V letošním roce si připomínáme 100 let od založení republiky. V podzimním období přibývá akcí, věnovaných vzpomínce na 28. říjen 1918, ale také publikací, vážících se tematicky k 1. světové válce, První republice nebo pro Čechy osudovým osmičkovým rokům. Nutno říci, že jde o publikace mnohdy šité „horkou jehlou“, bez konceptu a přínosu. To rozhodně není případ „Zlomových osmiček – 1918, 1938, 1948, 1968“ Františka Emmerta, knihy, která díky velkému množství často dosud nezveřejněného obrazového materiálu z nejrůznějších archivů, přibližuje nejdůležitější události roku 1918, 1938, 1948 a 1968.
Už jméno čtyřiačtyřicetiletého spisovatele převážně literatury faktu je zárukou, že kniha jen tak nezapadne v regálech knihkupectví mezi publikacemi s podobnou tematikou. Má i svoje poselství, které autor vysvětlí už v předmluvě: „Všechny čtyři česko-slovenské osmičkové roky, byť mohly být ve své době v českých zemích a na Slovensku vnímány odlišně, nakonec poznamenaly další osudy obou národů stejnou měrou. Roky 1918, 1938, 1948 a 1968 proto zůstávají naším česko-slovenským historickým dědictvím, které nás spojuje. I díky němu jsme si nyní tak blízcí, vzájemně si rozumíme a chápeme se.
Jednotlivé „velké“ kapitoly knihy: 1918 Boj za vytvoření společného státu, 1938 Odhodlání bránit se a kapitulace, 1948: Nástup totality namísto lepších zítřků, 1968 Iluze o suverenitě a vlastní cestě, jsou rozděleny pokaždé do čtyř menších podkapitol. Tím, že autor dal fotografiím prostor zhruba půl napůl v porovnání s textem, někde jsou fotografie tím hlavním „vypravěčem“ doby, připomíná kniha výstavní expozici. Fotografie jsou vybrány zdařile, ukazují „velké“ i „malé dějiny“ – důležité okamžiky, ale také „starosti všedního dne“ obyčejných lidí. Velmi zdařilé je grafické zpracování publikace (Pavel Václav Vaščák), která nepůsobí přeplácaně, přesto vyzdvihuje to důležité a dobře snoubí text s obrazovým materiálem. Fotky státníků se střídají s fotografiemi „davovými“, detaily s fotografiemi, zobrazujícími prostor. Do tváří se díky dobovým snímkům podíváte příbuzným Milana Rastislava Štefánika, kteří ho 10. května 1919 přišli vyprovodit na jeho poslední cestě nebo hajlujícím obyvatelům Lipové, vítajícím připojení pohraničí k Říši. Do očí pohlédnete u soudu statečné Miladě Horákové nebo zlomenému Rudolfovi Stránskému. Podíváte se, jak nový stranický šéf A. Dubček diskutoval v roce 1968 na ulici se stavebními dělníky nebo jak lékař Karol Šiška se svým týmem provádí 9. července 1968 v bratislavské nemocnici první transplantaci srdce na území Československa. Nechybí ani fotografie z měst, pořízené 21. srpna 1968.
Nejen pro obrazový materiál, ale pro ucelený přehled a nastínění souvislostí se vyplatí mít novou knihu Františka Emmerta doma, a to i přes vyšší prodejní cenu.
Zlomové osmičky – 1918, 1938, 1948, 1968
Autor: František Emmert
Grafické zpracování: Pavel Václav Vaščák
Žánr: populárně-naučná literatura, encyklopedie
Počet stran: 252
Vydavatelství: CPress v Brně
Rok vydání: 2018
Kniha ke koupi: Albatros Media a.s.
Hodnocení: 100 %
Nejnovější komentáře