Kritiky.cz > Recenze knih > Recenze komiksů > #2107: Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé

#2107: Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé

zivi mrtvi 31 skrz naskrz prohnile 1
zivi mrtvi 31 skrz naskrz prohnile 1
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...


Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé (The Walking Dead Vol. 31: The Rotten Core)

Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2020. Původně vyšlo jako čísla 181 až 186 v sérii "The Walking Dead". Souborně v originále komiks vyšel jako "The Walking Dead Vol. 31: The Rotten Core" v roce 2019. České vydání má 136 stran a prodává se v plné ceně za 299 Kč.

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Charlie Adlard, Stefano Guadiano, Cliff Rathburn

A jsme skoro na konci. Popravdě na mě ani nepadla nějaká nostalgie, ta se možná dostaví až s posledním dílem. Ale možná je to i tím, že mi kniha "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" nepřijde až tak dobrá, jako knihy předchozí. Jako kdyby se Robert Kirkman rozhodl, že už chce sérii ukončit, že jí má vlastně dost, a tak to začínal trochu uspěchávat. A na knize "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" se tohle hodně podepsalo. Najednou tu jsou skoky v čase, které nebyly pro sérii tak typické, popravdě si ani nejste jistí, jak dlouho se dění v knize "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" odehrává, až po chvíli vám dojde, že to je v rozmezí týdnů, nikoli jen hodin. A nějak to tomu nesedí, protože máte pocit, že se tady toho má odehrát mnohem víc, než je vám podáno. Ale holt to dopadlo takhle, a tak se musíme smířit s tím, že víc nedostaneme, že to je podáno tak, jak je to podáno a že to míří ke konci, který přijde s následující knihou.


Kniha Živí mrtví 30: Nový světový řád nám ukázala, jak to může fungovat i jinak než v komunitách, jež jsme celou dobu sledovali, že tu může být i několikatisícová komunita, která je v podstatě městem minulé doby a funguje na podobných principech, které ale v současném světě fungovat prostě nemohou, protože jsou jen přetvářkou. Říkali jste si, jak se tohle asi vyvine, protože tu rozhodně byl prostor pro vývoj, ale když se to vezme kolem a kolem, tak kniha "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" je vlastně jen o tom, že se guvernérka Společenství Pamela Milton vydala po jednotlivých osadách, aby zjistila, jak fungují. V podstatě papaláš, který obhlíží místa, o nichž doposud neviděl, blahosklonně se usmívá a dává najevo, že to je všechno hezké, že by byla super nějaká spolupráce. ale přitom to v samotném Společenství docela hnije, což je gradováno a finále knihy "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" to jen umocňuje.


Na malém prostoru, který kniha "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" poskytuje - není o nic delší než ostatní předchozí díly - se děj soustředí na příliš velké množství postav, jak už to tak bývá u něčeho, co pomalu končí. Jako kdybychom se měli se všemi rozloučit a jsme rádi, že je ještě můžeme naposledy vidět. Jo, to je rozhodně fajn, Rick tu má nostalgické chvilky, také docela dobré, znovu se setká se synem, je to setkání milé, ale do toho ho sere Dwight, což je nakonec i ta hlavní linka celé knihy. Tak nějak máte pocit, že to směřuje k nějaké konfrontaci, celou dobu to tak je, ale když k tomu nakonec dojde, říkáte si, jestli ty motivace byly skutečně dostatečné, jestli to, kam byl příběh směřován, souhlasí s tím, jak se postavy chovají, jestli to příliš nešustí papírem a snahou dostat se do nějakého tohoto konce, který měl přijít s následujícími sedmi díly. Skoro to vypadá, že nás čeká poslední a vlastně i díky dílu navíc nejdelší kniha série. Crew ji vydává již v květnu 2020. Nejsem vyloženě rád, že už bude konec, ale i tak se docela těším. Stejně jsem si ale myslel, že Robert Kirkman vydrží víc.


Knihou "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" se celá série pomalu chýlí ke konci a je to na ní příliš znát. Skáče se zde v ději, soustředí se v podstatě už jen na jednu dějovou linku, i když by se na první pohled zdálo, že se toho děje vlastně víc. Ne, všechno už je o tom, jak se postavy, jež celou dobu sledujeme, vypořádají se Společenstvím, na něž narazily. A něco se musí stát. S koncem knihy "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" přichází jeden takový zvrat, možná trochu nečekaný, do jisté míry ale nevyhnutelný, protože se prostě něco stát muselo. A také se to stalo. Je před námi rozuzlení a já jsem skutečně zvědavý, jestli se Robertovi Kirkmanovi podařilo sérii zakončit se ctí. Anglický originál jsem doposud nečetl, tak se nechám překvapit, snad mile. S knihou "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" se ale trochu bojím, že to bude malinko uspěchané a nabude to ono. Snad se ale pletu.


Komiks "Živí mrtví 31: Skrz naskrz prohnilé" zakoupíte na stránkách Crew.

Na blogu najdete také recenze na knihy:

Živí mrtví 1: Staré dobré časy
Živí mrtví 2: Míle a míle
Živí mrtví 3: Bezpečí za mřížemi
Živí mrtví 4: Touha je slepá
Živí mrtví 5: Nejlepší obrana
Živí mrtví 6: Život plný utrpení
Živí mrtví 7: Ticho před bouří
Živí mrtví 8: Zrozeni k utrpení
Živí mrtví 9: Smutek nás pozůstalých
Živí mrtví 10: Čím se stáváme
Živí mrtví 11: Střez se lovců
Živí mrtví 12: Život mezi nimi
Živí mrtví 13: Těžká cesta zpět
Živí mrtví 14: Není úniku
Živí mrtví 15: Kým chceme být
Živí mrtví 16: Ten velký svět
Živí mrtví 17: Důvod se bát
Živí mrtví 18: Co přijde pak
Živí mrtví 19: Válečné bubny zní
Živí mrtví 20: Totální válka, část první
Živí mrtví 21: Totální válka, část druhá
Živí mrtví 22: Nový začátek
Živí mrtví 23: Šepot a řev
Živí mrtví 24: Život a smrt
Živí mrtví 25: Není cesty zpět
Živí mrtví 26: Volání do zbraně
Živí mrtví 27: Válka šeptem
Živí mrtví 28: Neodvratný osud
Živí mrtví 29: Jak daleko zajdem
Živí mrtví 30: Nový světový řád
Živí mrtví: Teď poznáte Negana!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,66519 s | počet dotazů: 264 | paměť: 71873 KB. | 13.07.2024 - 02:23:59