Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Bláznivý Petříček (Pierrot le Fou)

Bláznivý Petříček (Pierrot le Fou)

rp blC3A1znivC3BD20PetC599C3ADC48Dek.jpg
rp blC3A1znivC3BD20PetC599C3ADC48Dek.jpg
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Během svých vyso­ko­škol­ských stu­dií jsem oprav­du hod­ně času věno­val fil­mům. Chodil jsem na spous­tu klu­bo­vých před­sta­ve­ní hned do něko­li­ka fil­mo­vých klu­bů, o tom hlav­ním z nich - na praž­ském Českém vyso­kém uče­ní tech­nic­kém jsem tu dokon­ce už kdy­si psal v člán­ku Jak jsem našel svůj fil­mo­vý klub. Viděl jsem teh­dy kom­plet­ní­ho Ingmara Bergmanna (vět­ši­nou v původ­ním švéd­ském zně­ní se simul­tán­ním pře­kla­dem), not­nou por­ci fran­couz­ské nové vlny, řadu teh­dy obtíž­ně dostup­ných fil­mů slav­né čes­ko­slo­ven­ské nové vlny, prů­žez toho nej­lep­ší­ho z moc zají­ma­vých svě­to­vých kine­ma­to­gra­fií. Někdy to byla neza­po­me­nu­tel­ná pará­da, jin­dy úpl­ný úlet, tak už to bývá, když tvůr­ce i divák hle­da­jí. No a někam mezi pará­du a úpl­ný úlet (blíž tedy k dru­hé­mu uve­de­né­mu) jsem si teh­dy zařa­dil pro­slu­lý Godardův film z roku 1965 Bláznivý Petříček s Annou Karinou a Jean-Paulem Belmondem v hlav­ních rolích.

V posled­ních letech jsem si něko­li­krát - bohu­žel hlav­ně v sou­vis­los­ti s úmr­tím tří hlav­ních osob­nos­tí, kte­ré se na fil­mu podí­le­ly (Anna Karina zemře­la v roce 2019, Jean-Paul Belmondo v roce 2021 a reži­sér Jean-Luc Godard v roce 2022) - na film vzpo­mněl a sna­žil jsem si ho vyba­vit z dese­ti­le­tí­mi znač­ně zane­se­né pamě­ťo­vé buň­ky. Zůstaly tam jen stříp­ky, hlav­ně úpl­ný zma­tek z vidě­né­ho, neod­byt­ný pocit nudy a jed­na scé­na, kdy se náh­le hlav­ní muž­ský před­sta­vi­tel oto­čí do kame­ry a pře­kva­pe­né part­ner­ce to vysvět­lí tak, že  chce jen pozdra­vit divá­ky; ostat­ně v jiné fázi fil­mu hovo­ří pří­mo k divá­kům i žen­ská posta­va, snad aby nějak vysvět­li­la (ovšem mar­ně) své těž­ko odhad­nu­tel­né jed­ná­ní. 

Mluvit o ději je u toho­to fil­mu, domní­vám se, úpl­ně zby­teč­né. Snad je mož­né říct, že muž­ská posta­va, onen bláz­ni­vý Petříček (byť vždy pro­tes­tu­je, že se jme­nu­je Ferdinand) ode­jde od své rodi­ny, nej­spíš aby se roz­žeh­nal s nudou a „šosác­kou“ spo­leč­nos­tí, kte­rou levi­co­ví inte­lek­tu­á­lo­vé co svět svě­tem sto­jí pova­žu­jí za nej­prud­ší jed, a vyra­zí na nijak zvlášť zací­le­nou ces­tu s mla­dou milen­kou. Jde o cel­kem nor­mál­ní ces­tu, tak­že se při ní kra­dou auta, tro­chu se stří­lí, tro­chu se milu­je, hod­ně se čte a vedou se (čas­to zce­la mimoběž­né) inte­lek­tu­ál­ní řeči. Chvílemi to jde jen ve dvou, ale růz­no­ro­dým způ­so­bem toxic­ká spo­leč­nost se při­po­mí­ná, kolem páru se rojí div­ní lidé a sem tam je tře­ba něko­ho zabít, aby moh­la show pokra­čo­vat, byť je pře­dem jas­né, že žád­ný vel­ký hap­py end se čekat nedá.  

Jednou ze zají­ma­vě nato­če­ných scén je poli­bek dvou hlav­ních postav z aut pro­jíž­dě­jí­cích opač­ným smě­rem. Dobrý sym­bol - jdou oba spo­lu nebo pro­ti sobě? Moc jas­né to občas není (zdroj foto­gra­fií je dnes nejas­ný, sta­že­no z inter­ne­tu).
 
  
 
 
Není to tak dáv­no, co jsem si říkal, že bych se na ten film měl zno­vu podí­vat, jak by mě oslo­vil v úpl­ně jiném věku s úpl­ně jiný­mi zku­še­nost­mi a nej­spíš (kdo­pak to má sám na sobě poznat...) i s odliš­ným vku­sem. A byla to Česká tele­vi­ze, kdo mi při­spě­chal s pomo­cí, a já čirou náho­dou vstou­pil jed­no­ho veče­ra do děje na obra­zov­ce, na kte­rou jsem se původ­ně dívat nechtěl. Možná to ale zná­te: chce­te tele­vi­zi vypnout, že bude­te dělat něco uži­teč­něj­ší­ho, ale něja­ká drob­nost vás neče­ka­ně oslo­ví - pár tak­tů fil­mo­vé hud­by, atmo­sfé­ra neo­by­čej­né­ho zábě­ru, neo­by­čej­ná repli­ka. Každopádně tele­vi­zi jsem nevy­pnul, nao­pak násle­du­jí­cí večer jsem si pře­hrál zno­vu celý film, abych ho mohl sle­do­vat sou­stře­dě­ně, a byl jsem nad­mí­ru pře­kva­pe­ný, jak to díl­ko, kte­ré wiki­pe­die zařa­zu­je záro­veň mezi roman­tic­ké fil­my, kome­die, kri­mi­nál­ky i dra­ma­ta (pod­le mě to není ani jed­no, ale tako­vá neu­cho­pi­tel­nost, mys­lím, muse­la reži­sé­ra Godarda zpět­ně zvlášť těšit), zůsta­la svě­ží a při­nejmen­ším po for­mál­ní strán­ce vůbec neze­stár­la. 
 
Samozřejmě, není to nic pro milov­ní­ky fil­mo­vé akce ani pro ty, co „žerou“ Belmonda jako věč­ně vtip­ku­jí­cí­ho svůd­ce žen, kdy­ko­li ochot­né­ho polech­tat sou­pe­ře pěs­tí ve tvá­ři (ano, v začát­cích své kari­é­ry hrál úpl­ně jiný typ rolí, než ho pak pro­sla­vi­ly v 70. a 80. letech). Nesprávně vytvo­ře­ná oče­ká­vá­ní se ostat­ně  z růz­ných divác­kých hod­no­ce­ní ve vir­tu­ál­ním svě­tě jen sypou a mě doce­la baví si je číst. Řekněte sami, jaké muse­lo být zkla­má­ní nejme­no­va­né­ho divá­ka, kte­rý celo­svě­to­vě pro­slu­lý arto­vý film oce­nil slo­vy: „Pravděpodobně nej­nud­něj­ší, ale zce­la urči­tě nejde­ment­něj­ší Belmondovo film. Takovouhle děs­nou srač­ku jsem fakt už dlou­ho nevi­děl. Je tu sice jaký­si pří­běh o dvou milen­cích a gan­gs­te­rech, co chtěj pení­ze, ale to celý je oba­le­ný do ubí­je­jí­cích dia­lo­gů, kdy posta­vy vět­ši­nou melou o kníž­kách nebo o něja­kejch srač­kách a navíc mlu­ví, jako kdy­by před­ná­še­li něja­ký uči­vo. K tomu tu navíc na sebe ani scé­ny nena­va­zu­jou, Godard tam prcá pátý přes devá­tý a i přes dob­ře hra­jí­cí­ho Belmonda i Karinu, kte­rá je navíc sexy, tak jsou obě posta­vy nesym­pa­tic­ký, tak­že mě abso­lut­ně neza­jí­ma­lo, co udě­laj nebo co se s nima sta­ne. Pak je tu hud­ba, kte­rá je sice doce­la solid­ní, ale vždy napros­to pří­šer­ně usek­nu­tá, a napros­to idi­ot­skej konec.“ Docela to chá­pu, pro­to­že film je tako­vé podiv­né levi­co­vě inte­lek­tu­ál­ní puzzle s moti­vy spo­le­čen­ské­ho dění (odka­zy na teh­dy zuří­cí viet­nam­skou vál­ku i situ­a­ci v Alžírsku jsou čet­né, ostat­ně hlav­ní hrdi­na si např. v roli dočas­né obě­ti vyzkou­ší i zjev­ně pro­fe­si­o­nál­ní a v pra­xi čas­to vyu­ží­va­ný water­bo­ar­ding), na dru­hou stra­nu je to ješ­tě cel­kem sne­si­tel­ný pro­jev reži­sé­ro­va akti­vis­mu, zvlášť když si to srov­ná­me se situ­a­cí jen o rok poz­dě­ji, kdy už J.L.Godard zce­la nepo­kry­tě osla­vu­je mao­is­mus a leze do zad­ku komu­nis­tic­ké Číně (pěk­ně je to popsá­no např. ve vzpo­mín­ko­vé kni­ze dru­hé Godardovy man­žel­ky Anne Wiazemsky, se kte­rou nato­čil mimo jiné film Číňanka). Ale během natá­če­ní Bláznivého Petříčka se úpl­né zma­go­ře­ní bytost­né­ho inte­lek­tu­á­la, dobo­vé­ho „super­i­n­flu­en­ce­ra“ a salón­ní­ho komu­nis­ty Godarda tepr­ve chys­tá a jeho man­žel­kou dopo­sud je prá­vě hereč­ka Anna Karina, ve fil­mu jako správ­ně neu­cho­pi­tel­ná fem­me fata­le oblu­zu­jí­cí hned něko­lik mužů za asi­s­ten­ce již dří­ve oblu­ze­né­ho reži­sé­ra.

 
 
Ti, co mají rádi arto­vé fil­my si nao­pak na Bláznivém Petříčkovi vychut­na­jí růz­ně se pro­plé­ta­jí­cí for­mál­ní moti­vy - vlast­ní ces­ta, lehce kri­mi­nál­ní lin­ka, psa­ní dení­ku, pro­mlu­vy nad ote­vře­ný­mi kni­ha­mi, fla­shbac­ky, náh­le kon­čí­cí vět­ve vyprá­vě­ní, dokon­ce dočis­ta muzi­ká­lo­vé vstu­py náh­le vpa­dá­va­jí­cí do uny­lé­ho děje (kde jin­de usly­ší­te zpí­vat duet Belmonda s „Karinkou“?), roz­bi­tá a nena­va­zu­jí­cí zvu­ko­vá sto­pa, náh­lé dlou­hé a s dějem nijak nesou­vi­se­jí­cí mono­lo­gy napros­to ved­lej­ších postav, atd. Na fil­mu jsou vidět dob­ře roz­myš­le­ná mís­ta i napros­tá impro­vi­za­ce, reži­sér dokon­ce do fil­mu zakom­po­no­vá­vá i zjev­né fil­mař­ské chy­by či chy­by skrip­tu, všech­no se dá vyu­žít pro lin­ku vyprá­vě­ní, pro­to­že je na něm důle­ži­těj­ší pocit a emo­ce, niko­li přes­ný obsah a návaz­nos­ti. A to vůbec nemlu­vím o pře­čet­ných cita­cích, z nichž vzhle­dem k nepří­liš dob­ré zna­los­ti fran­couz­ských reá­lií doká­žu roze­znat mož­ná dese­ti­nu, ale spíš ješ­tě míň. Z for­mál­ní­ho pohle­du je ten film, mys­lím, revo­luč­ní dokon­ce i v době nevá­za­ných pokro­či­lých šede­sá­tých let, kdy „pro­vo­ko­vat malo­měš­ťá­ky“ začí­na­lo být pořád­ně nároč­né, pro­to­že pro­vo­ko­vat se odvá­žil sko­ro kaž­dý, násle­du­je ces­tu prá­vě otců slav­né fran­couz­ské nové vlny, mezi něž Godard nepo­pi­ra­tel­ně pat­řil.
   

 

Prostě musím říct, že mě ten film po sko­ro čty­ři­ce­ti letech dost pře­kva­pil a potě­šil, mno­hem víc, než když jsem ho viděl popr­vé. Možná i pro­to, že reži­sér už svý­mi umě­lec­ký­mi výzva­mi i poli­tic­ký­mi pro­vo­lá­ní­mi niko­ho nemů­že nahnat na bari­ká­dy jako v osma­še­de­sá­tém, kdy se fran­couz­ské umě­lec­ké fron­tě poda­ři­lo nejen při­spět k roz­pou­tá­ní celo­spo­le­čen­ské nepo­ko­je, ale i roz­bít a odpís­kat teh­dej­ší roč­ník fes­ti­va­lu v Cannes (což jim neod­pus­tím, pro­to­že by tam teh­dy byly výraz­ně zabo­do­va­ly prá­vě čes­ko­slo­ven­ské fil­my - v té době nesmír­ně sil­né a mezi­ná­rod­ně uzná­va­né). Kdoví, mož­ná i pro­to, že i ze mne se do urči­té míry v prů­bě­hu času stal „Pierrot le Fou“, tím spíš, že se oprav­du jme­nu­ji Petr a ne Ferdinand, nebo dokon­ce Jean-Paul :-). Pierrot, kte­rý nepo­tře­bu­je ohý­bat cizí díla ke své­mu obra­zu, ale sna­ží se vzít si z toho, co nabí­ze­jí, to nej­lep­ší a nej­o­prav­do­věj­ší, dob­ré nápa­dy či aspoň dob­ré úmys­ly. Aťsi je to tře­ba chví­le­mi nuda nebo zma­tek nad zma­tek :-).


Podívejte se na hodnocení Bláznivý Petříček na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,23777 s | počet dotazů: 265 | paměť: 63998 KB. | 24.05.2025 - 05:34:31