Resident Evil: Zánik - Resident Evil: Extinction

🎧 Poslouchejte Kritiky.cz na Spotify a dal­ších pod­cas­to­vých služ­bách! Klikněte sem a nezmeš­kej­te žád­nou recen­zi.
Hodnocení článku
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehod­no­ce­no)
Loading...
Načítám počet zob­ra­ze­ní...

Série Resident Evil se upřím­ně řeče­no netě­ší zrov­na vel­ké obli­bě u kri­ti­ků, ale divá­ci, kte­ří nejsou pla­ce­ni za rýpá­ní už jsou mno­hem tole­rant­něj­ší a Resident Evil i Resident Evil: Apokalypsa měli vcel­ku sluš­nou návštěv­nost. Ale v rám­ci objek­ti­vi­ty je nut­no pozna­me­nat, že prv­ní Resident Evil byl někte­rý­mi recen­zen­ty i mír­ně pochvá­len. Zato dru­hý, na tom už si smls­nu­li. Je prav­da, že výji­meč­ný­mi kva­li­ta­mi neo­plý­val, ale kou­kat se na něj dalo (tedy pokud jste stih­nu­li zare­gis­tro­vat, co se vlast­ně děje, pro­to­že Resident Evil: Apokalypsa byl sestří­hán do dost zbě­si­lé­ho tem­pa).Resident Evil: Zánik dopa­dl z celé tri­lo­gie prav­dě­po­dob­ně nej­lé­pe. A to je vcel­ku para­dox, pro­to­že se prav­dě­po­dob­ně nej­ví­ce odklo­nil od her­ní před­lo­hy. Zatímco Resident Evil se ode­hrá­val v pod­zem­ní labo­ra­to­ři a sna­žil se budo­vat horo­ro­vou atmo­sfé­ru, dru­hý díl byl zasa­zen do potem­ně­lé­ho měs­ta a stá­le se ješ­tě tak troš­ku sáze­lo na něja­ké ty „lekač­ky“. U zatím posled­ní­ho pokra­čo­vá­ní se také něko­li­krát dočká­te scén, kde se někte­rý z hrdi­nů tou­lá tma­vou chod­bou a čeká­te, že se ze stí­nu vyří­tí krve­lač­ný zom­bík, ale jeho jádro je ryze akč­ní.

Ano, je mi jas­né, že to plno fanouš­ků her­ní série Resident Evil zkla­me. Je to logic­ké, Resident Evil není žád­ná zbě­si­lá stří­leč­ka, ale hut­ný sur­vi­val horor. Ale nedá se nic dělat, pros­tě z fil­mo­vé řady se postu­pem času sta­la hlav­ně akč­ní zále­ži­tost. A ne špat­ná. Resident Evil: Zánik je „béč­ko“ oplý­va­jí­cí vším, co by mělo mít.

Například pří­běh je toho zář­ným pří­kla­dem. Alice (Milla Jovovich) zdán­li­vě unik­la spo­leč­nos­ti Umbrella, na útě­ku už je měsí­ce. Zatím se ovšem virus, kte­rý trans­for­mu­je lidi v nena­syt­né nemrt­vé roz­ší­řil v pod­sta­tě po celém svě­tě a pře­ži­lo jen něko­lik málo jedin­ců. Na jed­nu sku­pin­ku pře­ži­vších vede­nou drs­nou Claire (Ali Larter) nara­zí i Alice. Shodou okol­nos­tí zde potká i sta­ré zná­mé z dru­hé­ho dílu – Carlose (Oded Fehr) a L.J. (Mike Epps). Společně se chys­ta­jí vydat na Aljašku, pro­to­že dle nale­ze­né­ho dení­ku je to mís­to, kte­ré je v izo­la­ci a virus tam nepro­ni­kl. Ovšem dochá­ze­jí jim záso­by ben­zí­nu, kte­rý nut­ně potře­bu­jí. Proto se vydá­va­jí do Las Vegas, respek­ti­ve jeho tro­sek. Ale na scé­ně se obje­vu­je Umbrella a už to jede.

A co jede? No, co by, co by. Střílení, seká­ní, mlá­ce­ní a kopá­ní. A v tom­to ohle­du je zku­še­ná hlav­ně Alice. Ta likvi­du­je zom­bí­ky po desít­kách, ale i ostat­ní čle­no­vé kara­va­ny se činí. Provrtávání otvo­rů do hlav nemrtvých jim jde. Na dru­hou stra­nu nejsou šet­ře­ny hlav­ní ani ved­lej­ší posta­vy. Maximálně tak u Alice se dá před­po­klá­dat, že neskon­čí s roz­tr­ha­ným hrdlem (ale­spoň ne ta pra­vá, nech­te se pře­kva­pit), ale u ostat­ních si už nebuď­te tak jis­ti. Krve tu teče dost a nejen ze zmu­to­va­ných lidí, ale i z těch, kte­ří infek­ci unik­li.

Velkým odklo­nem od původ­ních fil­mů je to, že se tře­tí díl ode­hrá­vá hlav­ně na pouš­ti (čas­to je také při­rov­ná­ván k Šílenému Maxovi 2). V inte­ri­é­rech se hlav­ní posta­vy ocit­nou mini­mál­ně. Proto také nemů­že fun­go­vat horo­ro­vá atmo­sfé­ra. Přece jen na roz­leh­lé takřka rov­né pouš­ti pod hor­ký­mi slu­neč­ní­mi paprsky se stě­ží může někde scho­vat něja­ká nestvů­ra, kte­rá vybaf­ne, když to nejmé­ně čeká­te. Určitou satis­fak­cí jsou ale krve­lač­ní havra­ni jako vystři­že­ní z fil­mu Ptáci. Jsou jich obrov­ská hej­na a s vel­kou chu­tí rvou maso ze živých lidí. A před hej­nem, kte­ré zahr­nu­je stov­ky zobá­ků se brá­ní těž­ce. Však prá­vě naka­že­ní havra­ni zlik­vi­du­jí sluš­ných pár lidí.

Akční scé­ny nejsou špat­né, ale upřím­ně řeče­no, moh­lo to být lep­ší. Choreograficky prů­měr­né, zábě­ry kame­ry nejsou nějak ori­gi­nál­ní a někdy akč­ní momen­ty postrá­da­jí pořád­ný šmrnc. Souboj s nemrt­vý­mi psy je fajn, ale likvi­do­vá­ní dotěr­ných lid­ských zom­bie začí­ná být časem cel­kem nud­né.

Mnohokrát také bylo pozna­me­ná­no, že Alice ztrá­cí na sexap­pea­lu. Je prav­da, že zdrs­ně­la. Z vyjuka­né hol­ky v čer­ve­ných šatech se sta­la divo­žen­ka v dlou­hém kabá­tu, s roz­cu­cha­ný­mi vla­sy a zaprá­še­ný­mi obli­če­jem. Ale ve svě­tě, kde téměř vymře­lo lid­stvo a pro­há­ní se hlav­ně nemrt­ví asi nemů­že­me čekat, že pře­ži­vší budou trá­vit dvě hodi­ny u zrca­dla a upra­vo­vat si MAKE-UP a účes. A kro­mě toho, v někte­rých zábě­rech je Milla Jovovich stá­le doce­la éte­ric­ká.

Na fil­mu je bohu­žel vidět, že roz­po­čet nebyl z nej­vyš­ších (45 mili­o­nů dola­rů). Některé tri­ky jsou oka­tě počí­ta­čo­vé, ale to také k „béč­ko­vým“ fil­mům tak nějak pat­ří. Nenechte se tedy zasko­čit tím, že čas od času někte­rý vizu­ál­ní efek­ty vypa­da­jí spí­še jako z tele­viz­ní­ho seri­á­lu Herkules.

Režisér se nějak nezdr­žu­je s hlub­ším roz­pra­co­vá­ním vzta­hů mezi jed­not­li­vý­mi posta­va­mi. Když už se něco rýsu­je, tak v násle­du­jí­cích minu­tách jeden z těch, kte­rých se to týká zemře, tak­že cha­rak­te­ry zůstá­va­jí bez vět­ší hloub­ky. Nic pro­ti tomu, jde tu hlav­ně o akci, ale občas něja­ká emo­ce neuško­dí.

Ale i přes urči­té nedo­stat­ky je Resident Evil: Zánik doce­la dob­ře kou­ka­tel­ný film. Uteče rych­le a pro nudu tu není mís­to. Akce by moh­la být nápa­di­těj­ší a pro­pra­co­va­něj­ší cha­rak­te­ry by také neby­ly od věci, ale tře­tí díl bude ze série prav­dě­po­dob­ně nej­lep­ší, přes­to­že mně se líbil i prv­ní.


Podívejte se na hod­no­ce­ní Resident Evil: Zánik na Kinoboxu.
Autor: Redakce Kritiky.cz
Rok 2016 v kinech přinesl nezapomenutelné filmy napříč žánry – od drsných drama a akčních thrillery po originální anime. Připomeneme si ty nejvýraznější snímky, které zaujaly kritiky i diváky a posunuly filmovou tvorbu o kus dál.
18. května 2026Rok 2016 v kinech přinesl nezapomenutelné filmy napříč žánry – od drsných drama a akčních thrillery po originální anime. Připomeneme si ty nejvýraznější snímky, které zaujaly kritiky i diváky a posunuly filmovou tvorbu o kus dál.Populárně-naučný filmový přehled roku 2016: Nejlepší snímky, které si nesmíte nechat ujít Rok 2016 přinesl do kina řadu nezapomenutelných filmových zážitků napříč žánry. Od napínavých akčních scén přes emotivní romantiku, až po originální anime. Pojďme si…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
SOS
17. května 2026SOSFilmoví nadšenci, jež milují mix hned několika žánrů tj. thrilleru, hororu a komedie, by si určitě neměli nechat ujít snímek s názvem "SOS" v hlavní roli s úžasnou Rachel McAdams, coby tak trochu vyšinuté bestie snažící…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Punisher: Poslední zúčtování - Punisher ve svém vlastním speciálu
13. května 2026Punisher: Poslední zúčtování - Punisher ve svém vlastním speciáluZatímco se Frank Castle (Jon Bernthal) snaží najít v životě jiný smysl, než věčnou pomstu, nečekaná síla ho donutí znovu se pustit do boje... Komiksového antihrdinu Punishera si již zahrálo několik herců - Dolph Lundgren, Thomas…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
#Skyking
9. května 2026#SkykingFilmový dokument #Skyking přináší příběh 28letého pracovního pozemní obsluhy letecké společnosti Horizon Air, a to Richarda Russella, svými nejbližšími označovaného "Beebo". Příběh, který i po několika letech stále vyvolává rozporuplné emoce, pro některé je velkým hrdinou,…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Béé team na stopě: Rodinný film s detektivní zápletkou
7. května 2026Béé team na stopě: Rodinný film s detektivní zápletkouAnimovaný film 'Béé team na stopě' přináší originální příběh o chytrých ovcích, kteří řeší záhadné vraždy. Ideální rodinná zábava s hloubkou i humorem. Úvod a základní informace „Béé team na stopě“ je animovaný film zaměřený na…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Mortal Kombat II - Videoherní mlátička v nové filmové podobě
6. května 2026Mortal Kombat II - Videoherní mlátička v nové filmové podoběV Mortal Kombat II se šampioni Zeměříše, včetně oblíbených postav z prvního dílu, vydávají do ještě brutálnějšího a neúprosného turnaje, kde budou bojovat nejen mezi sebou, ale především proti síle temného vládce Shao Kahna (Martyn Ford), jehož…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Bombový útok v Oklahoma City: Ten den v Americe
5. května 2026Bombový útok v Oklahoma City: Ten den v AmericeTřídílný dokumentární seriál "Bombový útokv Oklahoma City: Ten den v Americe", ke shlédnutí právě nyní na @DisneyPlus mapuje tuto americkou tragédii od samotného výbuchu, záchranných akcí, pátráním po atentátníkovi a jeho následném zatčení a odsouzení. Vše…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Tajemství chobotnic
3. května 2026Tajemství chobotnicChcete-li odhalit tajemný a dechberoucí život tak trochu tajemných živočichů jako jsou chobotnice, určitě si nenechte ujít třídílný dokument "Tajemství chobotnic", který lze nyní shlédnout na @DisneyPlus. Jedná se o obrazně skvěle zpracovaný dokument rozdělený do…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Dívky z High Bridge: Dopadení jejich vraha
2. května 2026Dívky z High Bridge: Dopadení jejich vraha"Dívky z High Bridge: Dopadení jejich vraha" je dokumentární sérií, jež se vrací k úmrtím dvou dospívajících dívek z Delphi, a to Abigail "Abby" Williams a Liberty "Libby" German, jejichž vraždy vystavily malou komunitu v Indianě…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
MICHAEL - úspěch, zbabělost, nebo obojí?
26. dubna 2026MICHAEL - úspěch, zbabělost, nebo obojí?Po letech příprav, odkladů a zákulisních problémů konečně na plátna kin přitančil životopisný snímek o Michael Jacksonovi, který během dvou hodin pokrývá život nejikoničtější popové hvězdy všech dob od jeho počátků cca do vydání alba "Bad".…Vydáno v rubrice: Filmové recenze
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře