Sezóna letních festivalů nám nezadržitelně klepe na dveře a většina fanoušků má již ve svých šuplících připraveny vstupenky na šampiony svých srdcí. Tím největším šampionem v našich krajích je jednoznačně Colours of Ostrava. Severomoravské město se už dávno pilně připravuje na letošní ročník a věřte, že si jistě najdete svůj šálek čaje a účinkující Vás nezklamou. Zde najdete přehled a představení těch nejzvučnějších jmen jak ze zahraničí, tak ze zemí českých.
Organizátoři celý program ještě nezveřejnili, ale k dispozici dali rozdělení těch největších jmen mezi všechny čtyři dny. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé dny. Kdo nás v nich čeká?
Podle prvních ohlasů si pořadatelé vyplácali to nejlepší už ve čtvrtek a kvalita by měla až do konce festivalu klesat. Je to pravda?
Jedním z taháků festivalu jsou australští Tame Impala, kteří jsou označováni jako psychedelici. Že jejich kvalita neprochází bez povšimnutí dokazuje jejich nominace na Grammy a Brit Awards v předchozích letech. Kapela vznikla roku 2007 a z domácí produkce se postupně dostala až na pódia po celém světě. Společně se zakladatelem Kevinem Parkerem se mezi členy řadí další 4 muži, kteří na sebe upozornili v roce 2010 prvním albem a roku 2012 dosáhli prvního většího úspěchu s deskou Lonerism.
Mezi další čtvrteční taháky by měli patřit francouzští elektronici M83, také nominovaní na Grammy, anglická rocková skupina Slowdive založená na konci osmdesátých let nebo jeden z dalších produktů anglické alternativní hudby tohoto desetiletí - Nothing But Thieves
Následující den je pro mě osobně tím nejlákavějším. Až z dalekého Islandu k nám zavítají indie-folkoví Of Monsters and Men. Na kontě má skupina s pěti stálými členy 2 alba, z nichž jedno vyšlo loni v létě a prakticky od té doby je kapela na turné, na kterém tuto desku představuje. Asi největším hitem je stále píseň Little Talks z debutového alba My Head is an Animal. Až na pár takových písní, které se dají řadit spíše k popu, jsou obě alba naplněna spíše folkovějšími písněmi, které jsou ale neuvěřitelně chytlavé a pohltí na první poslech.
Kromě této pecky z chladného severu se mohou fandové v poslední pracovní den týdne těšit ještě na anglickou písničkářku Anohni, která na sebe upozornila působením v kapele Antony and the Johnsons, či další islandské rodáky - experimentální duo Kiasmos. Zajímavé určitě bude vystoupení mladé norské písničkářky Susanne Sundfør.
Sobota může být většinou odborné i neodborné veřejnosti považována ze nejslabší den, protože papírově zde není žádná hvězda, ale určitě bych tento den nazatracoval a doložím to na příkladu skupiny Kodaline. Tato irská skupina, která bude jistojistě tahákem dne, se skládá ze čtyř starých přátel. I když se dva z nich znají od dětství, kapela nabyla dnešní podoby až v roce 2012 příchodem posledního člena. Do té doby se skupina jmenovala 21 Demands. Na kontě mají rodáci z Dublinu dvě alba - In a Perfect World a Coming Up for Air z loňského roku. Zajímavostí je, že jejich písně a chytlavé melodie bývají často používány do filmových soundtracků.
Kodaline v sobotní večer doplní již klasické duo elektronické hudby Thievery Corporation, další elektronik, tentokráte z Neměcka - Boys Noize a v neposlední řadě pro mě velký tahák, kterým je irská folková skupina Villagers, která vydala nové album na začátku tohoto roku.
V neděli je na programu především lamač dívčích srdcí a pro mnohé i zpěvák s jednou písničkou. O to, že se jedná o přehnaný názor, se nás všechny bude snažit přesvědčit britský písničkář pod pseudonymem Passenger. Pro upřesnění, Passenger byl dříve název skupiny, ve které byl Michael David Rosenberg frontmanem, po rozpadu si však jméno ponechal. Autor hitu Let Her Go je držitelem několika ocenění a vydal již 6 vlastních desek. Mezi jeho další známé singly patří především Patient Love nebo All the Little Lights. Zpěvákovi s nezaměnitelným hlasem však změnila život právě prvně jmenovaná písnička a udělala z něj hudební celebritu.
K Britovi se v poslední den programu připojí jeho krajané z ostrovů, konkrétně legendy eletronické hudby Underworld, či indie-rockoví The Vaccines. Velmi zajímavou se pak také jeví nizozemská alternativně-rocková skupina De Staat.
Co se týká českých a slovenských hudebních příspěvků, vypadá to, že nabídka nebude tak široká jako tomu bývalo dřívější léta. Těšit se ale můžeme například na Monkey Bussines, Ivan Hlas Trio, Roberta Křesťana a Druhou trávu, ale třeba také na Barboru Polákovou, Korben Dallas a v neposlední řadě na Slovenský ľudový umelecký kolektív: Ornamenty.
Kdybych si měl z letošního složení účinkujících vybrat nějakého headlinera, asi bych měl problém, ale je to z určité stránky dobře. Nebude jedna kapela, která by táhla všechny, ale pozornost se rovnoměrně rozloží mezi všechny čtyři dny a mezi taháky každého z dní. Jen psaním tohoto článku jsem se na samotný festival začal velmi těšit. A to nejen na zmiňované kapely, ale na celý areál v prostoru bývalých vítkovických hutí a veškerý program, který nabízí. Ne nadarmo se Colours of Ostrava dostalo mezi 10 nejlepších evropských festivalů a určitě zase letos pojedu ověřit proč.
Nejnovější komentáře