Je rok 1989 a v Evropě právě probíhá studená válka, kde na jedné straně stojí Sovětský svaz a jeho satelitní státy, na straně druhé Spojené státy americké a jejich spojenci. Toto období trvá od roku 1947 a v roce 1989 nikdo netuší, jak dlouho ještě trvat bude. Mezi zúčastněnými je i Lorraine Broughton, mladá a krásná žena, ale hlavně agentka britské tajné služby MI6. Jejím úkolem je chránit svou zemi, podobně jako její „kolega“ James Bond. Po splněné misi se Lorraine vždy vrací do Londýna. Tam musí informovat své nadřízené, jak se mise podařila, a předat důvěrné informace. Tentokrát je ale vše trochu jinak. Při výslechu Lorraine vzpomíná na svůj poslední úkol: zjistit, proč zemřel agent tajné služby, najít a předat seznam tajných agentů a odhalit totožnost dvojitého špiona. Lorraine detailně popisuje, co vše prožila, ale je to opravdu vše?
Režisér David Leitch (Dannyho parťáci, V Jako Vendeta), si vybral k natočení filmu scénář od Kurta Johnstada (300: Bitva u Thermopyl, Povinnost a čest), který se odehrává na sklonku roku 1989 v Berlíně v Německu. Do tohoto období Johnstad zasadil příběh, který se odehrává na hranici mezi východem a západem, mezi státy, ale hlavně mezi lidmi. Leitch pak tento příběh natočil, a to za účasti známých hollywoodských jmen. Agentku Lorraine hraje Charlize Theron (Zvíře, Pravidla moštárny) a jejího kolegu, a možná i konkurenta, Davida Percivala hraje James McAvoy (Vášeň a cit, Wanted). Role drsné a nekompromisní agentky byla pro Theron náročná hlavně po fyzické stránce, na akční scény se připravovala s několika osobními trenéry po dobu několika měsíců.
Pro herce a režiséra Davida Leitche je to první film, který natočil samostatně. Na předchozím snímku John Wick totiž pracoval s Chadem Stahelskim. Ve spolupráci s dalšími tvůrci pracoval i na dalších filmech, jejichž společným jmenovatelem je akční hrdina. Přestože se jedná o jeho samostatnou prvotinu, film je natočen v rychlém tempu, s jasně daným dějem, ale s překvapivým koncem. Škoda jen, že akční stránka převážila nakonec samotný příběh. V některých případech bylo totiž vyznění scény spíše komické než akční, takže platí to, že méně je někdy více.
Téma studené války je i po několika desetiletích zajímavé a inspirací pro filmové tvůrce. Je to doba, kdy na obou stranách byli agenti, kteří pracovali ve prospěch své země. Nejznámějším agentem ve filmové tvorbě je jistě James Bond, který je nejen schopný a úspěšný, ale také má své kouzlo a charizma pro ženy. Filmů, kde figurovali agenti, je také mnoho, např. Mr. & Mrs. Smith, Mission: Impossible, Muži v černém, ad. Charakteristika agentů je také jasná, jsou relativně mladí, fyzicky zdatní, komunikativní, mají šarm a jsou schopni se z jakékoliv nebezpečné situace dostat. To platí i pro film Atomic Blonde: Bez lítosti, kde je ale nejschopnější hlavní hrdinka.
Film se odehrává v roce 1989 v Berlíně, ale natáčelo se na různých místech. Jako divák jsem byla ráda, že se můžu opět podívat do tohoto města, často ale i do jeho temných uliček a zákoutí. Líbila se mi i hudba, která ve filmu zazněla. Díky Tyleru Batesovi může divák poslouchat písně Killer Queen, 99 Luftballons, Under Pressure, Voices Carry, ad.
Film patří do žánru akčních snímků, které nabídnou divákovi jasný příběh, skvělou hrdinku, silné protivníky a politickou zápletku. Vzhledem k příběhu, drsnosti scén a politickému zaměření není film vhodný pro mládež do 15 let.
Děkuji Karolině Koblížkové za korektorské práce ????
Nejnovější komentáře