Husitů se nebojíme a klidně si vymyslíme vlastní verzi, jak je možné vykládat historické období za vlády panovníka Václava IV. a jeho bratra Zikmunda. Kazatel Jan Hus může horovat za pravdu, místo kázání zpívat a potom přijet do Kostnice na koncil. Jestli bude upálen za své učení a názory? Možná! Když se do hry vloží nejvyšší český purkrabí Čeněk z Vartenberka a jeho dna kumpáni, Mlhoš a Záboj, vznikne pořádná motanice s Husity i králem. V tom už se nevyzná žádný učitel dějepisu ani věhlasní badatelé. Místo boje za pravdu se bude zpívat a trochu cvičit ve stylu spartakiády. Dospělým divákům nabízí film humornou variantu historie, kterou mohou přijmout jako satiru nebo jen jako zábavnou historku, a dětem připomene některé historické postavy v pohádkově namotaném příběhu. Výtvarník Pavel Koutský využil námět autorů Martina Čápa a Martina Jaroše, napsal scénář a natočil film, kde si s invencí sobě vlastní a svérázným humorem pohrál s několika historickými postavami bez ohledu na to, jak jsou dosud veřejnosti známy. Vzniklé dílko se tváří jako celovečerní film o stopáži 85 minut, které je určeno pro diváky bez ohledu na věk. Nejprve vypravěč představí hlavní postavy a potom se rozvíjí celkem jednoduchý děj v krátkých animovaných scénkách. Po odchodu Jana Husa se v české kotlině rozmnoží Husiti a konec všeho dění připomíná nečekanou situaci jako ve hře Járy Cimrmana.
Na film se může v klidu dívat celá rodina včetně předškolního dítěte, neboť zde nejsou žádné drastické scény ani jinak škodlivé záběry. Mravně tedy divák určitě nepřijde k újmě. Neustále plynoucí text nebo rozverné písně připomínají prodloužený večerníček. V textu jsou sice narážky na historické momenty nebo dvojsmyslné věty, ale je těžké odhadnout, zda budou pochopeny nebo zda mají vůbec nějakou myšlenku.
Pavel Koutský se podepsal na filmu nejen jako režisér a scénárista, ale hlavně jako výtvarník. Je to patrné ve scénkách, kde se vyskytuje jen několik postav. Rozdílné charaktery postav jsou čitelné a výrazné. Méně propracované jsou kostýmy a celek završí jednoduchá mimika včetně artikulace. Ještě větší stylizace se týká scén, které zobrazují činnosti většího počtu postaviček. Postavy změní v jednoduché panáčky, bojové scény nebo dav lidí pak připomíná pohyblivou míchanici čar, čárek a kroužků. Pro krátkou animovanou grotesku by to bylo adekvátní, ale pro dlouhometrážní film? Chápu výtvarný rukopis autora, přesto jsem očekávala víc nebo alespoň pestřejší škálu nápadů.
Kromě animovaného příběhu se mohou diváci těšit na oblíbené herce, kteří propůjčili hrdinům filmu své hlasy. Poznáme Marka Ebena v roli vypravěče, Viktora Preisse v roli Jana Husa, Oldřicha Kaisera v roli zchudlého šlechtice Mlhoše a Jiřího Lábuse v roli věčného chuďase. V ženských rolích uslyšíme Valierii Zawadskou jako královnu Žofii a Báru Hrzánovou v roli šlechtičny Mlhošové. Dialogy zní čistě a srozumitelně, ale schází tomu víc života a zejména charakterizace prostorová. Možná i proto působí film jako velmi jednoduché dílko. V porovnání např. s animovaným filmem Kozí příběh, je zvuková stránka výrazně slabší. Vzhledem ke kvalitám herců, kteří se podíleli na filmu Husiti, mi připadá režijní vedení slabé a je to ke škodě filmu i samotných tvůrců.
Jako správný kreslený film má i Husiti několik písniček, nebo spíše popěvků, které nezapřou svého autora Miroslava Kořínka, hudebníka známého ze Studia Ypsilon. K jednoduché animaci filmu, která místy připomíná kreslené grotesky, se přesně hodí klavírní doprovod. V tomto případě je výtvarný a režijní styl s hudební složkou v souladu.
Film Husiti si určitě najdou své diváky a své obdivovatele. Je to film, který přináší jedinečný pohled na krátké období naší historie a může o něj vzbudit zájem u mládeže. Přesto si myslím, že výtvarník a režisér Pavel Koutský dokáže svá nápady a výtvarný projev uplatnit lépe v krátkém filmu, se kterými má dlouholeté zkušenosti a jeho práce byla také oceněna. Animovaný film, který trvá téměř hodinu a půl, by snad mohl divákovi nabídnout nejen originální pojetí a myšlenku, ale také kvalitní scénář a vyšší technickou úroveň zpracování včetně složky zvukové. Zasloužili by si to samotné historické postavy, herci, kteří jim dali hlas, i samotní diváci.
Nejnovější komentáře