Zatímco v prvním díle Expendables se Sylvester Stallone pokoušel složit dohromady konzistentní příběh, který by měl diváka bavit a udržet, ve druhém díle si už nikdo na nic takového nehraje. Režie se chopil Simon West, který má s akčním žánrem zkušenosti a do paměti fanoušků se zapsal především filmy Con Air, Lara Croft: Tomb Raider nebo novějším Mechanikem zabijákem s Jasonem Stathamem v ústřední roli.
Z nynější perspektivy by se dalo tvrdit, že první díl Expendables sloužil čistě jako návnada na něco mnohem většího a zásadnějšího, po čem fanoušci akčních hvězd typu Stallone, Schwarzenegger, Willis a spol. prahli dlouhá léta. I když tato „svatá trojice“ měla v prvním díle svoje malé rendez-vous, zdaleka to nestačilo k tomu, aby se s tím diváci spokojili a nechtěli víc. Jakkoli byl příběh prvního dílu prázdný a zcela nedůležitý, v pokračování by se příběh hledal jen stěží. A přesto je právě pokračování o něco výš než předchozí film. Na nic už si nehraje a je tím, čím být musí. Řádnou exhibicí vysloužilých akčních pardálů, kteří dělají jen to, co se od nich očekává. Střílí z obrovských kvérů, vrhají nože, kopou kolem sebe a především reflektují obraz, který jim vtiskli právě fanoušci ústředních filmů jejich kariéry.
Rest in Pieces!
Obsazení pokračování Expendables se značně rozšířilo o několik zvučných jmen, které jsme vedle sebe v jednom filmu dosud neměli možnost vidět. Struktura filmu o něco více než v prvním díle připomíná počítačovou hru. A to jak stylem vyprávění, tak prostředím, kdy se parta přesouvá z jednoho místa na druhé a plní různé heroické questy, zatímco primárním motivem je stará dobrá pomsta. A samozřejmě záchrana světa před sebedestruktivním šílencem v podání Jeana-Clauda Van Dammea, který se chystá udělat velkolepou party s několika tunami radioaktivního plutonia. Mimochodem Villain je příhodně zvolené jméno pro hlavního zloducha. Ovšem o zábavu je postaráno ještě předtím než se na scénu dostane úhlavní protivník.
Hlavní předností druhých Expendables je jejich ironický a sebereflexní charakter, který se oproti minulému dílu dostal do popředí a tvoří značnou část filmu. Postavy ve filmu je proto někdy dost obtížné brát tak, jak jsou a nehledat v nich právě jen jejich představitele. Taková hra s divákem může fungovat pouze pokud na ni samotný divák přistoupí. A těžko předpokládat, že by nějaký fanoušek šel na druhý díl Expendables s jiným očekáváním. Samotným postavám se však oproti prvnímu dílu, kde měl nejdůležitější úlohu Barney Ross v podání Sylvestera Stalloneho, dostává mnohem více prostoru nejen v akčních scénách, ale snad i v nějakých náznacích osobního života. Mnohem větší množství postav ve filmu si vyžádalo také změny v původním obsazením. Zřejmě na úkor ostatních se Jet Li vytratí z filmu ještě dřív než má opravdu možnost se projevit. Ovšem ještě předtím předvede zajímavou bojovou choreografii s pánvemi (tak trochu v komediálním bojovém stylu Jackieho Chana).
„Track ‚Em, Find ‚Em, Kill ‚Em“
Hlavní hvězdou bezpochyby stále zůstává Barney Ross a jeho partička, jelikož ostatní mají v samotném filmu spíše podobu koření a objevují se jen tak často, aby to stále bylo vtipné. „Nadávkování“ Willise, Schwarzeneggera a především Chucka Norrise je přesně v těch správných mezích, kdy jsou jejich výstupy tím, na co se po celou dobu těšíte, aniž byste se svíjeli v trapných křečích. Především epický nástup Chucka Norrise způsobí nekontrolovatelné nadšení, zvláště s přihlédnutím k tomu, že jeho příchod doprovází slavná hudba Ennia Morriconeho z legendárního westernu Hodný, zlý a ošklivý.
Nejen testosteronem nabušené akční scény vyplňují prostor mezi soustavnými narážkami na ústřední filmy kariéry Stalloneho, Willise a Schwarzeneggera. Prostor dostane i jakési postesknutí nad celkovým stářím a úpadkem a to právě v sentimentálních chvílích ztráty jednoho člena týmu. To je také hlavním katalyzátorem příběhu a žene dopředu postavy k finálnímu a epickému souboji, kde velcí hoši nebojují jen s velkými zbraněmi.
Jean-Claude Van Damme paradoxně předvádí jeden ze svých dosavadních nejlepších hereckých výkonů. Nepočítáme-li snímek JCVD, ve kterém se s ještě větší mírou sebereflexe vypořádal se svou kariérou akční hvězdy, která příležitostí k charakterním hereckým projevům příliš mnoho nedostala. (Pro ty, kteří možná zapomněli, co především tvořilo náplň Van Dammeovy herecké kariéry, poslouží jedno vtipně sestříhané video.)
Právě závěr filmu je zřejmě tím pomyslným vrcholem, na který se fanoušci opravdu museli těšit několik let. Na scénu se totiž dostávají dva skutečný akční hrdinové, kteří v okamžiku smrtelného boje odhazují zbraně a bojují pěkně postaru. Tím se navrací do dob „klasické“ akce, kdy ještě diváci neznali CGI ani digitální krev. Už jen pro závěrečný ultimátní souboj muže proti muži, jaký předvádí Stallone vs. Van Damme, se vyplatí druhé Expendables vidět. (A na rozdíl od prvního dílu i opakovaně.)
Foto: Lionsgate / Frank Masi, SMPSP
Nejnovější komentáře