Vznik Československa v roce 1918 je významným mezníkem ve vývoji naší společnosti. V říjnu vyvrcholí speciální vysílání, které České televize k tomuto výročí připravila. Programové dokumenty a dokumentární cykly nabídnou nejen portréty osobností, které jsou se vznikem Československa neodmyslitelně spjaty, ale připomenou i neprávem zapomenuté hrdiny. Ke vzniku samostatného Československa přispělo mnoho faktorů a také osobností. Ve společnosti je oceňován přínos a působení Tomáše Garrigua Masaryka nebo Edvarda Beneše. Velkou roli však sehráli naši legionáři i výrazné politické osobnosti pobývajících na území Rakouska-Uherska. Zajímavé jsou i osudy běžných lidí, do jejichž životů se promítaly společenské změny.
Ve třídílném dokumentárním cyklu „Legie100“, kterým provází herec Jiří Dvořák, uvidí diváci na ČT2 (16.10. ve 22:10 hod., 23.10. ve 22:00 hod. a 30.10. ve 22:50 hod.) postupné formování legionářů z malých skupin až do podoby organizovaného vojenského útvaru, která se výrazně prosadila při bitvě u Zborova. Projekt vznikl pod režijním vedením Jakuba Tabery, který je také režisérem hraného dokumentu „Dva muži v roce jedna“. Další dokument, pod kterým je režisér podepsán, zachycuje premiéra Karla Kramáře a ministra zahraničí Edvarda Beneše, kteří reprezentovali nově vzniklé Československo na pařížské mírové konferenci v roce 1919 (29.10. ve 20:00 hod na ČT 2).
Dvoudílný historický film „Rašín“ i dokumentární snímek „Rodina Aloise Rašína“ natočil režisér a scénárista Jiří Svoboda. Po mnoho let stál Alois Rašín ve stínu T.G.Masaryka i Edvarda Beneše. Ale tato výrazná osobnost měla významný vliv při přípravě nového státu. Zajímavý a krutý osud měl i jeho syn, Ladislav Rašín, který se také zasazoval za nezávislost republiky, nesouhlasil s přijetím mnichovského diktátu, byl jedním ze zakladatelů zpravodajské protinacistické sítě. Byl zatčen, uvězněn a zemřel krátce před příchodem americké armády ve vězeňské nemocnici ve Frankfurtu nad Mohanem.
Další dokumentární filmy jsou věnovány lidem, které sice v učebnicích dějepisu nikdo nenajde, ale v jejich životě, který začíná v období vzniku republiky, se odrážejí politické změny. Přesto v sobě tito hrdinové všedních dnů nacházejí stále chuť žít a dívají se na pošetilosti současné doby s nadhledem odžitých let. Dokument „Narozena 1918“ natočila Eva Tomanová a bude odvysílán 11.12. ve 22:00 hod. na ČT2. Dokumenty “Moje století 1918 -1945“ a „Moje století 1945-2018“ natočila Theodora Remundová.
Televizní cyklus osmi dokumentů, které mapují aféry prvorepublikového společnosti, natočil Jakub Tabery pod názvem „Průšvihy první republiky“. Bude zajímavé posoudit, jak dalece jsou některé kauzy podobné těm současným. Dokumenty budou vysílány od 18.10. ve 21:30 hod. na ČT 2.
V neděli 28.října se přenese zpravodajství o sto let zpět a originálně pojatým zpravodajstvím bude provázet moderátor Jakub Železný. Nabídka programů je ještě mnohem bohatší. V den výročí přenese představení „Říjen 1918“ z Obecního domu v Praze. Na ČT ART pak bude záznam nového zpracování opery „Libuše“ v Národním divadle.
Nejnovější komentáře