Nacházíme se v budoucnosti. Vysoce vyspělá, multikulturní a kosmopolitní společnost žije ve světě totálního konzumu. Ke svému zdokonalování a k zábavě využívají kybernetických protéz na dalších různých robotických vylepšení těla. Doktor Ido (Christoph Waltz) se této problematice věnuje. Avšak jeho koníčkem i prací je hledat staré věci, které ještě mohou pomoct lidem, kteří nemají na nové.
A na skládce objevuje starého rozbitého kyborga. Dívku, které se jmenuje Alita (Rosa Salazar). Doktor Ido Alitu přivede zpět k životu. Spolu zjišťují, že si Alita ze svého předchozího života téměř nic nepamatuje. Nicméně jí nabídne útočiště a věří, že časem si Alita na svou minulost vzpomene. Také je přesvědčen, že je Alita velice výjimečná. Ani netuší, jak brzy se ukáže, že má pravdu.
Alita se tak rozkoukává v novém, leckdy dost brutálním, světě. V něm potkává Huga (Keean Johnson). Rebelského mladíka, který se protlouká životem. Alitě mladík imponuje a poznává i další stránky obrovského města. Při jedné z potyček, do kterých se zákonitě museli dostat, však Alita objeví i svou další stránku.
A této stránky si všímají i členové nepřátelské bandy. Díky tomu se stočí pozornost jejich šéfa přímo na Alitu a tento zločinecký vůdce si po chvíli žádá Alitinu smrt.
Roztáčí se tak kolotoč zábavy (hlavně sport jménem Motorball), objevování, romance, brutální akce a smrti. Kdo vlastně Alita ve skutečnosti, respektive čím byla dřív? Proč po ní všichni tak jdou? A čím je vlastně tak výjimečná oproti ostatním? Co si přetechnizované velkoměsto připravilo pro Alitu a její novou „rodinu“?
Spousta otázek, z nichž na spoustu máte nyní možnost získat odpovědi v kinech!
Alita je další z řady adaptací knih a komiksů, které se v posledních letech objevují na plátnech kin. Tentokrát jde o film dle manga komiksu, jehož autorem je Jukito Kiširo. Komiks se jmenuje v originálu Gunnm, nicméně v našich končinách ho najdete pod názvem Alita. Takže Japonci a jejich kultura fascinovaná technologiemi se zákonitě odrazila i zde.
Režie filmu se ujal Robert Rodriguez. Původně chtěl na filmu na tomto postu pracovat James Cameron (ten měl Alitu v šuplíku už od prací na Avatarovi v roce 2000), ale ten měl (a má) neustále hodně práce na Avaterch a dalších projektech. Proto se rozhodl spolupracovat společně s režisérem Rodriguezem na scénáři. Už dříve se Cameron vyjádřil, že film bude kombinací 3 komiksových knih o Alitě a dle úspěchu filmu se bude pokračovat v dalších. Jestli je tenhle přístup správný už nechám na vás - na divácích. Robert Rodriguez má za sebou několik snímků, několik úspěšných, a některých řekněme ne až tolik 😉
Další výraznou osobou v natáčecím štábu je Bill Pope, který se ujal práce za kamerou. Tento človíček je mistr v oboru a měl na starosti takové pecky jako sérii Matrix, Spider-Man 3 a Knihu Džunglí. Veliké osobnosti a profesionály doplňuje navíc zajímavé jméno v oblasti hudby. Tím je Junkie XL, který taktéž pracoval na několika velikých projektech a velice rád spolupracuje s největšími jmény, jako je například Hans Zimmer.
Jelikož pracovalo na Alitě tolik kvalitních lidí, byla to vlastně i taková sázka na jistotu. K tomu si přidejte hromadu peněz a máte kvalitní snímek.
Největší devizou filmu je beze sporu vizuální stránka. Hodně to připomíná nedávné Ready Player One a třeba i Ghost in the Shell. Inspirace manga komiksy je sice zřejmá, ale nijak rušící celkový dojem. Ve filmu byly použity nejnovější technologie motion capture a hlavně pro samotnou Alitu i face capture, který měl na práci realistické ztvárnění specifického obličeje dívky. Na vizuálu je neustále vidět pokrok za poslední roky a pomalu se dostáváme do bodu, kdy vedle sebe máte reálného herce a CGI postavu a rozdíl téměř nepoznáme. Tyto technologie byly schopny navíc vytvořit veliké a moderní město budoucnosti, ve kterém se film odehrává.
Jak tohle uhlazené avšak digitální zpracování zapadá do příběhu? No, jak už to často bývá, film se hodně soustředí na vizuál a příběh pokulhává. Tady jde konkrétně o dvě věci.
Tou první je klasické klišé, které se filmem nese. Naivní dívka si nic nepamatuje, potkává chlapce, zamiluje se, zlí hoši chtějí ublížit nejdřív jemu, pak jí. Ona zjišťuje, že je drsná holka a chce učinit přítrž zločincům.
Tou druhou věcí je však častá zkratkovistost a útržkovistost. Takže se nedostatečně pracuje s prostředím a také se vzájemnými vztahy. Chemie mezi Alitou a Hugem je dost zvláštní, až pofidérní. Příběh tak často přeskakuje od desíti k pěti a divák se nevyzná. Já z toho měl pocit, že původně měl film o mnoho více rozsahu, ale střihem se ubralo odhadem klidně hodinu. A tak se diváci nedozví téměř nic o světě, o hlavní záporné postavě a dalších lidech, co se ve filmu objeví.
Příběh tedy trpí klasickými neduhy plynoucích z dotáček a z redukce délky. Navíc zamýšlel Cameron Alitu natočit Rkově, ale „Foxové“ se nakonec rozhodli trochu ubrat, aby mohli nabídnout snímek širšímu záběru diváků. Přeloženo do normální řeči – chtějí na to pokračování vydělat co nejvíc peněz. To taky není úplně nejlepší vizitka, ale je dost možné, že to bude záchrana a pokračování to umožní. Jak je samotný příběh a některé náznaky přednesen tomu nasvědčují.
Co rozhodně drží film hodně nad vodou jsou herecké výkony. Hlavně tedy ty ve vedlejších rolích. To bylo příjemné překvapení a bylo hodně vidět, že režisér dal aktérům hodně volnosti v tom, jakým způsobem budou ukazovat emoce. Ty jsou ve spoustě scén stěžejní. Rozhodně se v tomto směru točí film kolem samotné Ality. Nejen, že filmová postava je v tomto směru důležitá, ale obsazení do této role Rosy Salazar se vskutku povedlo. Dokáže mít v několika sekundách jak nevinný až hravý výraz ve tváři, tak zabijácký instinkt a chlad, který trochu vyděsí a ohromí. Díky zmíněné super technologii se i přes výrazné CGI podařilo toto zachovat, takže sentimentálnější část publika si bude užívat.
Christoph Waltz se role zhostil tak nějak po svém (prostě tak nějak po německu) a opět svým perfekcionismem dokazuje, že je kvalitním hercem, který sice potenciálu moc nedostal, ale má to tvrdě odpracované. A i mladík Keean Johnson mile překvapil. Jeho role naivního rebelského mladíčka byla celkem uvěřitelná a působil uvolněně. Vy výsledku je tedy veliká škoda, že chemie mezi postavami už není úplně dobrá.
Tempo filmu je tedy dost trhané a nese se ve vlnách. Je to způsobeno pomalým a až chvílemi vleklým začátkem. Díky parádně zvládnutým trikům a hutnější akci, se to později zlepší. Pozornost diváka tak udržují hlavně akční sekvence. Hodně tomu napomáhá samotná kamera, za kterou seděl Bill Pope, kterého jsem na začátku recenze zmínil. Zvolena je jednoduchost a přehlednost, takže jsem přesvědčen, že i ve 3D verzi se diváci neztratí a film si tak po vizuální stránce užijí.
Jako poslední část filmu, kterou jsem ještě nezmínil je hudba. Od Junkieho jsem si sliboval nějaké libůstky. Bohužel musím konstatovat, že tentokrát se ni zásadního neděje. Takhle, ona ta hudba je kvalitní, taková klasické epická. Ale to už dnes slýcháváme téměř v každém trochu lepším výpravném filmu. Spíš bych čekal nějaká překvapení, větší volnost pro skladatele a jeho větší invenci. Ani žádného nosného tématu jsem si v podstatě nevšiml. Zde se koná pouze další klišé v podobě ústřední písně, která s motivem filmu a jeho zasazením nemá hlubší spojitost. Je pravda, že videoklip k této písni, jejíž autorka je Dua Lipa (což mě teda vůbec nic neříká), je vcelku povedený a používá motivy z filmu. Na mě to i přes to veliký dojem nedělá a cítil jsem se u toho songu stejně jako když si při jízdě po dálnici pustíte rádio s nějakou pop odrhávačkou.
Celkově je Alita dalším zástupcem popcornové zábavy. Tedy ať se spousta lidí pokochá tím pohledem, sežere u toho spoustu nachos a chipsů. Jen pozor, aby nad tím moc nepřemýšleli…
Tohle manga otěže drží trochu lépe, takže ve srovnání s nejbližším příbuzným Ghost in the Shell vychází líp. Triky ukazují aktuální strop toho, co je možné udělat, ale třeba na originální Ready Player One to rozhodně nemá. Vezmu-li to průměrem, tak jsem na solidních 65% a pro dobro i fanoušků si přeji, aby pokračování vzniklo.
Části seriálu: Alita
- Alita: Bojový Anděl - Recenze - 65%
- Bojový anděl Alita 2: Smrtící anděl - 75 %
- Bojový anděl Alita 3: Cesta ke svobodě - 55 %
- Bojový anděl Alita 1: Zrezivělý anděl - 70 %
Nejnovější komentáře