Sotva se naši hrdinové otřepali z vyčerpávajícího střetu s šavlozubými tygry, už se na ně řítí další nebezpečí. A to hned ve dvou várkách! Krom toho, že se jim podlamuje led pod nohama v důsledku globálního oteplování a kraji jejich bytí hrozí totální zaplavení, ještě se na scéně objevují ostrozubatí vodní tvorové, kteří se právě probrali z lehce mrazivého spánku… Když jsem před několika lety psal recenzi na animovaný snímek Hledá se Nemo, valnou část textu pohltila polemika na téma případné shovívavosti k počítačovým pohádkám. Rok se sešel s rokem (resp. tři roky s rokem) a já se teď se cítím jako ten starý, plešatý dědula, který si zahřívá fleka u báááru, žvýká v ústech dávno vyhaslé cigáro a jenž si mumlá pod nos notoricky známé a protivně otřepané: „Já to říkal, přátelé, já to říkal…“
Samozřejmě přeháním. Ve skutečnosti jsem nevytušil nic převratného. Nic z toho, co by přimělo zdatné kameníky vytesat mé jméno do Prachovských skal. Jen jsem si dal všech pět dohromady, rozvinul menší teorii a tu pak střelhbitě zapsal do výše avizovaného textu. Krom toho jsem dále užil výrazně kritičtějšího přístupu a propral nemácký animák tak, jako kdyby se jednalo o normální, hraný snímek. Přísnější metr posuzování se posléze neobešel bez podbarvených reakcí čtenářů. „Vždyť je to film pro děti a ty jsi dospělý!“ slýchával jsem ze všech emailových a guestbookových stran.
Dobrá… „film pro děti“ to bezesporu byl, ale to potom…
…to bych potom nemusel psát žádnou recenzi, když bych v ní musel zohledňovat scvrknuté mantinely dětského vnímání.
Ať už se vám to líbí, nebo ne, doba přitvrdila – a ačkoliv není nikterak ledová (nebojte, na letošní zimu jen tak nezapomenu), v lecčems se výrazně odklonila od tři roky staré minulosti. Animáky se již definitivně rozloučily s přívlastkem „svátečního výjimečna“ a aktivně se podílejí na rozkvětu žánru, který má svou jasně definovanou formuli a obstojně bohatou historii. Dobou rozmazlený divák se ovšem dávno nespokojí jen s tím, že nějaký produkt naskýtá hezké obrázky a roztomile vymodelované postavičky. Číslic v letopočtu přibývá a společně s nimi se zvedá i pomyslná laťka požadované kvality. Není tedy divu, že se v současnosti lpí nejenom na vizuální vybroušenosti, ale i na chytlavém příběhu a nahuštěnějším výskytu fórů pro dospělé (děti se vždycky něčemu zasmějí, ale co my – dávno chlupatí?).
Z tohoto důvodu se nemůžeme vůbec podivovat nad poněkud chladnějším přijetím posledních animovaných výtvorů. Zatímco Madagaskar to slíznul ještě docela přijatelně, Příběh žraloka zavrávoral s již mnohem znatelnějším výkyvem a třeba taková Karcoolka vyhořela v celém svém rozsahu a na internetových fórech jí „přiložil“ snad každý. Skepticismus z toho vyvozený se zcela logicky promítl i do očekávání teprve přicházejících snímků a mezi takto postižené se zařadilo především pokračování Doby ledové, které už prvními ukázkami naznačilo, kudy řeka poteče. Veverka, žalud, veverka, žalud, veverka, žalud a až někde vzááádu ostatní hrdinové a jejich strastiplná story.
Vzhledem k této mazané fintě „Fň“ („Prozradíme slabinu předem, aby nebyl plátce zklamán“) jsem tedy nakonec nebyl zklamán. Navíc si troufám říci, že i kdyby nebylo oněch toliko invenčních trailerů, teaserů a preteaserů, stejně bych podobný výsledek očekával. Vždyť jednička byla setsakramentsky úspěšná, jistě něco „málo“ vydělala a krom toho se do dějin kinematografie zapsala jednou z nejúžasnějších postav – hlodavcem Scratem.
Proč tedy něco měnit?
Držíce se výše vyťukané věty, počali tvůrci stavět na místě posledně položené cihly a podle týchž konstrukčních plánů jako před třemi lety. Vzájemně se popichující hrdinové putují ledem pokrytým krajem, tu a tam jim cestu zkříží zajímavá zvířecí kreatura a vše je natolik idylické, až divákem cloumá zvýšená dávka znepokojení. Chvíle naprosté pohody mají „naštěstí“ značně sníženou dobu trvanlivosti, a jen co se Sid vyšplhá na vysoký ledovec, aby se vysmekl ze škatulky „Losera“, nastává v růžovoučky laděném příběhu zlom. Hrdinové berou nohy na ramena a smířeni s tím, že se jejich domovina brzy zaplaví, vydávají se rychlým tempem k místu, kde se podle supů nachází jakási alternativa Noemovy archy spásy.
V této fázi získává story naprosto shodné podpůrné berličky. Závod s časem, nucená spolupráce s protivnými zvířaty (tentokráte dvojice pubertálních vačnatců), slovní přestřelky mezi Diegem a Sidem, věčně nevrlý mamut Manfréd a partička vyhladovělých masožravců, dělajících si zálusk na vše živé a masité… Samo sebou, že neabsentuje ani žaludový Scrat, jehož dobrodružství jsou pravidelně prokládána s děním hlavním.
Přímočaře narýsovaný a lehce předvídatelný příběh tvoří zřejmě nejméně promazané ozubené kolo. Zatímco vše ostatní lze s jistou dávkou shovívavosti označit jako dostatečné (v rámci průkopnicky slabších pokračování), v případě dějové osnovy by mě za podobný ortel zcela určitě nevytesali. Dvojka Doby ledové se totiž až přespříliš spoléhá na úspěšný vzorec svého bratříčka a krom toho, že využívá velmi podobné zápletky, rovněž v sobě kloubí stejně načasované a obdobně koncipované situace (scéna s otáčivými kameny připomene někdejší eskapády s lávou, finální doťuknutí zas dojemný závěr z jedničky). V tomto směru je Obleva jen jakýmsi mírně poupraveným flashbackem, který se originalitou prokazuje jen tehdy, když se na plátně zjevuje věčně strádající Scrat.
A tak… byť se z trailerů mohlo jevit, že „čeho je moc, toho je příliš“, nejvíce zábavy zprostředkovává i nyní známý smolař z jedničky. Nutno dodat – Scrata si vychutnají zejména ti, jejichž zrak zůstal absolutně nedotčen štědrými ukázkami. Právě do nich bylo totiž nastřádáno padesát procent z toho, co nabízí celý film. Nicméně… hubu neutřou ani ti méně šťastní - trailerů znalí. I kdyby měl snímek trvat pouhých šest minut a měl obsahovat jen závěrečný příchod do Nebe a pasáž, v níž Scrat úřaduje s ledovým „límcem“, pořád by to stálo za tu pracně vydělanou stovku.
A co říci závěrem?
Oprostíme-li se od slabě vystavěného příběhu a vezmeme-li v úvahu též výrazně vylepšený grafický hábit, těch několik málo narážek na dospělácké filmy (hororové scény s vodními příšerami, otřesení ve stylu Zachraňte vojína Ryana), slovní štenkrování mezi šesticí hrdinů, nezapomenutelné „I believe, I can fly“ a neodolatelného Scrata, přeci jen uznáme, že ač jsme se nesetkali s ničím silně nadprůměrným, rozhodně nás nezaměstnalo něco z kategorie „Podprůměrné“. A to je… což uzná snad každý… docela uspokojivý výsledek.
Recenze z 2. května 2006
Nejnovější komentáře