Nedlouho před uvedením akční hry Far Cry 2 na pulty herních obchodů byl vypuštěn také oficiální film Far Cry, kterému je věnován následující článek.
Kdesi v husté zeleni, ukrytý od nevítaných pohledů zvědavců, zapálený vědec (Udo Kier) vyrábí bledé, leč vcelku sympatické „Übersoldáty“. První várka terminátorů se dá charakterizovat jako skupina fyzicky odolných, skákavých, neprůstřelných obrů s jediným drobným kazem - jsou totiž jaksi nezvladatelní. Lidské zbraně netrhají na cucky jenom protivníky, ale všechny, co se zrovna poflakují kolem. Vojáci tudíž dostávají svoji pravidelnou dávku emocí zklidňujících prostředků a z klecí mohou jen o svátcích, když je nutné předvést biceps investorovi.
Uwe Boll prvně dostává licenci na takový projekt jako Far Cry. Far Cry je herní legenda. Far Cry je modla slušného počtu hráčů FPS. Far Cry (neurážet se!) není žádný Alone in the Dark, House of Dead či Bloodrayne. Spojení dvou slov se rovněž stalo zkouškou, která měla vyjevit, zda na to režisér U. Boll má, nebo to, diplomaticky řečeno, (zase) nezvládne.
Ve své době na internetu na Far Cry nadával skoro každý, kdo dokázal vyťukat několik znaků, na IMDb je i dnes aktuální známka 3.2/10, mnozí diváci nelítostně odsuzovali tento film k účasti v různých žebříčcích nejhorších snímků podle nejrozmanitějších kriterií hodnocení. Recenzenti často přikyvovali a tato hysterie začínala připomínat dění při požáru v ZOO. Každopádně ať už jste příznivci hry, členové nejrůznějších anti-Boll spolků či jinak negativně naladění, mohu říct jedno - film se řadí přesně k těm, které je lepší jednou vidět, než si přečíst tucet odkazů z Googlu, jež o něm pojednávají.
Ano, přiznáme barvu, výsledek = hloupost. Tak, krátce a upřímně! Ale! Abyste zadupali Far Cry do země, musíte mít srdce z kamene. Vždyť podobné rychlokvašky - zábavné a tupé akčňáky natáčeli naposledy v 80. letech. Kdyby se film objevil před takovými 20 lety, mohl by se klidně postavit do jedné řady s filmy Michaela Dudikoffa např.
Znalci originálu jistě namítnou: „Všechno bylo jinak!“ Zápletka v podstatě neexistuje, tajnou laboratoř odtajní hned na začátku. Navíc zůstane celá. Hlavní hrdina (Til Schweiger) připomíná bezdomovce, byť v havajské košili, nadává na život, má německý přízvuk. Val (Emmanuelle Vaugier) už vůbec není ta akční žena ze hry. Prostředí je nějaké studené a nepřipomíná tropy (divte se, když se natáčelo v Kanadě) atd., apod.
„No a?“ ptám se. Také mi může vadit přílišná „tmavost“, ale to je chyba kameramana, že prostředí vypadá jako tapety. Za mělkost příběhové části mohou scénáristi, kteří by mohli (ačkoli je pozdě chodit s křížkem po funuse) dohrát hru a načerpat z ní víc, než jen inspiraci. Tyto chyby mají tížit svědomí supervizorů. Pro mě osobně od začátku existovala pouze jedna otázka. Jak si bude vést režisér ověnčený nevalnou pověstí. A odpověď?
Překvapil, příjemně překvapil. Můžeme sice důvodně pochybovat o tom, že v nepříliš vzdálené budoucnosti budou malé dětičky s jiskřičkou v nevinných očičkách říkat: „Až budu velký, chci být slavným režisérem jako Uwe Boll!“, ale faktem zůstává, že tentokrát dokázal natočit obyčejnou průměrnou akční záležitost „based on Far Cry“. A obyčejná neznamená špatná.
Ve výsledku se neubráníme nostalgii. Far Cry je film, jenž nám připomene časy rovných jak německá dálnice příběhových linií, nevyčerpatelných zásobníků, nezničitelných akčních postav a videokazet, na které jsme opakovaně nahrávali podobné filmy.
Akční / Dobrodružný / Drama
Německo / Kanada
2008
91 minut
Režie: Uwe Boll
Hrají: Til Schweiger, Emmanuelle Vaugier, Udo Kier, Michael Paré, Ralf Moeller, Chris Coppola, Michael Eklund, Don S. Davis, Jay Brazeau, Carrie Genzel, Natalia Avelon
Nejnovější komentáře