Na knihu „Hotel Chelsea“ od autora Jeremyho Batese jsem se moc těšila, ale čím víc jsem tuto knihu četla, tím víc jsem měla velký problém se do ní vůbec začíst, a i když jsem vydržela až dokonce, byla jsem vyústěním děje nakonec dost rozčarovaná.
Ano, samotný závěr knihy mě utvrdil v tom, že jsem pro tentokrát sáhla opravdu hodně vedle. Dle mého názoru se mohl autor nabízeného tématu tj. historického hotelu Chelsea v New Yorku, navíc proslaveného spoustou celebrit, zhostit daleko lépe a pro čtenáře mnohem poutavěji.
Hotel Chelsea, kdo neví, o čem je řeč, tak v době svého vzniku, a to v roce 1884, se jednalo o jednu z nejvyšších budov v New Yorku, která se v roce 1905 proměnila v prestižní hotel, kde se o pár let později například zotavovali i přeživší pasažéři Titaniku.
Největší slávu si však hotel získal až v druhé polovině 20. století, kdy byl vyhledáván uměleckou elitou, jež tu nejen pobývala, ale hledala i svou uměleckou múzu a inspiraci, a v neposlední řadě svojí přítomností tento hotel i proslavila.
Náš příběh se začíná odehrávat v okamžiku, kdy hotel prochází velmi rozsáhlou rekonstrukcí, a tak trochu i chátrá. Jeden místní časopis vysílá reportéra Malcolma, aby napal článek o nekonečných rekonstrukcích tohoto slavného hotelu a podělil se tak o své dojmy.
Malcolm věděl, že v průběhu let zemřelo v hotelu neuvěřitelné množství lidí, mnoho narkomanů, ale i známých osobnstí, například Nancy Spungenová, přítelkyně Sida Viciouse. Andy Varhol zde natočil některé části filmu Chelsea Girls. Janis Joplinová a Leonard Cohen se zde poprvé setkali ve výtahu, což odstartovalo párty trvající jednu noc, kterou pak Cohen zvěčnil ve své písní „Chelsea Hotel 2“. Artur Miller se do Hotelu přestěhoval po rozchodu s Marilyn Monroe. Bydlel tu i Tennessee Williams, Jackson Pollock, Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Stanley Kubrick, Joni Mitchellová, Jimi Hendrix, Boby Dylan a mnoho dalších známých spisovatelů, filmařů a hudebníků.
Aby Malcolm nasál tu správnou atmosféru a mohl si udělat živý obrázek o právě probíhajících rekonstrukcí, navštíví tento hotel, a postupně se seznamuje s několika málo nájemníky, jež prozatím ještě nebyli vysídleni. Jedná se o velmi výstřední postavičky, které mají své vlastní sny, touhy, bolesti, ale i vlastní démony, kterým se snaží čelit.
Postupně odkrýváme historii nejen hotelu v podobě několika známých osobností, jež tu určitou část svého života pobývali, ale také čím se zapsali do povědomí lidí. Zároveň jsme i svědky jejich vnitřních démonů, které je ovládali a užírali zaživa, stejně tak jako pozustavší hrstku nájemníků. Straší tu opravdu duchové, anebo jim už „samotným straší ve věži“?
Hotel Chelsea postupně odkrývá i svou temnou stránku včetně temných a špinavých tajemství, kterých je tu více než dost. Postupně si začínáme všímat, že chtě nechtě hotel v umělcích probouzí nejen to nejlepší, ale zároveň i to nejhorší.
Kniha Hotel Chelsea s podtitulem „příběh z nejděsivějšího místa světa“ nám však žádný děsivý příběh nepřináší, jen pár výplodů fantazie či halucinací, které nemají s duchy nic společného. Jedná se pouze o boj s vlastními vnitřními démony a výplody fantazie, jež jsou si v mnohém podobné s těmi, s nimiž museli čelit slavní, a kteří jim nakonec bohužel i podlehli....
Samotný děj plyne velmi pomalu, díky čemuž se čtenář velmi těžko dostává k jádru příběhu, kterému chybí originální zápletka a napínavé vyústění děje. Bohužel v této knize vyústění zápletky dokonale zabilo celý příběh.
Zpočátku jsem uvítala zmínky a historky o slavných obyvatelích některých pokojů, ale když už jsem to četla po třetí, tak už to začínalo být malinko nudné a bez fantazie.
Vzhledem k tomu, že anotace i podtitul „příběh z nejděsivějšího místa světa“ lákalo na knihu spíše s duchařskou tématikou, očekávala jsem, že se u této knihy budu hezky bát, a bude mi hrůzou běhat mráz po zádech. Toto očekávání však kniha ve mě neprobudila. Chcete-li si přečíst hororový příběh, tak určitě sáhněte po jiné knize, zde byste byli jen zklamání.
HOTEL CHELSEA
Napsal: Jeremy Bates
Vydalo Nakladatelství XYZ v Praze roku 2025, ve společnosti Albatros Media a.s.
První vydání
Praha, 2025
Počet stran: 365
ISBN: 978-80-7683-432-3
Nejnovější komentáře