Správně autorka píše, že kniha je pro zvědavé čtenáře, kteří chtějí pochopit, jak získat do života novou energii. V hlavní roli bude tělo. Psychika samozřejmě také, ale tady, jak už i sama vím, může hrát větší než běžně připustitelnou roli, střevní mikroflóra.
Léčit úzkost v první řadě probiotiky? No ano… a možná vás to překvapí! A to je jen jeden z mnoha úhlu pohledu, který zrovna mne, jako nové čtenářce, přišel naprosto na místě.
Takže chtě nechtě, tělo bude první na řadě, tomu musíme pomoci hned zkraje!
Ach, ale tolik informací!
Ano, už jen letmé prolistování knihy Anne Fleckové dává tušit, že dobrých rad a souvislostí k pochopení bude velmi mnoho. Domácí lékař, bible našeho těla – pojmenujte si pak knihu, jak jen budete chtít.
Pro mě to je dobrý tahák pro občasné pročtení a pro nalistování, pokud by mne zrovna něco trápilo.
Propracovaný program pro dobrý pocit z těla
Získávala jsem stále více pocit, že autorka citlivě spojuje zdravý životní styl s dobrým pocitem z těla a v případě jídla, například pozdních snídaní nás také učí vnímat signály těla, jak se o něj starat. Kdy ho například krmit:
„Užijte si svou snídani až tehdy, když se přihlásí hlad, a čím později, tím lépe, jako pozdní snídani nebo svačinu. Z pozdní snídaně se klidně může stát brzký oběd. Důležité je, že čím delší pauza bude mezi večeří a pozdní snídaní, ve stylu miniaturního intervalového půstu, tím lépe bude moci váš úklidový tým v těle, autofagie, uklidit a odstranit spolu s „odvozem odpadu“ buněčný odpad přinášející únavu a nemoci…
… Praktikovatelná a doporučená přestávka mezi jídly je 13 až maximálně 16 hodin.“
Osobní zkušenost: Naprostý souhlas, vylepší se trávení, ozdraví chutě k jídlu a zlepší psychika. Kila dolů jsou jen vítaný bonus.
A s ohledem na dobrý pocit a naladění se na vnímání vlastního zdraví je psána celá kniha, byť je to jen takové jemné prolínání.
A v té chvíli se už tolik stran nezdá problémem, čím víc informací o navrácení dobrého životního pocitu, tím líp.
Kromě známých témat, například funkce orgánových hodin, tu najdete i témata méně známá, například existenci žírných buněk, které hrají velkou roli ve vzniku alergií, věčných nachlazení apod… a nebo pro mne šokující fakt: syrová snídaně (zelenina, saláty) nejsou na noc vhodné, protože při nočním trávení vznikají jedovaté alkoholy.
Někdy je kniha opravdu zdrojem nadšení se do něčeho pustit s vidinou dobrého vylepšení zdraví, nebo v ní poznáte vlastní pokusy o dobrý život, které vypadaly slibně – a zde jsou potvrzeny. Není tedy důvod se do toho všeho znovu nepustit. A někdy přináší až úzkostlivě konkrétní informace, rady pro lékaře (nutno tedy podotknout, že pro lékaře od lékařky) a sem tam na mne přicházela hrůza z toho, že když něco z toho nebudu dělat, velmi si uškodím. Což třeba ve chvíli, kdy nemáte možnost, například dýchat čistý vzduch, je docela beznadějný pocit.
Ale přesto - obecný dojem z knihy je pozitivní. Je to hora informací, je to domácí lékař, encyklopedie moderních poznatků o zdraví.
A vše, co v knížce je, je prostě dobré vědět. Nebo alespoň tušit.
Navíc mám dojem, že na každého bude kniha působit právě tak, jak daleko se v péči o své zdraví dostal.
Nemusíte to dodržovat důsledně, ale vezměte si z představeného programu Energy! to, co v tuto chvíli zvládnete. Upevníte tím svůj vztah ke svému tělu, protože toto starání se o svou energii ponese okamžité výsledky a bude to tedy motivující. A nastolíte si nový, zdravější rytmus života.
Autorka je internistka, revmatoložka, odbornice na nutriční a preventivní medicínu, takže její rady a komplexnost pohledu na jednotlivá témata je velmi široká, přesná a mnohdy přísná. Protože tak to je, tak tělo funguje.
A každé hřešení se někde může projevit. Ne u každého, a ne u každého stejně, ale přesto – mnohé je dobré vědět.
https://www.knihykazda.cz/energie/
Nejnovější komentáře