První klapka filmu Bathory padla v roce 2005 (a celkem bouchla 5 640 x což je úctyhodné číslo), první nápad natočit film o Čachtické paní však vznikl již před 1640 ti dny (cca 4,5 roku). Film vznikl v koprodukci společností FILM and MUSIC entertaiment (UK), EUROFILM studio (HU) a Juraj Jakubisko film, jako 16. film J. Jakubiska. Na jeho natočení se podílelo 1000 lidí, před kamerou stálo 200 z nich, bylo ušito celkem 5000 kostýmů – z toho 82 jen pro Erszebeth Bathory. Na place se mluvilo 10 jazyky, popsal se 13m vysoký stoh papíru a vzniklo 20 verzí propagačních plakátů. Během natáčení se protelefonovaly úžasné 3 ooo ooo kč, najezdilo se 2 500 000 km a přitom se zaplatilo 100 pokut.
Ústřední postavou filmu je Erszebeth (Alžběta) Bathory zvaná „krvavá hraběnka“, která je v Guinessově knize rekordů vedena jako největší vražedkyně všech dob. Legendy vypráví o tom, že na svém hradě dlouho mučila a zabíjela své poddané a služebnictvo a že se koupala v krvi mladých panen, aby si zachovala krásu a mládí. O její vině či nevině se dá jen spekulovat, protože všechna dochovaná svědectví jsou nepřímá a byla zpochybněna. O její vině tedy nebyly dochovány žádné oficiální písemné dokumenty. Zajímavostí je, že Erszebeth nebyla nikdy souzena a zemřela sama uvězněna na svém hradě v Čachticích.
Dlouho očekávaný snímek Juraje Jakubiska Bathory, je po dlouhých útrapách a zádrhelech konečně k vidění v kinech. Možná dobyl a uchvátil některá divácká srdéčká, u toho mého se to, ale bohužel nepovedlo a musím podotknout, že jsem se nesetkala s nikým, kdo by byl s výsledkem Jakubiskovy práce bezvýhradně spokojen. Já osobně jsem se na Bathory velice těšila a o to víc jsem odcházela z kina rozčarovaná a zklamaná.
Filmy Juraje Jakubiska bývají zárukou určitého.. možná až abstraktního pojetí a ztvárnění díla a také vysoké úrovně a to i díky tomu, že nepodléhají komerci. Bathory bohužel v obou těchto směrech zklamala. S trochou nadsázky ji naprosto přesně vidím jako některý z megafilmů jedné naší nejmenované komerční televize ( upoutávky a reklamy nás nadchnou a namlsají, ale po zhlédnutí filmu si neodneseme nijak hluboký zážitek. Ano byl to docela dobrý film, ale potřebu podívat se na něj v brzké době znovu nemáme, a že by v nás zanechal nějaký dojem? No tak to už vůbec ne. A to by možná film, který stál 350 000 000kč měl..).
Bathory se odehrává ve třech dějstvích, která se místy časově prolínají, ale plynule na sebe nenavazují. Všem, kdo alespoň trošku neznají pověst o Čachtické paní, doporučuji zjistit si o ní něco málo dopředu, protože jinak podle mého názoru nemáte šanci pochopit, o kom a čem film vypráví.
Stopáž 144 minut by u jiných filmů mohla být smrtelná, u Bathory však až překvapivě rychle uteče a o nějakém nudění, se opravdu mluvit nedá, protože je vždy minimálně na co koukat (nádherné kulisy a krásné kostýmy rozhodně stojí za pochvalu), pokud by Vám, ale vizuální mlsání nestačilo, jisté Vás potěší velmi originální a vtipné vstupy dvou mnichů „náhodou“ se vyskytujících v Čachticích. Mnich Petr (B. Polívka) a mnich Cyril (Jirka Mádl), jsou totiž velice vynalézaví a originální a tak se můžete těšit například na in- line brusle a kameru alá rok 1600:).
Za herecké obsazení si Bathory zaslouží velkou pochvalu, perfektní herecký výkon například podává Anna Friel (Erszebeth Bathory) a také Deana Jakubisková (Darvůlie). Jak už jsem se zmínila i kostýmy a kulisy jsou nádherné, výsledný dojem, Vám ale může zkazit místy velmi amatérsky vypadající záběry celého Čachtického hradu.
Pokud patříte do skupiny tvrdě zastávající názor, že Erszebeth Báthory byla krutá vražedkyně doporučuji Vám vyzbrojit se velkou dávkou trpělivosti a tolerance nebo zvolit v kině jiný film, protože Bathory zobrazuje Erszebeth jako chudinku a oběť spiknutí. Každopádně myslím, že stojí za zhlédnutí, pozor,ale na mladší ročníky rozhodně nedoporučuji brát do kina dítka mladší 15ti let, nejen, že by se mohla solidně nudit, ale také by nejspíš mnohému nerozuměla a určitě by se pár nepěkným věcem naopak naučila...
Nejnovější komentáře