OBSAH
Ve zbrusu novém dobrodružném filmu Jumanji je čtveřice teenagerů vtažena do svérázného světa hry Jumanji, kde se dějí velmi neobvyklé věci. Když čtveřice školáků objeví starou videoherní konzoli se hrou, o které nikdy předtím neslyšeli, rozhodnou se ji vyzkoušet a jsou ihned vtaženi do džungle, v níž se hra odehrává. Zcela doslova se stávají postavami, které si pro hru zvolili – v podání Dwaynea Johnsona, Jacka Blacka, Kevina Harta a Karen Gillen. Společně zjišťují, že Jumanji není hra, kterou si můžete jen tak zahrát – Jumanji si zahrává s vámi. Budou se muset vydat na nejnebezpečnější dobrodružství svých životů, jinak v Jumanji uvíznou navěky...
O FILMU
„Našim pokračováním tohoto příběhu prostupuje atmosféra původního Jumanji,“ říká Dwayn Johnson. Pro tohoto herce a vedoucího výroby, stejně jako pro celou řadu jeho vrstevníků, byl původní snímek ztělesněním fantastických nápadů, které tvoří jádro i tohoto filmu. „Chtěli jsme znovu navodit onu atmosféru úžasu, překonávání svých obav a objevování toho, kým doopravdy jste – to všechno tvoří podstatu filmu Jumanji: Vítejte v džungli. Jednou za čas se objeví film, o kterém prostě víte, že bude výjimečný.“
Pro Johnsona jedním z klíčových prvků, jak toho všeho dosáhnout, byla snaha přistupovat k tomuto filmu jako k pokračování – jako k dalšímu dobrodružství, odehrávajícím se ve stejném světě jako příběh původního filmu. „Všichni původní film zbožňujeme a velice si ho vážíme – jsem odjakživa velkým fanouškem Robina Williamse a jeho výkonů a tenhle film pro mě a mou rodinu v té době znamenal hodně,“ říká. „Takže zatímco v původním filmu pronikla džungle z Jumanji do našeho světa, v tomto snímku se naopak my vydáváme do Jumanji.“
Producent Matt Tolmach je taktéž dlouholetým fanouškem původního filmu a také dětské knížky Chrise Van Allsburga, kterou se snímek inspiroval. Rozhodl se si tento snímek z roku 1995 znovu připomenout. „Jakmile jsem se na něj znovu podíval, okamžitě jsem nabyl dojmu, že ve světě Jumanji existují další a další příběhy, které lze vyprávět. Jako první jsem se zamyslel nad tím, jak asi tenhle celý příběh pokračuje dál, jaké další dobrodružství se v Jumanji odehrálo. Pokračovat v tom, co započalo před více než 20 lety, se zdálo zcela přirozeným krokem.“
Tolmach se společně se scenáristou Chrisem McKennou rozhodli vydat novým směrem: převrátit celý koncept Jumanji naruby. Namísto toho, aby se prvky z džungle objevovaly v našem světě, zavádí snímek Jumanji: Vítejte v džungli hráče hry do džungle samotné – a zdaleka nejen to. „Hra se vyvíjí, z deskové stolní hry se stává videohra – Jumanji udělá cokoliv pro to, aby na sebe upoutala pozornost,“ vysvětluje Tolmach. „A videohry se pro svět Jumanji dokonale hodí: opouštíte svou stávající realitu a stáváte se někým docela jiným – dobrodruhem, vědcem, hrdinou. To je skvělá možnost, jak prozkoumat klasická nadčasová témata – být sám sebou a uplatnit to, kým doopravdy jste, ale současně se přimět vykonat skutky, o kterých byste si nikdy nemysleli, že je můžete dokázat. Musejí se stát někým naprosto odlišným od toho, za koho se oni sami považují – ale možná vlastně tak moc odlišní nejsou. Není náhodou, že se stanete postavou, která se od vás zdánlivě velice odlišuje – jen zkrátka musíte přijít na to, co doopravdy dokážete. Vždycky jste si to v sobě nosili.“
„Naši hrdinové jsou ve skutečnosti teenageři, představovaní dospělými herci,“ míní Jake Kasdan. Tolmach v minulosti s Kasdanem spolupracoval na několika filmech a považoval ho za ideálního režiséra pro tento snímek. „Jedná se pro ně o období sebepoznávání, ovšem dochází k němu v tomto fantastickém světě. Takže zatímco se ve skutečném světě pokoušejí přijít na to, kým jsou, najednou zjišťují, že se v téhle hře stávají někým docela jiným – osobami, které alespoň navenek jsou naprosto odlišné od toho, za koho se oni sami považují. Co byste asi o sobě dokázali zjistit, kdybyste se na den ocitli v cizím těle?“
Film je ale přesto komedií se spoustou perfektních akčních scén. „Mám takovéto filmy rád – vždycky jsem chtěl natočit velkolepý dobrodružný snímek,“ říká Kasdan. „Takže se jedná o komedii z období dospívání, kterou jsme natáčeli na Havaji a která obsahuje spoustu působivých akčních sekvencí a vizuálních efektů.“
„Chtěli jsme vytvořit klasický akční dobrodružný film, ve kterém je v sázce opravdu hodně,“ říká Tolmach. „A tady opravdu jde o mnohé: v Jumanji můžete zemřít. Věděli jsme, že tenhle film má obrovský komediální potenciál, ale chtěli jsme ho doplnit o akční scény, které budou velmi napínavé.“
Ve filmu se čtveřice teenagerů – Spencer, Bethany, Fridge a Martha – kteří by alespoň navenek spolu nemohli mít méně společného – za tajemných okolností ocitá ve světě Jumanji. Velice rychle si uvědomují, že pokud chtějí přežít, budou muset přijít na to, jak spolupracovat. Ve svých nových tělech je každý z nich předurčen ke specifickým úkolům – ale všichni (nebo většina z nich) jsou také nuceni se vypořádat se svými slabinami, které jim ve splnění těchto úkolů brání.
Dr. Smolder Bravestone, archeolog a mezinárodní objevitel, je klasickým akčním hrdinou: je nebojácný, rychlý jako blesk, dokáže vyšplhat na cokoliv, má výjimečné dovednosti se zbraněmi – a to všechno dokáže dělat s nasazením, kterým je pověstný. Slabiny? Žádné nemá. Připomíná vám to někoho? Samozřejmě, Dwayne Johnson, který si tuto roli také zahrál.
Ale v nitru doktora Bravestonea se ukrývá Spencer, neurotický hráč videoher s chatrnou tělesnou konstitucí, kterého ztvárnil Alex Wolff. Spencer trpí alergiemi a je velice nervózní, a je naprostým opakem doktora Bravestonea...nebo se tak alespoň jeví.
Johson byl nadšený z možnosti zahrát si někoho, kdo je zcela odlišný od jeho obvyklých rolí, postavu, která je pravým opakem jeho alter ega The Rock nebo mnoha akčních hrdinů, jež na filmových plátnech ztvárnil. „Spencer je nejúžasnější, nejnervóznější, nejroztomilejší, nejalergičtější a nejzábavnější postavou, jakou jsem kdy ztvárnil,“ míní Johnson. „Nikdy jsem neměl šanci zahrát si dospívajícího chlapce. Není to velký svalovec, je to zkrátka jen drobný Spencer, který se do mě převtělí. Snažím se chovat jako vystrašený, drobný šestnáctiletý kluk, a to byla nemalá výzva.“
Byla to výzva zejména proto, že na tom, zda diváci Johnsonovi uvěří, že se stal nervózním teenagerem, závisí úspěch celého filmu. Ale Johnson prohlašuje, že ačkoliv je dnes sebevědomým dospělým mužem, vždycky tomu tak nebylo. „I když mi bylo 16, vypadal jsem na 46. Měřil jsem 193 centimetrů a vážil 110 kilo, a nosil jsem hustý knír – ale ať už jsem navenek vypadal jakkoliv, ve svém nitru jsem byl stále teenager, který se pokouší přijít na to, kým doopravdy je. Takže jsem se snažil tuhle zkušenost prožít znovu – chtěl jsem, aby si všichni při sledování tohoto filmu říkali, že se dívají na Spencera, nikoliv na Rocka.“
„Na světě neexistuje žádný jiný herec, díky kterému by něco takového působilo tak zábavně jako v případě DJ,“ soudí Kasdan. „A on se do své role naprosto vžil. Zcela beze zbytku se chopil šance pohrávat si s tím, jak ho lidé vnímají. Tu postavu vystihl naprosto dokonale.“
Když je do hry vtažena sebestředná Bethany (Madison Iseman), rozhodne se – jak se alespoň domnívá – hrát coby doktorka Shelly Oberonová, která by jí jakožto odbornice na kartografii, archeologii a paleontologii pomohla přečkat zkoušky, které před ní svět Jumanji postaví. Má to jen jednu chybu: Shelly je ve skutečnosti zdrobnělinou jména Sheldon. Do sebe zahleděná Bethany se zničehonic, jak sama říká, stává „obézním chlapem ve středním věku“ - konkrétně Jackem Blackem. (A pro Bethany není žádným překvapením, když se ukáže, že Shellyho slabinou je vytrvalost.)
Blacka tato role přitahovala ze dvou důvodů. V první řadě se těšil na možnost chovat se jako dospívající dívka – a aby toho docílil, ujistil se, že se jeho představy shodují s představami mladé dívky, která ztvárnila jeho alternativní podobu. „Mám celkem představu o tom, jak se chová atraktivní mladá dívka. Nemám s tím problém,“ říká tento komik. „Ale teenagerka, na kterou myslím, žije v osmdesátých letech minulého století, takže jsem před zahájením natáčení Madison Iseman důkladně vyzpovídal. Musel jsem se na svou roli připravit. Co teď posloucháš za hudbu? Jaký žánr máš nejraději a na jaké televizní seriály se díváš? A pak jsem poslouchal a sledoval totéž a naladil se na stejnou vlnu. Madison mi s tím ohromně pomohla.“
Ale nejen že šlo o roli, která se mu velice zamlouvala – navíc měl možnost si tuto roli zahrát pod vedením Jakea Kasdana, jednoho z jeho nejoblíbenějších spolupracovníků. Poprvé spolupracovali v roce 2001 na komedii Orange County. „Jake Kasdan je jedním z mých nejoblíbenějších režisérů, se kterými jsem kdy spolupracoval. Orange County byl ten nejzábavnější film a natáčení probíhalo v úžasné atmosféře. Je ohromně inteligentní a zábavný a skvěle jsme si rozuměli. Takže mě tenhle projekt ihned zajímal a chtěl jsem se do něj pustit a užít si s Jakem zase spoustu zábavy. Ví, jak poladit můj mozek tak, aby z něj dostal to nejlepší herectví. Je to velice dobrý herecký výzkumník.“
„Jack je jedním z mých nejoblíbenějších spolupracovníků. V jeho genialitu věřím vždy na 1000 procent,“ popisuje Kasdan. „Takže když jsme ho oslovili s nabídkou zahrát si dospívající dívku, neměl jsem představu, jak to bude vypadat, ale věděl jsem, že v té roli bude skvělý. On prostě je Bethany každou vteřinu, kdy je na plátně k vidění.“
Školním alfa samcem je sebevědomý sportovec Fridge, kterého ztvárnil Ser’darius Blain. Když je přenesen do světa Jumanji, jeho postavení ještě vzroste...tedy, svým způsobem. Stává se z něj Franklin „Los“ Finbar – odborník na zoologii a nosič zbraní...ovšem poměrně malého vzrůstu – stejně jako Kevin Hart, který si ho zahrál. A aby toho nebylo málo, Franklinovy slabiny jsou pro Fridge jen další potupou: síla, rychlost...a dorty.
„Když si Fridge vybírá svou postavu, pochopitelně si zvolí „Lose“ Finbara. Los je silné, mohutné a velké zvíře, což Fridgeovi imponuje, protože se cítí podobně,“ říká Hart. „Ale není tomu tak. Místo toho se převtělí do mého těla, tedy to těla drobného a velice malého člověka. Zničehonic neplatí nic z toho, co považoval za samozřejmé. Ve skutečném světě to byl urostlý drsňák, ale ve hře je malý. Není kdovíjak odolný, nemůže dělat všechno to, na co byl zvyklý. A najednou se ocitá v situaci, která je naprostým opakem toho, na co je zvyklý, což se mu ani trochu nezamlouvá. A už vůbec se mu nelíbí, že Spencer je teď větší než on. Ale musí se podřídit a dovolit Spencerovi, aby se ujal vedení.“
„Kevin překypuje energií,“ říká Jack Black. „Je skvělé mít šanci objevit se v nějakém filmu po jeho boku, ale rozhodně jsem relativně často vnímal nutkání snažit se být vtipnější. Říkal jsem si, že se musím snažit, abych se mu vyrovnal.“
„Myslím, že Kevin je jedním z nejvtipnějších současných obyvatel planety Země a je skvělé, že takové herce v našem filmu můžeme mít,“ míní Kasdan. „Jakmile jsme se pustili do práce, bylo mi okamžitě jasné, že spolupracuji s někým, kdo má komediální superschopnosti. Dokáže být vtipný jak v rámci dlouhého monologu, tak i pouhou jednou grimasou.“
Upřímná, ale v komunikaci s ostatními poněkud nesvá Martha, kterou si zahrála Morgan Turner, ví, že život na střední škole může být komplikovaný – a na vysoké škole a později se všechno bude jen zlepšovat – ale to neznamená, že jí to její každodenní život jakkoliv usnadňuje. Prozatím se s ním snažila vypořádat tím, že se pokoušela držet v ústraní...ale jako energická Ruby Roundhouse, mistryně bojových umění a postrach všech mužů, se z Marthy stává zdatná drsňačka, která na sebe strhává veškerou pozornost. Není třeba zdůrazňovat, že je to pro ni zcela nová situace, ale nemá jinou možnost než se vzchopit a bojovat o přežití.
Skotská herečka Karen Gillan, známá svou rolí v seriálu stanice BBC Pán času a rolí Nebuly v sérii Strážci Galaxie, je ztělesněním Marthy coby bojovnice. V Jumanji má šanci zjistit, co v ní doopravdy je.
„Pro mě byla největší zábava vypořádat se s tím, jak Martha postupně poznává, čeho je schopna,“ svěřuje se Gillan. „Je to introvertní a nesmělá dívka, která se proti své vůli ocitne v těle někoho docela odlišného a postupně si osvojuje i jeho myšlení. Já jsem občas také trochu nesmělá, ale měla jsem možnost zahrát si silné a drsné postavy a obvykle jsem se tak musela vypořádat s tím, že jsem se v jejich kůži cítila poněkud nesvá. V případě Marthy/Ruby jsem právě tuhle stránku své povahy mohla plně rozvinout a užít si ji.“
„Jsem fanouškem Karen už velice dlouho,“ říká Kasdan. „A to, jak se chopila role Marthy – jakožto velice inteligentní, ale poněkud nesvé a introvertní dívky, která přímo před našima očima objevuje své schopnosti – je jednou z věcí, které mám na tomhle filmu opravdu rád. Podařilo se jí skvěle ztvárnit všechny úrovně této postavy.“
Alex, kterého představuje Nick Jonas, je dalším hráčem, jenž ostatním v jejich úsilí pomůže – anebo bude symbolem nebezpečí, jež na ně čeká.
„Alexovým avatarem je pilot – Jefferson „Hydroplán“ McDonough,“ popisuje Jonas. „Strávil v té hře už nějaký čas a má poněkud potíže s tím, aby se z ní dostal. A jak postupuje čas, zjišťujeme, že jeho příběh je poněkud komplikovanější...“
Konkurent doktora Bravestonea, Van Pelt, nachystá záludný plán, který by mohl naše hrdiny v Jumanji uvěznit navěky. Roli Van Pelta ztvárnil Bobby Cannavale.
„Van Pelt je posedlý touhou objevit něco tajemného a mýtického čistě jen proto, že chce objevovat,“ říká Cannavale. „Být objevitelem je poněkud staromódní. Žijeme v době, kdy se většina lidí domnívá, že všechno, co bylo možno objevit, již bylo objeveno, takže se na objevitelské expedice vydává jen velice málo lidí. Na představě objevování neznámého je něco opravdu přitažlivého, co už vídáme jen velice zřídka.“
Jedním ze způsobů, jak Kasdan dokázal zajistit rovnováhu mezi svými herci a podporoval komediální atmosféru bylo to, že jim poskytl prostor k tomu, aby vtip objevovali sami. „S Karen jsme natáčeli úžasnou scénu, ve které ji učím flirtovat,“ vzpomíná Black. „Připomnělo mi to, kolik zábavy jsme si s Jakem užili při natáčení Orange County, kdy jsme prostě jen improvizovali a zkoušeli nové věci. Naše scéna připomínala živý organismus – žila si v reálném čase vlastním životem. Bylo to velice vzrušující.“
„Jedná se o herecký tým snů,“ svěřuje se Kasdan. „Jsou všichni ohromně vtipní a naprosto ochotní zkoušet cokoliv – a dokázali skvěle spolupracovat. A jsou to navíc všechno herci, kteří nemají problém s fyzickou stránkou herectví – což bylo důležité, protože v našem filmu je spousta akčních scén. A všichni z nich se s tím dokázali skvěle vypořádat.“
Vedoucí týmu vizuálních efektů Jerome Chen, který má na svém kontě práci například na filmech Sebevražedný oddíl či The Amazing Spider-Man, byl pověřen úkolem ztvárnit nepřeberné množství zvířat, která se ve filmu objevují, stejně jako dechberoucí akční sekvence.
Jak tento na Oscara nominovaný autor vizuálních efektů říká, jeho zájem tento projekt přilákal ze dvou důvodů. „Jumanji je pro mě velice nostalgickou záležitostí,“ říká Chen. „Viděl jsem původní film v kinech, když měl premiéru, a efekty v něm byly na svou dobu velice ojedinělé – ať už jde o zvířata samotná či o samotnou podstatu hry, která by mohla ožít. Takže to je jeden z důvodů, proč jsem se na tomto projektu toužil podílet. Ale pak je tu ještě skutečnost, že vedoucím týmu vizuálních efektů onoho filmu byl jistý Ken Ralston, který se stal jedním z mých mentorů. Z profesionálního hlediska jsem nedokázal odolat příležitosti podílet se na dalším snímku série, na které se podílel jeden z mých učitelů.“
V případě snímku Jumanji: Vítejte v džungli se musel Chen vypořádat s výzvou, s níž se v rámci své kariéry dosud nesetkal. „Nikdy jsem ještě nevytvářel fotorealistická zvířata,“ říká. „Bylo to pro mě opravdu velice pozoruhodné, zčásti i proto, že v některých z nedávných filmů se objevovala zvířata skutečně velmi realistická.“
Podle Chena přitom bylo důležité, aby zvířata působila opravdu realisticky, protože Kasdan toužil po tom, aby vizuální efekty filmu působily co nejpřirozeněji a divák tak měl menší problém s akceptováním jeho dalších aspektů, inspirovaných videoherním prostředím, v němž se příběh odehrává. „Jake opravdu velmi toužil po realistických efektech – pohyby, struktura srsti či kůže i to, jak se zvířata chovala, to všechno muselo být realistické. Díky tomu jsme měli možnost nadsadit velikost těchto zvířat – například sloni a nosorožci jsou jedenapůlkrát větší, než ve skutečnosti. Jaguáři, kteří hlídají horu na konci filmu, jsou dvakrát větší než skuteční jaguáři. Jsou nadsazení a hrozivější.“
Části seriálu: Jumanji: Vítejte v džungli!
- Jumanji: Vítejte v džungli! - Obsah & O Filmu
- Jumanji: Vítejte v džungli! - O tvůrcích
Nejnovější komentáře