Pokud rádi sledujete filmy nebo seriály natočené dle skutečných událostí, určitě si nenechte ujít seriál „Den, který změnil Norsko“. Snímek, který vám (stejně jako mně) hned v několika pasážích vžene slzy do očí.
Autoři v 6ti epizodách dokonale vystihli rekonstrukci tragických událostí, které postihly Norsko 22. července roku 2011, a snaží se ukázat, co všechno předcházelo a následovalo těmto krvavým útokům.
Nejprve jsme tichými svědky bombového útoku ve čtvrti nedaleko vládních budov v Oslu, kde zemřelo sedm lidí, a jež předcházel pozdějšímu útoku na dětském táboře na ostrově Utova, kde Anders Brejvik zavraždil prostřednictvím střelné zbraně 69 nevinných dětí.
Divák sice nevidí samotné řádění vraha, ani výsledek jeho krvavé tragédie, ale i tak tu není nouze o velmi emotivní okamžiky, co se vám hluboce zaryjí pod kůži. Mě osobně dostaly tři momenty, u kterých jsem se bohužel neubránila slzám.
První okamžik byl, kdy se policisté vydávají hledat a počítat mrtvá těla dětí do opuštěného stanového tábora. Po jejich příchodu se do ticha a tmy lesa ozývá pouze vyzvánění několika desítek telefonů, které už nikdo nezvedne, aby řekl: „Mami, tati, jsem v pořádku.“
Druhým momentem byla v dešti přijíždějící kolona pohřebních vozidel, jež přivážela k identifikaci mrtvá těla dětí. Kolona, u které se zdálo, že nemá konce.
Posledním velmi silným okamžikem byl pohled do místnosti plné malých, bílých rakví vyskládaných po celé její podlaze.
Moc se mi líbilo, že se autoři zaměřili převážně na nelehkou a vyčerpávající práci zdravotníků a zaměstnanců nemocnice v Oslu, jež doslova bojovali o záchranu každičkého života.
Dále je tu vidět mravenčí práce jednotlivých zapálených novinářů, jež se krůček po krůčku snaží dopídit tomu, proč policie nezasáhla hned po ohlášení střelby a proč většinu dětí museli zachránit obyčejní civilisté na svých lodí, a odkrývá fatální pochybení.
Velmi jsem ocenila pohled na tento masakr očima nejen běžných občanů, ale i nejrůznějších profesí jako je policie, záchranáři, učitelé či duchovní. „Den, který změnil Norsko“ je velmi působivý dokument mapující velkou tragédii, co zasáhla do života všech občanů Norska, a nejen jich, popravdě otřásla celým světem. Emotivní dokument, jež nenechá vaše oči suché, a rozhodně stojí za zhlédnutí.
1. prosince 2022 Trol - Norsko nemá Godzillu, má Trola! Roár Uthaug je šikovný rutinnér, který točí zábavné filmy a akci má v paži a potvrzuje to i zde. Troll je sympatická epická podívaná, která je podána seriozněji než třeba Americká […] Posted in Filmové recenze
16. prosince 2024 Grinch – americký Vánoční příběh – 90 % Neotřesitelným kultem se stal snímek Grinch, který již získal dvě animované a jednu hranou podobu. Neodmyslitelně patří ke koloritu nejen amerických Vánoc, ale i těch mých, českých. Tuto […] Posted in Retro filmové recenze
30. ledna 2024 Čtverec – směšnost a irelevance moderní korektnosti Pokud máte rádi komedie, které si utahují z pozérství, Filmfanatic vám představí jeden z moderních svatých grálů. Čtverec švédského režiséra Rubena Östlunda, jehož tvorbu rozhodně […] Posted in Filmové recenze
31. prosince 2022 Grinch - Americká vánoční klasika s Jimem Carreym... ..., která si nekompromisně rok co rok na Vánoce uzurpuje místo v bedně i u nás v českém zapadákově či spíš Západozemí (narážka na pana Babiše, jehož covidová opatření mnohdy připomínala […] Posted in Retro filmové recenze
16. srpna 2022 Útok v Salisbury Čtyřdílný dramatický miniseriál “Útok v Salisbury” se bude určitě líbit všem příznivcům příběhů natočených dle skutečných událostí. I tento snímek není výjimkou! Tato minisérie je […] Posted in TV Recenze
25. ledna 2025 Na plech - nová nekorektní komedie Mártyho Pohla Plakátem odkazuje na legendární Pelíšky, v podtitulu se škatulkuje do žánru rodinné komedie, k do si však pozorně přečetl jméno režiséra, ten ví, že tady o laskavý cimrmanovský humor […] Posted in Filmové recenze
Nejnovější komentáře