Obchodnice z Amsterdamu od spisovatelky Simone van der Vlugt, jež vydala GRADA Publishing, a.s., je oddychový historický román z přelomu 19. a 20. století, který rozhodně neurazí žádného čtenáře.
Pokud ovšem u knih milujete napětí, zde ho určitě nehledejte a raději sáhněte po jiné knize, protože byste byli později velmi zklamáni.
Já osobně jsem měla u této knihy velký problém se začíst, neboť v první třetině byl děj dost fádní, utahaný a prakticky se nic moc nedělo. O to víc mě však překvapily zvraty v druhé a třetí části knihy, díky kterým jsem nakonec Obchodnici z Amsterdamu dočetla až do konce.
Hlavní hrdinka Lydie vyrůstala celý život ve velmi bohaté rodině, užívala si společenských výhod a neřešila žádné starosti. Tedy alespoň do okamžiku, než zemřel její otec a ona zůstávala úplně sama. Cítila se velmi bezbranná a doslova nevěděla, jak se svým životem naložit, tedy alespoň do okamžiku, než objevila otcovy zápisky, které ji ukázaly nový směr.
Jeho snem bylo totiž za pomoci statkáře Huiba vybudovat vlastní továrnu na sýr. Lydie, i když jí to společenské konvence nedovolují, přesto se s nadšením a finanční náloží vrhá do tohoto riskantního obchodu po boku mladého a pohledného Huiba.
Společnými silami postaví nejen továrnu na sýr, ale také zajistí všechny nutné obchodní záležitostí důležité k vybudování prosperujícího obchodu se sýrem. Mezi mladičkou dvojicí se vytváří láskyplný, ale pro ostatní oči zakázaný vztah. V té době se totiž nehodilo, aby se žena z vyšších vrstev stýkala a scházela s obyčejným statkářem.
Svůj vztah udržují tajně, dokud je nezaskočí nečekané těhotenství. Huib si chce Lydii vzít, ale ona chce své dceři zajistit lepší budoucnost, a proto se hodlá provdat za muže z vyšší společnosti. Jisté je, že tohoto rozhodnutí bude jednou pořádně litovat.
Lydii se narodí krásná dcera Eleonora či Nora, která si užívá všech výsad dívky z vyšší společnosti. Ač je Nora krásná a milá, dost často se povyšuje nad ostatními.
Stejně jako její matka, tak i ona ve svém mladém věku udělá nerozvážné rozhodnutí, kterého bude později velmi litovat. Zbrklým krokem se totiž po kratičké známosti provdá za Ralpha majícího před ní nějaké tajemství, jež jí bude stát nejen manželství, ale možná i život.
Ten sňatek byl od počátku odsouzený k zániku bez ohledu na to, jak moc se snažila získat Ralphovu lásku. Najednou si není jistá, jestli ji vůbec potřebuje.
Navíc se Nora úplně odřízla od své matky a přerušila s ní veškeré styky, a ke vší smůle do toho všeho ještě zasáhla válka a válečné běsnění. Podaří se Noře nakonec matce odpustit a smířit se s ní?
Příběh se z velké části knihy zabývá životním osudem matky Lydie a její dcery Nory, které ač si to obě nechtějí připustit, mají obdobné životní osudy tj. obě si svůj život vysnily a představovaly úplně jinak.
Jsem ráda, že jsem u čtení nakonec vydržela a knihu si přečetla až do konce, protože jen tak jsem mohla vnímat a nasát tu neskonalou sílu, odvahu a odhodlání těchto dvou žen, jež by nám ostatním ženám mohly jít příkladem a být nám velkou inspirací.
Teprve po přečtení románu si člověk uvědomí, jak moc velké štěstí má, že žije v této době, kdy nejsou ženám upírána určitá práva a nestahují je společenské konvence. V tomto směru jsme velmi svobodné a velké díky patří všem těmto odvážným ženám, jako je Lydie a Nora, jež vystoupily ze svého stínu a postavily se všemu čelem.
Obchodnice z Amsterdamu
Napsala: Simone van der Vlugt
Z nizozemského originálu přeložila Lenka Řehová
Vydala GRADA Publishing, a.s., pod značkou METAFORA
První vydání, Praha 2022
Počet stran: 343
ISBN: 978-80-7625-231-8
Nejnovější komentáře