Jsou mezi námi. Jsou všude. Nikdy nevíte, kdo všechno mezi ně může patřit. Může to být Váš strýc, Vaše podivínská tetička, Váš mladší bratr, Váš starší bratr, Vaše přítelkyně, Váš přítel nebo Váš křeček. Nikdy nevíte, co se tomu zdánlivě tupému hlodavci honí hlavou. Nikdy nevíte, co to prohnané stvoření provádí, když se zrovna nedíváte. Nikdy nevíte, jakým žije skutečným životem, zatímco oddechujete vedle na posteli.
Wolverine není ani Váš křeček (pokud jste ho tak náhodou nepojmenovali) a nejspíš ani Vaše přítelkyně. Je to vlčí muž opředený záhadou, jeden ze supermanských mutantů X-Menů. A vrací se na plátna našich kin ve druhém dílu americké adaptace slavného a neméně amerického komiksu.
Mutanti - nebo přesněji lidé, kteří nedopatřením získali nějaké ty nadpřirozené schopnosti - se snaží žít na Zemi poklidným životem vedle svých méně (?) šťastných lidských spoluobčanů. Dramatický úvod nám odhalí pikle, které mají vést k tomu, aby toto poklidné soužití skončilo. Na amerického prezidenta provede skupina „jiných“ mutantů „neautorizovaný“ útok. Vše je ovšem jen ďábelský plán lidského padoucha, který má proti mutantům důvod k osobní zášti a snaží se takto obrátit veškeré vojsko Země (a Spojených států zvlášť) proti X-Menům... Chudák. Od začátku je samozřejmě jasné, že proti tlupě supermanů (a supermančat) nemá nejmenší šanci, ale proč mu ji alespoň nedát, že?
Příběh se zvýšenou měrou točí kolem zmíněného Wolverina, který se ve společnosti svých kolegů snaží jednak zjistit totožnost padoucha, který má útoky a nevoli proti X-Menům na svědomí, a druhak získat odpovědi na pár otázek ohledně své vlastní existence. Cesta to nebude snadná. Naštěstí má každý z X-(Wo)Manů určitou speciální dovednost, která mu dává nad běžnými lidskými protivníky pořádnou výhodu. Scott metá laserový proud pouhým pohledem, mladá žena Jean ovládá telekinetické schopnosti, chlapec Pyro si umí hrát s ohněm, dívka Rogue je expertkou přes bolest... a Wolverine má regenerační schopnosti, nezničitelnou kostru a kovové drápy. Přibyl jeden „komický“ hrdina, kterým je Kurt „Nightcrawler“ Wagner, ovládající umění teleportace.
Děj obsahuje úžasnou spoustu všemožných klišé; občas jsem si připadal, že na mě ani nechrlí nic jiného. Přesto jsem se během většiny jeho délky celkem slušně bavil, a to říkám jako člověk, který nezná komiksovou předlohu a který neviděl ani X-Meny jedničku. Herecké obsazení snímku je stejně jako v případě prvního dílu hvězdné. V plešatém Patricku Stewartovi v roli Charlese Xaviera jsem přesto neustále viděl startrekovského kapitána Picarda. Star Trek mi připomínal i hlavní padouch jménem William Stryker. Uberte „S“ a zaměňte tvrdé „y“ za měkké „i“ a rázem tu máte komandéra Williama Rikera ze Star Treku. A to nemluvím o malé vizuální připomínce jména doktora McCoye...
Střih a kamera působí... inu... působivě, ačkoliv v některých akčních scénách jsem trošku ztrácel přehled, které končetiny patří kladnému mutantovi a které tomu zápornému. Hudba je patřičně dramatická, ale ničím geniálním neoslní.
Teď ode mě asi očekáváte konečný verdikt. Vyžvejkni se konečně, říkáte si asi. Budiž. X-Meni 2 jsou v podstatě řadovou komiksovou adaptací s motivem superhrdinů a předpokladem „všechno je jinak“. Nevadí-li vám trocha té akce a máte-li rádi obnažené modré metamorfky, pak by se vám film mohl opravdu líbit.
Ale nezapomínejte: nevěřte nikomu. Ani vlastnímu křečkovi.
Části seriálu: X-Men
- X-Men: Apokalypsa nám přináší toho „nejsilnějšího“ mutanta ze všech. Prapůvodního z Egypta, ve kterém byl považován za boha.
- X-Men - jak to před 19 lety začalo
- X-Men 2 - Tentokráte nic objevného.
- X-Men: Poslední vzdor - první neúspěšný film
- X-Men: První třída - když čtvrtý díl přebere nový režisér (Matthew Vaughn)
- X-Men: Budoucí minulost - Nerdgasm pokračuje a nekončí
- Noví mutanti - Opravdový konec série X-men.
Nejnovější komentáře