Polovina roku nenávratně za námi a nastal nejvyšší čas poohlédnout se po novém kalendáři na příští rok. Pokud dáváte přednost kalendářům stolním, jste fanouškem starých filmů a chcete se prostřednictvím kalendáře každý týden dozvědět něco zajímavého, máme pro vás tip - Cibulkův kalendář pro pamětníky 2018.
Cibulkův kalendář na rok 2018 je jubilejní, jde o desátý vydaný kalendář, který připravil herec, moderátor, spisovatel a dramaturg, čtyřicetiletý Aleš Cibulka. Na televizní obrazovce se poprvé objevil ve svých dvaceti letech, a to s Hankou Šimkovou ve Snídani s Novou. Po roce „snídaní“ přesídlil do České televize, kde uváděl několik pořadů a zábavných soutěží. Několikrát také otevíral 13. komnatu, a to například Dušana Kleina, Yvonne Přenosilové nebo Marie Rettkové.
Čtenáři znají Cibulku převedším díky dvěma knihám o Nataše Gollové a biografii Zdenky Sulanové. Namísto jedné hvězdě filmového plátna se od roku 2008 věnuje každoročně dvaapadesátce herců a hereček, známých v černobílých obrazovek.
„Jsou zde uvedeny pouze ty osobnosti, které se zapsaly do dějin české kinematografie nejpozději do května 1945. To je důvod, proč tu kupříkladu najdete Jiřinu Bohdalovou (poprvé filmovala v roce 1937), a proč tu naopak není Jiřina Jirásková (svůj první film natočila „až“ roku 1953),“ vysvětluje Aleš Cibulka systém výběru známých osobností, kterým jsou v kalendáři věnovány jednotlivé týdny nebo o jejichž narození či úmrtí je zmínka u jednotlivých dnů. Kromě těchto záznamů najdete v kalendáři také významné události z dějin českého filmu, například termíny filmových premiér.
Cibulkův kalendář není ale jen kalendář ve vlastním slova smyslu, jde o poměrně čtivou literaturu, jakési dějiny českého filmu ve zkratce, doplněné pikantnostmi (ale jemně!) z životů herců a hereček. Krátký text se vždy vztahuje k hezkým fotografiím z jednotlivých filmů. Například třetí lednový týden uvozuje asi nejerotičtější fotografie kalendáře – obrázek koupající se dívky, do půl těla svlečené: „Říkal jsem si, že když už tu máme jubilejní kalendář, chtělo by to něco speciálního! Co třeba trocha cudné erotiky? Dnes by na podobné fotografii nebylo nic zvláštního, ale v době svého vzniku vzbudila údiv i pohoršení. Dalo by se klidně mluvit i o skandálu. Na snímku je devatenáctiletá Hedy Kieslerová ve filmu režiséra Gustava Machatého Extase (1932). Průlomový film obsahuje minimum dialogů, jde spíš o důmyslné spojení hudby a obrazu. Scéna koupající se hlavní hrdinky se zapsala do historie světové kinematografie. V mnoha zemích byla Extase zakázána, třeba v USA se veřejně promítala až roku 1938. Začínající rakouská herečka, jejíž nahé scény byly tehdy senzací, se stala na přelomu 30. a 40. let hollywoodskou hvězdou, ovšem to už jako Hedy Lamarr (1913 – 2000),“ píše Aleš Cibulka.
- Autor: Aleš Cibulka
- Žánr: literatura pro děti
- Nakladatelství: Albatros Media
- Rok vydání: 2017
- Hodnocení: 100 %
Knihu si můžete koupit na AlbatorsMedia.cz za se slevou za 76 Kč.
Nejnovější komentáře