Národní třída je temná sídlištní komedie, ve které má svůj prostor i láska
Kateřina Janečková a Hynek Čermák ve filmu Národní třída
Příběh sídlištního rváče Vandama, nejpřekládanější knihu Jaroslava Rudiše Národní třída, zfilmoval režisér Štěpán Altrichter a do kin ji uvede už 26. září společnost Falcon. Spisovatel Jaroslav Rudiš, s nímž psal Altrichter scénář k Národní třídě, získá v Německu za svoji dosavadní tvorbu a svůj první německy psaný román Winterbergova poslední cesta prestižní literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau 2019. S oceněním je spojená částka 15 000 euro. Rudišovi to dnes oznámili pořadatelé v Drážďanech, kde si spisovatel cenu převezme v únoru.
Ukázka z filmu Národní třída:
Národní třída_Kafe from Negativ on Vimeo.
“Mám z toho obrovskou radost. Hlavními postavami mého německy psaného románu jsou Wenzel Winterberg, skoro stoletý rodák z Liberce, a jeho ošetřovatel, český emigrant Jan Kraus. Jednoho dne spolu nastoupí do vlaku a vydají se na poslední cestu napříč dějinami střední Evropy z Berlína až do Sarajeva. S Vandamem z knihy Národní třídy Winterberga spojuje zájem o historii. Oba vědí, že nás drží v hrsti. A oba si taky rádi dají pivo,” říká Jaroslav Rudiš. Cena Chamisso-Preis/Hellerau je udělována autorům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků.
Jaroslav Rudiš a Štěpán Altrichter žijí shodně napůl v České republice a napůl v Německu, oba jsou tak často na cestách a s nadsázkou říkají, že své životy hlavně žijí v tom krásném „jídeláku“ ve vlaku Českých drah mezi Prahou a Berlínem. Scénář k Národní třídě tak psali v Berlíně, v Praze, ve vlaku i ve Švýcarsku. „Práce s Járou probíhala výborně. Jako zkušený autor, jehož díla se už několikrát adaptovala na plátno, věděl o slavném Formanově výroku, že jestliže chcete převést román do filmové podoby, hlavně nesmíte natočit rovnou ten román, protože film funguje podle úplně jiných pravidel a principů. Musíte z knihy vytáhnout tu hlavní esenci, hlavní myšlenku a atmosféru a její postavy a pak z toho udělat film,“ říká režisér a spoluautor scénáře Štěpán Altrichter.
Do snímku Národní třída kombinujícího dramatický příběh s černým humorem obsadili tvůrci vedle Hynka Čermáka jako Vandama do role servírky Lucky herečku Kateřinu Janečkovou. Snímek vznikl v česko-německé koprodukci. Podle tvůrců je místy syrový příběh takovou temnou sídlištní komedií, v níž dostal oproti knize o něco více prostoru humor, ale i vztah mezi hlavním hrdinou a servírkou ze sídlištní hospody. Štěpán Altrichter obsadil do role Lucky, ke které to hlavního hrdinu Vandama táhne, herečku Kateřinu Janečkovou. „Měl jsem štěstí, že jsem pracoval s mladou castingovou režisérkou Májou Hamplovou, která si udělala tu práci, že se koukla trochu mimo to, co se točilo poslední roky. A pak přijdete na tak vynikající herečku, jakou je Kateřina Janečková. Až nám bylo pak líto, že v tom filmu nehraje ještě větší roli. Je v něm fakt skvělá, i když jsem se jí to snažil kazit, kde to jen šlo. Díky, Káčo,“ řekl režisér Štěpán Altrichter.
Rudiše inspiroval pro napsání knihy kamarád, který chodil do hospody jménem Severka. „Kolem jedné Severky jsem taky v Brně pořád chodil, dva roky jsem tam tenkrát bydlel a ten příběh tam taky napsal. Když pak v roce 2013 vyšla kniha, hodně lidí se mi ozvalo, že i u nich je Severka, a ať tam přijedu, že tam potkám jak Vandama, tak Lucku nebo Vandamova kámoše Mrazáka. A jedna Severka je i v Mostě. Ten seriál je skvělý a myslím, že Vandam by si s jeho hrdiny u piva dobře rozuměl,“ říká o hospodě z Národní třídy Jaroslav Rudiš. Skutečného Vandama potkal i režisér Štěpán Altrichter: „Já jsem s tím opravdovým Vandamem, podle kterého je kniha napsaná, na pivo šel. A řeknu vám, je to sympatický chlapík, který má v mnohém víc rozumu a pravdy než kdejaký člověk nám vládnoucí. Ale je pravda, že naštvat bych ho nechtěl.“
V Národní třídě dále hrají Jan Cina, Václav Neužil, Jiří Langmajer, Jiří Šoch, Martin Sobotka, Erika Stárková, Lubor Šplíchal, Andrej Polák nebo Martin Siničák. Snímek se natáčel v české metropoli, především na pražských sídlištích Opatov a Háje a také v centru Prahy na Národní třídě.
Film Národní třída vznikl v česko-německé koprodukci. Hlavními producenty jsou Pavel Strnad a Petr Oukropec z Negativu, koproducenty Česká televize (kreativní producent Michal Reitler), německá společnost 42film a německá televizní stanice ZDF. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, německého Mitteldeutsche Medienförderung a evropského fondu Eurimages. Distributorem je společnost Falcon.
Nejnovější komentáře