Kingsman: Tajná služba si s vtipem dobírá namyšlenost špionážního žánru. Vypráví příběh o špionu gentlemanovi, který vezme obyčejné dělnické dítě pod svá ochranná křídla a vyškolí ho v umění špionáže. Vypráví o cestě obyčejného kluka ulice z jedné společenské vrstvy do druhé. Příběh se odehrává ve dvou kolidujících světech – v jednom o dobrodružství na život a na smrt a v druhém o obyčejném životě na ulici. „Film je směsicí všeho, co jsem se naučil od Sbal prachy a vypadni, Snatch a Po krk v extázi, které byly gangsterkami, stejně jako mé komiksové filmy Kick-Ass a X-Men: První třída,“ poznamenává režisér a spoluscénárista Matthew Vaughn.
Jane Goldmanová, spoluautorka scénáře se přidá: „Matthew má tolik rád filmy s Jamesem Bondem a Kingsman: Tajná služba je o uchopení tohoto žánru a zároveň o tom, udělat s ním něco nového. Matthew mluvil o špionážním filmu již několik let, už když jsme dělali Hvězdný prach (Vaughnův film z roku 2007).“
Bylo to při natáčení filmu Kick-Ass, kdy Vaughn a uznávaný autor grafických románů, Mark Millar, vymysleli námět pro to, co se nakonec stalo Kingsmanem: Tajnou službou. „Shodli jsme se, že jsme chtěli prozkoumat původ elitního špióna, ale při tom se zaměřit na nepravděpodobného kandidáta,“ říká Millar.
Millar řekl Vaughnovi o novinovém článku, který si přečetl. Psalo se v něm o tom, jak Terence Young, který režíroval první Bondovku Dr. No, obsadil Seana Conneryho v rozporu s přáním autora 007, Iana Fleminga. Fleming si 007 představoval více jako Jamese Masona nebo Davida Nivena. Millar říká: „Young si uvědomil, že musel Conneryho proměnit z drsného chlapíka z Edinburghu do gentlemana. Před tím, než začal film natáčet, ho vzal ke svému krejčímu, do svých oblíbených restaurací a v podstatě ho naučil, jak jíst, mluvit a oblékat se jako špion gentleman.“
Tento rozhovor uvedl Kingsmana: Tajnou službu do pohybu, ale trvalo několik let, než se Millar pustil do psaní grafického románu Tajná služba, na kterém je film založen. Zatímco si pohrával s myšlenkou, že zasadí film do Ameriky, Vaughn trval na tom, aby se příběh odehrával v Británii, takže Millar věděl, že je třeba najít britského ilustrátora, který by dokázal zachytit jemné mezitřídní rozdíly.
Okamžitě si vzpomněl na Dava Gibbonse, legendárního ilustrátora proslulého svou prací na filmu Strážci s Alanem Moorem. Millar si pamatuje, když jako 17-letý fanoušek komiksů čekal čtyři hodiny na to, aby získal Gibbonsův autogram. „Nemohl jsem být šťastnější,“ říká. O rok později, Millar, stále ještě ve škole, napsal Gibbonsovi dopis, ve kterém mu sdělil, že se chce stát spisovatelem grafických románů, a že by s ním Gibbons měl spolupracovat.“
„Napsal jsem Markovi zpátky velmi zdvořilý dopis a řekl jsem: ‘Možná ne teď, ale v budoucnu,“ vzpomíná Gibbons. „Léta plynula a v době, kdy jsem se s ním opět setkal, jsem byl již jeho velkým fanouškem a dohodli jsme se, že budeme spolupracovat.“
Millar popsal Gibbonsovi příběh Tajné služby. Toho lákal fakt, že byl příběh zasazen do Británie a jeho postavy jsou skuteční Britové. „Není nic tak vzrušujícího jako věci, které jsou založeny na skutečnosti,“ vysvětluje. „I prapodivnou fantazii musíte založit na skutečnosti. Takže pokud máte ve filmu postavy, které létají v tryskových batozích, vystřelovacích sedadlech a mají všechny tyhle úžasné přístroje, je opravdu důležité, že se vše odehrává ve skutečném jižním Londýně. Děti tam vypadají uvěřitelně a po silnicích jezdí auta, která se do této doby hodí, jak je tomu v našem komiksu Tajná služba.
Tajná služba se objevila na pultech komiksových obchodů v únoru 2012. Vypráví příběh špiona gentlemana, který se pokouší vyškolit svého punkového synovce a udělat z něj dalšího vynikajícího tajného agenta. Zároveň se příběh zaobírá dvěma odvrácenými stranami britské kultury.
Vaughn mezitím rozváděl nápady na filmovou verzi komiksu s jeho spoluautorkou Jane Goldmanovou. K dnešnímu dni tato dvojice spolupracovala na všech Vaughnových filmech. Zatímco spolu psali nový scénář, Millar a Gibbons vytvářeli komiks.
„Matthew a Jane spolupracují skvěle,“ poznamenává Millar. „Cokoliv jim zadáte, se vám vždycky vrátí v lepší podobě. Není nic krásnějšího, než vidět vaši knihu zadaptovanou a vlastně lepší, než jste si představovali.“
Vaughn a Goldmanová se nemohli dočkat, až provedou v Millarově příběhu některé změny a navedou Kingsmana: Tajnou službu trochu jiným směrem. Vymysleli pozadí agentury, která byla o něco méně vládní. Hlavní špion gentleman nebyl strýcem kluka z ulice, ale bývalým kolegou jeho otce, který přišel o svůj život, když zachránil ten jeho.
Části seriálu: Kingsman: Tajná služba
- KINGSMAN: TAJNÁ SLUŽBA
- Kingsman: Tajná služba - O FILMU
- Kingsman: Tajná služba - Sestavení týmu: Obsazení Kingsmana
- Kingsman: Tajná služba - Ovládnutí světa Obsazení zloduchů
- Kingsman: Tajná služba - Elegantní obleky a tajné základny Výtvarná stránka Kingsmana
- Kingsman: Tajná služba - Hra špiónů Akční scény ve filmu
Nejnovější komentáře