Dvojici bývalých tajných agentů překazí jejich gdaňské líbánky složité špionážní spiknutí a desítky ozbrojených zabijáků ve filmu Alarum, který je nyní k dispozici k zapůjčení nebo zakoupení na službách VOD po celém světě. Tento do značné míry průměrný akční thriller se může pochlubit poměrně zajímavým příběhem a některými zábavnými hereckými výkony, ale spartánská výprava a odfláknuté postprodukční vizuální efekty ho potápějí. Premiéra v porovnání s extrémně podobným filmem Zpátky v akci, který se nyní vysílá na Netflixu, mu pravděpodobně nepomohla.
Alarum vlastně začíná v Praze, která je zprostředkována prostřednictvím několika leteckých záběrů z Pond 5 a něčeho, co vypadá jako jediná stock fotografie ulice na Malé Straně promítaná na okno hotelového pokoje. Uvnitř superšpión CIA Joe (Scott Eastwood) čistě zlikviduje několik padouchů, než ho přepadne Lara (Willa Fitzgeraldová) a oba nakonec propadnou oknem na ulici pod ním.
Film se o pět let později záhy přesune do polského Gdaňsku, ale všechny evropské lokace v Alarumu jako by hrály protějšky v (kde jinde?) Oxfordu v Ohiu; jediná polská dopravní značka, v několika záběrech během vyvrcholení filmu výrazně umístěná uprostřed záběru, dělá hodně těžkou práci.
V Gdaňsku jsou nyní Joe a Lara šťastně oddáni, ačkoli jsou možná také součástí podezřelé titulární organizace, skupiny bývalých špionů, kteří chtějí rozvrátit globální zpravodajskou síť. Nebo tak nějak. Film se příliš neobtěžuje s vysvětlováním svých hrdinů ani jejich motivací („Záleží na tom?“). Eastwoodova postava na otázku, zda je členem Alarumu, zavtipkuje), což je... zajímavá volba.
Joeova a Lařina „svatební cesta“ zahrnuje cestu do polské chaty historického významu (v roli Hueston Woods Lodge & Conference Center v Oxfordu v Ohiu) a Joe s nelibostí zjistí, že Lara ve skutečnosti pracuje na případu v této oblasti: na případu, který se zřítí do nedalekého lesa v podobě letadla. Na místě havárie Joe získá z žaludku jednoho z pilotů „leteckou pilulku“, což je jeden z neobvyklejších způsobů přepravy flash disku.
Flash disk hledá Orlin (Mike Colter), zahraniční agent, jehož rozlišení je ještě nejasnější než u našich hrdinů. V letadle seděl vedle pilota, který disk spolkl, ale zde je jeho hlavní plán, jak ho získat: zastřelit oba piloty, vyskočit z letadla s padákem a objevit se na místě havárie s armádou polských žoldáků. Je to spolehlivé - pokud se ovšem bývalý agent CIA, který se náhodou prochází kolem místa havárie, nezačne nejdřív hrabat v mrtvolách.
Ředitel CIA Burbridge (D. W. Moffett) není do ničeho z toho zapojen, ale dostane informace o dění, když se v pilotově vysílačce ozve shoda s Joeovým hlasem. Burbridge lokalizuje svého nejlepšího agenta, který je už pět let nezvěstný, a okamžitě na něj vyhlásí pátrání. Úkolu se ujímá Joeův bývalý parťák Chester (Sylvester Stallone), který se shodou okolností nachází v sousední Bratislavě.
Co je na cestě? Kdo jsou všichni ti lidé? A záleží na tom vůbec? Děje se toho hodně, ale film se k podání jakéhokoli vysvětlení divákům staví značně vlažně. To může být zábavné a chabé pokusy CIA o zvládnutí situace, které nerozumí, připomínají Burn After Reading, ale po chvíli máme pocit, že jsme jen navlečeni do akce.
Té je v Alarumu k vidění dost, ale film kazí nezvykle podprůměrná práce s VFX, která přikládá karikaturní záblesky z tlamy a stříkající krev, což ubírá na zdatné akční choreografii. Tvůrci dělají, co mohou, s rozpočtem, který se zdá být strašlivě omezený (Burbridge režíruje CIA z nepopsaného sklepa v Ohiu), ale práce s efekty opravdu zatlouká do hlavy, o jakou úroveň filmu se jedná.
Co Alarum má, jsou poutavé herecké výkony obsazení, které by si zasloužilo něco lepšího. Eastwood i Stallone jsou tu zábavní, ale je to Fitzgerald - který rozzářil plátno v loňském indie hitu Podivný miláček - kdo odchází s filmem. Navzdory přítomnosti velkých hvězd akčních filmů je to právě její likvidace žoldáků v chatě, která Alarum poskytuje velký akční vrchol.
Alarum režíroval Michael Polish, kdysi talentovaný nezávislý filmař, který natočil film Twin Falls Idaho (bratr a bývalý filmový partner Mark Polish se zde objevuje jako asistent ředitele CIA). Je schopen z něčeho takového udělat ucházející zábavu - jak je vidět v thrilleru Síla přírody s Melem Gibsonem a Emilie Hirschovou -, ale tento snímek je na tom dost špatně, zvlášť když má premiéru v porovnání s extrémně podobným a mnohem vybroušenějším filmem Zpátky v akci od Netflixu.
Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový
Nejnovější komentáře