do čině­ní s čís­ly. A že jich je! Na kon­ci kni­hy je uve­den slov­ní­ček poj­mů, kte­rý vám pomů­že se v těch­to čís­lech ori­en­to­vat.

Kniha je urče­na pro děti od 8 let a nejen jim. Tuto báječ­nou kni­hu plnou čísel si roz­hod­ně zami­lu­jí i dospě­lí a nebu­dou se chtít od této kni­hy odtrh­nout. Na kaž­dé stra­ně jsou čís­la v růz­ných podo­bách a v růz­ných infor­ma­cích. Až se začte­te, tak nebu­de­te chtít pře­stat. Tato kni­ha je napros­to báječ­ná, fas­ci­nu­jí­cí a pod­le mě nepře­ko­na­tel­ná svým obsa­ho­vým zamě­ře­ním, ilu­stra­ce­mi, ale i vel­kým for­má­tem, kte­rý vás při­lá­ká si kni­hu otevřít a začít v ní lis­to­vat. Je pro malé i vel­ké čte­ná­ře, kte­ří se chtě­jí dozvě­dět mno­ho zají­ma­vos­tí, ale i těm, co mají rádi čís­la, pro­to­že těch tady nalez­ne­te hod­ně. Čísla nás totiž celý život obklo­pu­jí a bez nich nelze žít. Velmi mě zau­ja­ly infor­ma­ce o his­to­ric­kém poje­tí čísel, o prv­ních obcho­dech, ale i o význam­ných osob­nos­tech z oblas­ti mate­ma­ti­ky. Kniha má celo­strán­ko­vé ilu­stra­ce, do kte­rých jsou zasa­ze­ny tex­ty, na kon­ci je uve­den slov­ní­ček nezná­mých poj­mů, kte­ré vám usnad­ní pocho­pe­ní tex­tů a dozví­te se mož­ná to, co jste nevě­dě­li. Čísla nás pro­vá­zí kaž­dým dnem a vůbec si to ani neu­vě­do­mu­je­me.

Ukázka z kni­hy:

Kalendáře sta­ro­vě­kých civi­li­za­cí

Kalendář je sys­tém, kte­rý pojme­no­vá­vá jed­not­li­vé dny a sesku­pu­je je do pra­vi­del­ných del­ších časo­vých úse­ků. Stálé kalen­dá­ře se liši­ly od jed­no­ho kra­je k dru­hé­mu pod­le toho, z jakých důvo­dů lidé potře­bo­va­li čas zazna­me­ná­vat. Prastaré monu­men­ty jako Stonehende v Anglii mož­ná vznik­ly prá­vě kvů­li určo­vá­ní času. Umožňovaly totiž sle­do­vat polo­hu Slunce na nebi a pod­le ní sta­no­vo­vat mění­cí se roč­ní obdo­bí. Vycházející a zapa­da­jí Slunce pro­sví­tá v růz­ných roč­ních obdo­bích za růz­ný­mi kame­ny. Ve sta­ro­vě­kém Egyptě se prv­ní kalen­dá­ře určo­va­ly pod­le sou­hvězdí. Život v Egyptě se sou­stře­dil podél řeky Nil, kolem kte­ré byla díky pra­vi­del­ným zápla­vám půda dosta­teč­ně úrod­ná. A Egypťané si všimli, že na nebi se kaž­dý rok těs­ně před zápla­va­mi obje­vu­je přes­ně na stej­ném mís­tě jas­ná hvězda. Pojmenovali ji Sírius a bra­li ji jako zna­me­ní, že se můžou při­pra­vit na živo­ta­dár­né povod­ně. A vypo­zo­ro­va­li tak, že se to děje kaž­dých 365 dnů.

Babylóňané si zase všimli, že Měsíc se zhru­ba kaž­dých 30 dní zvět­ší z nepa­tr­né­ho srpeč­ku na veli­ký kotouč. Založili svůj rok na dva­nác­ti kom­plet­ních měsíč­ních cyk­lech, z nichž kaž­dý začí­nal srp­kem Měsíce. Tyto cykly se sta­ly zákla­dem časo­vé­ho obdo­bí, kte­ré­mu dnes říká­me měsíc.

Několik slov o autor­ce:

Isabel Thomas (jako hlav­ní autor­ka kni­hy) je oce­ňo­va­ná spi­so­va­tel­ka a autor­ka více než 150 knih o vědě a pří­ro­dě pro mlá­dež. Jedna z jejích knih zís­ka­la v roce 2020 cenu AAAS Subaru za vyni­ka­jí­cí vědec­ké kni­hy. Autorka píše také člán­ky pro dět­ské vědec­ké časo­pi­sy The Week Junior Science + Nature a Whizz Pop Bang a vede osvě­to­vé pro­jek­ty.

Několik slov o ilu­strá­tor­ce:
Daniela Olejníková 
je slo­ven­ská ilu­strá­tor­ka, kte­rá se věnu­je síto­tis­ku a lino­ry­tu a ilu­stro­va­la více než 20 titu­lů pro děti. Ani čes­kým čte­ná­řům není její prá­ce nezná­má.

Autoři: Isabel Thomas, Robert Klauten, Maria Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein

Ilustrace: Daniela Olejníková 

Přeložila: Eva Kadlecová

Žánr: dět­ská lite­ra­tu­ra, kni­hy pro děti, ency­klo­pe­die

Vydáno: Vydal Portál, Praha, 2024

Počet stran: 56

Vazba kni­hy: váza­ná vaz­ba

ISBN: 978-80-262-2182-1

Knihu může­te kou­pit zde:

Velká malá čís­la - Nakladatelství Portál (portal.cz)


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,89704 s | počet dotazů: 250 | paměť: 62631 KB. | 02.12.2024 - 09:27:09