Složité spiknutí s cílem vyvraždit desítky příslušníků národa Osage ve 20. letech minulého století v Oklahomě se s ničivým účinkem rozplétá ve filmu Zabijáci květinového měsíce, který měl premiéru na letošním festivalu v Cannes a tento víkend vstupuje do pražských kin (poznámka pro tuzemské diváky: několik scén je v siouxštině, v tuzemských kinech pouze s českými titulky). Tento monumentální 3,5hodinový epos oplývá nepřeberným filmovým bohatstvím a řadí se po bok nejlepších počinů režiséra Martina Scorseseho.
Osageové byli jedním z mála amerických indiánských národů, který si koupil vlastní rezervaci a ponechal si práva na svou půdu. Velmi z toho těžili, když byla koncem 19. století na území Osageů objevena ropa, a téměř přes noc se stali jedněmi z nejbohatších lidí na světě. Jak ukazují Zabijáci květinového měsíce během dechberoucí úvodní montáže, i běloši mohou na půdě Osageů vydělat - legálně i jinak.
Ve filmu Zabijáci květinového měsíce hraje Leonardo DiCaprio Ernesta Burkharta, veterána z první světové války, který film zahajuje ve vlaku směřujícím do Osage County s jiskřičkou naděje v oku. Tam se znovu setkává se starším bratrem Byronem (Scott Shepherd) a strýcem Kingem Halem (Robert DeNiro), místním dobytkářem a politikem, který byl jedním z příjemců bohatství Osage... a řady nedávných úmrtí v národě.
King dá Ernestovi práci řidiče pro bohaté obyvatele Osage, kteří dostávají měsíční příspěvek, protože vláda Spojených států je považuje za neschopné hospodařit s vlastními penězi. Patří mezi ně i Mollie (Lily Gladstoneová ve vynikajícím výkonu), jedna ze čtyř dcer Lizzy Q (Tantoo Cardinalová), která vlastní cenné osagské náčelnické právo, jež poskytuje platby za ropu.
Když Ernest naváže s Mollie koketní vztah, King odhalí první krok ve spletité zápletce, která se tragicky rozvine během prvních dvou hodin filmu Zabijáci květinového měsíce. Pokud by se Ernest s Mollie oženil a zplodil s ní děti, její osagské bohatství by se spojilo s Haleovým impériem. A pokud by se něco stalo její matce a sestrám a nakonec i jí samotné...
Ernest Burkhart je jedním z nejúchvatnějších hrdinů, jaké kdy film viděl, charismatický, ale ignorantský hlupák, který je tak účinně a důkladně manipulován, že ztrácí jakýkoli smysl pro osobní jednání. Scorsese rámuje Zabijáky květinového měsíce z Ernestovy perspektivy, takže spletité spiknutí, jehož cílem je zlikvidovat Molliinu rodinu, není nikdy explicitně verbalizováno, a v okamžiku, kdy je Ernest (a diváci) zasvěcen do spiknutí, je už příliš pozdě na to, aby se z něj vylízal.
DiCaprio je naprosto přesvědčivý v jedné ze svých nejtypičtějších rolí - a pravděpodobně ve svém dosud nejlepším výkonu. Burkhart se na všem plně podílel, ale nikdy za to nebyl přímo zodpovědný a rozhodně nebyl hlavním strůjcem ničeho; má několik příležitostí se vykoupit, ale když je ponechán sám sobě, je příliš ignorantský a mdlý, než aby v sobě dokázal shromáždit nějaký smysl pro ctnost.
Film Zabijáci květinového měsíce adaptovali Scorsese a Eric Roth (Forrest Gump, Podivuhodný případ Benjamina Buttona) podle stejnojmenného románu Davida Granna z roku 2017. V knize se více času věnovalo vyšetřování vražd v Osage nově vzniklou FBI a následnému soudnímu procesu, ale tyto události jsou omezeny na závěrečné dějství filmu. V rolích agentů FBI se objeví Jesse Plemons a Tatanka Means, státního zástupce ztvární John Lithgow a v roli Haleova obhájce se objeví Brendan Fraser, který si scénu ukradne.
Je to neobvyklá volba věnovat tak velkou část dlouhého vyprávění filmu Zabijáci květinového měsíce mužům, kteří stojí za vražedným spiknutím, ale Scorsese je fascinován zlem, které je motivuje. Na rozdíl od romantizovaných gangsterů z filmů Goodfellas, Casino nebo The Departed zde není ve hře smysl pro čest nebo poctivost. Ernest Burkhart není zlý člověk, ale prázdná skořápka člověka, který se dopouští činů téměř nepředstavitelných hrůz jen proto, že mu to nařídila charismatická otcovská postava.
Paralely se současným politickým děním jsou zřejmé; nebezpečí naprosté nevědomosti nebylo na plátně ještě nikdy tak otřesně zobrazeno.
Kromě přesvědčivých výkonů DiCapria a De Nira hrají různé spodiny, které jsou najímány k provádění vražd a dalších zločinů, pestré herecké obsazení včetně Louise Cancelmiho, Peta Yorna, Tommyho Schultze, Sturgilla Simpsona a Tye Mitchella.
Epický děj filmu Zabijáci květinového měsíce pomáhá podpořit nepřeberné množství bohatství, k němuž patří nádherná kamera Rodriga Prieta, natočená přímo v Oklahomě, která se může měřit s prací Hoyte Van Hoytema na filmu Oppenheimer, a sugestivní, podmanivý soundtrack plný rozmanitých zvuků od Robbieho Robertsona (jeho poslední dílo před letošní smrtí), který připomíná práci T Bone Burnetta na filmu O Brother, Where Art Thou.
Zabijákům květinového měsíce lze vytknout, že nevěnují dostatek času na plátně svým obětem, včetně Mollie, která je sice ústřední postavou příběhu, ale poněkud nedotaženou (i když Gladstonové suverénní výkon pomáhá udržet její postavu v centru pozornosti). Film, který Scorsese natočil, však stojí za samostatné hodnocení a řadí se nejen k nejlepším filmům roku, ale i k nejlepším v režisérově pozoruhodné kariéře.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře