Vyrytá znamení od světově proslulého autora Johana Theorina by se dalo zařadit mezi klasiku švédské krimi, ve které nechybí tajemná atmosféra z prostředí severského ostrova, kterému vládne nejen nevlídné počasí, ale je navíc opředeno velkým množství mokřadů, slatinišť a v neposlední řadě i osamělých statků a usedlostí, v nichž ne vždy bydlí obyvatelé s otevřenou náručí, a nějaká ta tajemství si raději ponechávají jen pro sebe.
A právě v tomto prostředí se odehrává děj knihy „Vyrytá znamení“, jejíž styčnou páteří jsou dvě hlavní dějové linie ze dvou naprosto odlišných časových obdobích.
V první časové linii máme možnost nahlédnout do Olandu v květnu roku 1940, kdy jedna malá jednotka vojáků kope napříč mokřadem betonový příkop, jež by měl zabránit a odříznout případný postup Hitlerova vojska hlouběji do vnitrozemí ostrova.
Seznamujeme se s jednotlivými vojáky z posádky jako je Birger, Lindros, Hjelte, Finster a Grahn. Každý z nich je povahově jiný a postupem času zjišťujeme, že ne všichni zde mají dobré úmysly a čisté pohnutky.... a kdo ví, možná jeden z nich je německý špión a dvojitý agent....
Ke své smůle, a možná i chamtivosti, v nichž začne postupně klíčit, narazí při kopání tunelu na poklad v podobě velké hromady „vikingského zlata“. Chtě nechtě tento nález spustí kolotoč podivných událostí, díky nimž dojde k záhadným úmrtím většiny těchto vojáků.
Druhá dějová linie probíhá v současnosti, kdy se během jednoho vloupání do osamělého statku nešťastnou náhodou nachomítne inspektorka Tilda Davidssonová, v té době ve velmi vysokém stupni těhotenství, aby pomohla svému zasahujícímu a zraněnému kolegovi Amoru Bašírovi.
Ve stejném okamžiku se vlivem okolností Tildě rozjíždí porod, a ke vší smůle je jakákoliv pomoc na míle daleko. Oba tak zůstávají uvězněni na starém statku, a ani jeden z nich nemůže řídit. On byl pobodán, a ona se právě chystala rodit. Naprosto nevhodný večer pro porod. A v patře jsou dva mrtví, starý muž a stará žena. Co se na tomhle mysu stalo?
To však budou muset již zjistit jiní, neboť po tomhle „velikém foppá“ je Amor postaven mimo službu, a Tilda coby novopečená maminka, přesunuta domů na mateřskou.
To by však nebyla naše správná vyšetřovací dvojka, jež tak ráda rozlouskává tajemné příběhy, aby se každý z nich potají nepustil do pátrání po své vlastní ose, kde některé stopy vyrážejí dech a podkopávají tak styčné pilíře Tildiny rodiny a rodinného zázemí.... Proč jí manžel lže? Jaký k tomu má důvod? A co před ním naopak tají samotná Tilda?
Na scéně se rovněž objevuje Tildin starý příbuzný Gerlof, ježdíky svému preciznímu ověřování a znalosti všech historických faktů, vnese světlo do celého případu, neboť si vzpomene, že onen statek s hrůzným nálezem těl se nachází právě poblíž jedné z nejvíce utajovaných staveb tehdejší druhé světové války.
Gerlof usilovně pátrá nejen v minulosti, ale i ve svých sesbíraných knih a zápisků, a postupným skládáním jednotlivých indicií zjišťuje, že tehdejší záhadná úmrtí vojáků nejsou nejen zapomenuta, ale vrah, který je má na svědomí, čeká na svou příležitost, aby umlčel všechny, jež mohou o všem promluvit.....
Vyrytá znamení jsou knihou plnou napětí a neočekávaných zvratů. První polovina knihy, vzhledem k strhující smršti jednotlivých události tj. vloupání, napadení a předčasný porod; chvátá velmi zběsilým tempem, aby se od druhé poloviny knihy jen líně vlekla.
Od druhé části knihy děj už tolik neplynul a občas se dle mého názoru i trochu zasekával, možná za to mohlo vyprávění o jednotlivých událostech spjatých s vojenskou posádkou, poznáváním jejích jednotlivých členů, jejich povahových rysů, zvyklostí a vnitřních pohnutek, kde ne všichni měli čisté úmysly.
Zde vzhledem k velkému množství postav a rozličných jmen (možná i ne tolik výrazných osobností), jsem se občas ztrácela v tom, jaký který voják to právě je, což je velká škoda.
Na knize se mi moc líbilo ono postupné hledání, odkrývání a skládání jednotlivých indicií, které postupně do sebe krásně zapadají. V závěru, i když dojde k rozluštění celého spáchaného zločinu, přec jedna zásadní otázka zůstane bez odpovědi, což mě osobně velmi zklamalo.
Vyrytá znamení jsou v samotné podstatě napsána srozumitelně, a jednotlivé kapitoly z dvou různých časových linií se pro přehlednost pravidelně střídají. S vyústěním zápletky autor počkal až do samotného závěru knihy a s ohlédnutím zpětně musím říct, že čtenáři prakticky nic nenaservíroval jen tak zadarmo.
Dobře napsaná krimi, která potrápí nejen mozkové závity, ale zároveň i postřeh, a hlavně nikoho neurazí.
VYRYTÁ ZNAMENÍ
Napsal: Johan Theorin
Překlad: Jaroslav Bojanovský
Vydala: Moravská Bastei MOBA, s.r.o.
Brno, 2024
Vydání první
Počet stran: 446
ISBN: 978-80-279-1548-4
Nejnovější komentáře