Thor: Love and Thunder přichází téměř po polovině dekády jako pokračování veleúspěšného Ragnaroku (2017), který v rámci Marvel Cinematic Universe zcela redefinoval postavu Thora i dění kolem něj, a z opomíjeného seriózního boha udělal přes noc jednu z nejoblíbenějších postav v celé sérii, a to hlavně díky režisérovi Taikovi Waititimu, který viděl Thorovi i v Chrisi Hemsworthovi skrytý potenciál a geniálně jej využil. Waititi se do režisérského křesla vrací i pro čtvrtý díl, otázka tedy je, zda dokáže dosáhnout stejné kvality jako minule, či ji snad ještě navýšit.
A upřímně... nedokázal. Základní problém je v samotném scénáři, a to hned v několika vrstvách. Zaprvé jako by film nedokázal pořádně najít svůj jednotný tón - na jednu stranu je tu spousta klasické „Taikovské“ komedie, která ovšem oproti minule působí více tlačená na pilu a ne zdaleka vždy zaboduje, a samozřejmě nemůžou chybět šílené vizuály a soundtrack. Na druhou stranu jsou tu velice vážné a emocemi nabité scény a témata, jako například Gorrův příběh či Jane a její rakovina, které by si zasloužily prostor a nějaké seriózní zpracování, ale místo jsou vždy tyto scény narušeny levným, prvoplánovým vtipem který tento moment naprosto shodí a ve výsledku nemá vůbec žádnou váhu. Přitom tohle byla vždy Waitiho silná stránka, například jeho minulý film Jojo Rabbit byl (úmyslně) dětinsky vtipný, ale také plný srdce a duše a velice vážných a tragických témat, a Waititi tyto dvě stránky dokázal geniálně vybalancovat. Zde to však jaksi nezvládl.
Dále je film neskutečně uspěchaný, uprostřed filmu jako by prostě chyběl kus příběhu, úplné finále s Gorrem se jen tak odbije za pár minut a vůbec přitom jeho motivace k tomu, co pak udělá, nedává smysl, a v jednom momentě se u Thora objeví zcela nová schopnost, o které nikdo netušil, není vůbec nijak vysvětlena a zcela mě z děje vytrhla. Příběh Jane je také velice uspěchaný, a hlavně oproti komiksové předloze působí jako velice slabý odvar, což by se ostatně dalo říci i o Gorrovi. A v neposlední řadě samotný Thor - dosud se mi jeho charakterový vývoj velice líbil, jak používá humor jako obranný mechanismus protože je příliš tvrdohlavý a hrdý na to, aby se někomu otevřel, jenže tentokrát už z něj vážně udělali idiota. Když na začátku sice zachrání jednu civilizaci, ale zničí jim přitom to, co je pro ně nejsvatější, a nevykazuje žádné známky lítosti či pocitu vinu, říkal jsem si, že to by přece udělal Thor z prvního filmu, a tímto Thorem on už přece dávno není. A podobných momentů je filmu hned několik.
Ovšem nemůžu rozhodně jen kritizovat. I přes jeho nevyužitý potenciál je Christian Bale jako záporák naprosto prvotřídní a opravdu by tento film dokázal herecky unést na zádech. Naštěstí nemusel, protože Chris Hemsworth i Natalie Portman mu zdatně sekundovali a dokázali pobavit i dojmout. Již zmíněné vizuály byly výborné, až na pár zvláštních a upřímně řečeno zbytečných CGI momentů byly konzistentně kvalitní a téměř ta černobílá bitka známá již z trailerů byla velice podmanivá. Ze všech Thorů se právě tenhle také nejvíce ponořil do severské mytologie. Potěšila mnohá, opravdu mnohá napojení na MCU; nejvýraznější byli asi Guardians, kterých se tedy ovšem film zbavil možná až moc rychle, nebo třeba Celestiálové či jedno vážně překvapivé, zato však velice příjemné cameo. Různé zajímavé nápady z komiksů, o kterých jsem si upřímně nemyslel, že je v MCU kdy uvidím, zde byly na filmovém plátně „zvěčněny“ (mrk). A celkové téma filmu, láska a její variace (ztráta, pocit viny, sebelítost, nenávist, touha po pomstě a odpuštění), ze bylo, když to vezmu kolem a kolem, vlastně ztvárněno dobře, a bylo z filmu jasně a zřetelně čitelné.
Jako celek je však film po excelentním třetím dílu zklamáním.
65%.
Nejnovější komentáře