Film s názvem Ve Středu 9. Května přibližuje život mladé manželky, která od tragické smrti rodičů žije u své konzervativní tety a zákeřného bratrance, kterým by ráda představila svého muže, se kterým se tajně vdala. Jenže seznámení s jejími příbuznými není tak jednoduché, protože oni mají jiné představy o výběru manžela. Vše navíc zkomplikuje konflikt bratrance s jejím manželem, který se snaží mladičká snoubenka vyřešit, protože k tomu má navíc ještě jeden důležitý důvod. A také je tu příběh jedné pečující ženy o svého ochrnutého manžela, který je upoután na invalidní vozík a může mu pomoci jen finančně nákladná operace. Tyto rodiny by neměli spolu nic společného, kdyby jistý muž nevydal v novinách inzerát, že v určitý den, daruje tomu, který to bude opravdu potřebovat značnou sumu peněz. Tím rozpoutá davové šílenství před svým domem, kde se lidé s různými těžkými osudy scházejí ve velkém. A pak je tu policie, která štědrého muže obviňuje z podezřelého chování. Lidí, kteří by potřebovali pomoci je více než si myslel a tak z původně jednoduchého předsevzetí rychlé pomoci, vybírá z několika desítek lidských nešťastníků.
Vahid Jalilvand, Iránský režisér ukazuje současný život v Teheránu i nelehký postoj žen ve společnosti. Film vede k zamyšlení nad lidskými osudy, kterých je daleko více, než může napovrch vypadat. Jsou zavřeny za vstupními dveřmi domácností. Pozitivní myšlenka, že nikdy není pozdě něco změnit, střídá situace, kdy v dnešní době, kdy se lidé starají jen o své starosti, je podezřelý ten, který chce cizímu člověku pomoci, protože svojí zažitou životní tragédií, přijde na to, že někdy stačí i malá pomoc, která je pro někoho nedostupná, ale může život udělat šťastnějšími. Irán je země označován za stát, který porušuje lidská práva a potlačuje svobodu projevu, jak je v tomto příběhu dobře vidět a nominace na cenu Amnesty International Febiofest Award, která podporuje režiséry a filmové tvůrce za filmy o lidských právech je na správném místě. Mluvit o lidských právech a osvětu šířit těmito filmy je to nejmenší co může každý pro lepší budoucnost těchto zemí udělat.
Na filmu se mi líbilo to, že přináší reálný obraz o současném Iránu i to, že děj příběhu nebyl do samého konce předem jasný, jak dopadne a také přesvědčivá role mladé manželky.
Hodnocení : 80%
Režie: Vahid Jalilvand Hrají: Niki Karimi, Amir Aghaei, Shahrokh Forootanian, Vahid Jalilvand, Borzou Arjmand, Afarin Obeisi Scénář: Ali Zarnegar, Vahid Jalilvand, Hossein Mahkam Kamera: Morteza Poursamadi Střih: Vahid Jalilvand, Sepehr Vakili Hudba: Karen Homayounfar Producent: Ali Jalilvand, Mohammad Hossein Latifi Distributor: Noori Pictures Kopie: Noori Pictures Země: Írán Rok výroby: 2015 Délka filmu (min.): 102 Formát filmu: 2k digital Původní znění: persky Titulky: anglické, české
Nejnovější komentáře