Stárnoucí Indiana Jones (Harrison Ford) učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko (Cate Blanchett), již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams (Shia LaBeouf), který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho (John Hurt), a svou matku Marion (Karen Allen), kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku....
Po fenomenální Poslední křížové výpravě a závěrečném odjezdu do do západu slunce by dalšímu dobrodružství Henryho Jonese Jr., tedy Indiana Jonese, odolal málokdo, přeci jen ovšem platilo, že Poslední křížová výprava nastavila laťku příliš vysoko a sliby Stevena Spielberga a George Lucase tkvěly mimo jiné v proslovech o tom, že se snaží přijít s dostatečně silným scénářem a i proto má třetí a čtvrté filmové dobrodružství Indiana Jonese od sebe dělit 19 let. Aby to poté skončilo tak, že pro výrazný počet radši filmová série o Indym končí právě Poslední křížovou výpravou a dodatek, který se neobešel bez velké porce digitálních efektů i mimozemšťanů, byl mnohými označen za zlý sen, jinými za znásilnění (jak mohla třeba předvést 8. epizoda 12. série seriálu Městečko South Park). Po letech si ovšem přesto Království křišťálové lebky zvládá najít dostatek fanoušků, počáteční nepříliš kladné ohlasy na pátého Indyho s podtitulem Nástroj osudu navíc možná naznačují, že několik lidí rychle vezme Království křišťálové lebky na milost. Přitom k této milosti mělo jistě dojít mnohem dříve. Království křišťálové lebky je možná z několika ohledů za černou ovci série považováno pochopitelně, rozhodně se to ovšem nemusí nutně brát čistě v negativech.
Stevenu Spielbergovi se v roce 2008 povedlo nemožné a po 19 leté odmlce od této série jí vrátit ten správný dobrodružný nádech, který série měla už ve svých třech původních filmech. Skok do 50. let sice vyměnil nacisty za sověty a místo fantasy prvků se Království křišťálové lebky opírá již o vyložené sci-fi prvky, přesto se Spielbergovi povedlo natočit fantastické dobrodružství, kterému stejně jako v případě tří původních filmů nechybí dobrodružství, humor, kreativní nápady i správná porce nadsázky. Spielberg i Lucas dle původních plánů skutečně vytvořili vlastního Jamese Bonda, jehož dobrodružství začala pojit porce trademarků, které se dostavily i po 19 leté pauze. Nostalgie začne fungovat při prvním nástupu Indyho na scénu, drobném návratu titulního McGuffinu z původního filmu, vzpomínání na zesnulou dvojici Marcus Brody a Henry Jones Sr. i při snaze zobrazit, že Indy by v očích mnohých přeci jen už možná měl patřit do starého železa.
Harrison Ford už ve svých 64 letech možná mohl v návratu do role archeologa s ikonickou Fedorou a bičem vyvolávat obavy, málokterý hollywoodský veterán má ovšem právě takový kořínek jako Ford. Už od startu v Hangáru/Oblasti 51 návrat ikonického hrdiny potěší, dle očekávání je poté jeho starší věk klíčem několika fórů, přeci jen se ovšem ukáže, v akční poloze se ve svých 64 letech nemusel vůbec stydět. Chemie s Muttem Williamsem v podání Shii LaBeoufa začne i díky jednomu menšímu odhalení připomínat chemii mezi Indym a jeho otcem v podání Seana Conneryho z Poslední křížové výpravy a sympaticky ukázat, že skok do roku 1957 s Indym skutečně udělal své. Indy tak možná zestárl o 19 let, rozhodně ovšem nepřišel o spousty svých sympatických vlastností a Ford zvládl už tehdy působit dojmem, že si i na starší kolena návrat do své nejikoničtější role rozhodně užil.
Dobovou atmosféru Království se daří budovat už počátečním nástupem Elvise, následně i napojením na testování atomových bomb, kdy právě tato sekvence naznačí, jak moc by měl divák přistupovat ke čtvrtému Indymu. Série Indiana Jones se nikdy příliš netopila v realismu, čtvrý Indy ovšem skutečně zachází o kus dál a to se člověk nemusí jen nutně pozastavovat u scény s legendární ledničkou. Je to prostě přepálený dobrodružný film, který se skrze dobové zasazení snaží prodat poctu sci-fi záležitostem 50. let, představit tehdy potencionálního nástupce, který by chtěl být něčím mezi Jamesem Deanem a Marlonem Brandem (Shia LaBeouf v době, kdy mu byla predikovaná nadějná budoucnost) a představit hlavního záporáka, který působí tak přepáleným dojmem a přesto je zahrán tak fenomenálně. Cate Blanchett do toho dala naprosto všechno už samotným přízvukem své Iriny Spalko, kdy tato kombinace ruské vědkyně a sovětské Milady platí za doposud nejvýraznějšího padoucha celé série. Kam se na ní hrabe René Belloq nebo Mola Ram.
Ostatně potěší i návrat Marion Ravenwood, která se skrze návrat Karen Allen stává nejosudovější ženou Indyho života, potěší i Ray Winstone v roli Maca, který je jakousi směsí Sallaha a Reného Belloqa, stejně tak John Hurt, kdy jen málokdo by jako tento britský talent zvládl zahrát postavu mimo smysly s takovou přesvědčivostí. Největší hvězdou je ovšem nadále mistrovský vypravěč Steven Spielberg. Ten mezi Poslední křížovou výpravou a Královstvím křišťálové lebky možná ušel velký kus cesty, nabral přitom dva Oscary za režii, přeci jen se mu ovšem daří vyvolat dojem, že je za kamerou skutečně režisér původních tří filmů a to i přesto, že je Království křišťálové lebky přeci jen dítětem nové blockbusterové éry, díky Spielbergovi je ovšem i díky várce digitálních mravenců, opičáků a mimozemšťanů cítit příjemný závan starých časů.
Čtvrtý Indy možná skutečně přišel až příliš pozdě (jistou melancholii jistě určitě způsobí i prolog pátého Indyho zasazen do roku 1944 s digitálně omlazeným Fordem), přesto všechno kouzlo rozhodně nebylo tak snadno pryč, jak se mohlo zdát. Vrátil se pořád přeci jen John Williams, který prakticky nemůže jako skladatel nikdy zklamat. Rekonstrukce Indiana Jonese, který se dle očekávání s přibývajícími léty krapet obměňuje a přesto zůstává tím milovaným hrdinou, jen s jistými charakterními obměnami. V detailech schopně zapojené pozadí Studené války, v závěru navíc ideální slušná tečka k příběhu titulního hrdiny i funkční náznak potencionálního předávání železa. Zápletka s vyšším druhem možná dodnes někoho štve a mnozí jí budou Lucasovi do smrti vyčítat dost možná více nežli Jar Jara, nutno ovšem dodat, že existenci franšízy Indiana Jones nutně nelze vnímat pouze do roku 1989. I v roce 2008 totiž vznikla strašná pecka.
Bude tak skutečně zajímavé sledovat, zda dle všeho bolestivé kvality Nástroje osudu nějak ovlivní přístup diváků k Království křišťálové lebky a zda někteří čtvrtého Indyho skutečně nevezmou na milost. Zastánci čtyřky tak budou mít rázem mít jeden důvod k tomu oblíbit si pětku i přes fakt, kdyby se v režii Jamese Mangolda skutečně řítila pohroma obřích rozměrů. Všechno zle k něčemu dobré ? Jisté je, že Steven Spielberg se svým ikonickým hrdinou v roce 2008 rozhodně nerozloučil ostudně. Naopak zvládl skutečně dodat parádní kombinaci staré a nové blockbusterové školy, která mohla snadno skončit jako naprostý brak a vlastně jím do velké míry je. Jde ovšem pořád o brak se srdíčkem, schopným citováním dobových záležitostí a rozhodně pořád várkou solidních nápadů. Dejte Království křišťálové lebky po letech třeba znova šanci, možná vás po letech s odstupem zvládne mile překvapit!
Verdikt: 5 z 5
Části seriálu: Indiana Jones
- Dobyvatelé ztracené archy (Indiana Jones) - Jak to vlastně začalo
- Indiana Jones a Chrám zkázy (ten nejtemnější díl)
- Indiana Jones a Poslední křížová výprava (ten nejúspěšnější)
- Indiana Jones a Království křišťálové lebky (ten s nejvíce CGI)
- Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy
- Indiana Jones a Království křišťálové lebky
- Indiana Jones a nástroj osudu: odvážné dobrodružství vrací čas zpět
- Indiana Jones a nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny) – Recenze – 60 %
- Indiana Jones a nástroj osudu má vtip, šťávu, emoce, rychlé tempo, nostalgické momenty i pár nedostatků
Nejnovější komentáře