Alarm für Cobra 11 - Die Autobahnpolizei (zkráceně Alarm für Cobra 11, Cobra 11, AfC11, C11) je německý akční seriál, který vznikal v letech 1995-2020 a v letech 1996-2021 jej vysílala televize RTL.
Seriál popisuje činnost Kripo Autobahn, fiktivního oddělení Autobahnské policie. Hlavními postavami jsou dva policisté, kteří společně tvoří tým Kobra 11. Úkoly týmu Kobra 11 spočívají především v řešení trestných činů a zadržení pachatelů. Ve filmu jsou použity typické prvky akčního žánru, takže nechybí automobilové honičky, přestřelky, výbuchy a pěstní souboje. Tyto akční scény jsou často propracované a velkolepě inscenované. Seriál je nejpropracovanější a nejdražší z produkce RTL.
1. července 2021 RTL oznámila, že „prozatím poslední sezóna“ s osmi novými epizodami začne 29. července 2021. 12. července 2021 již byla kompletní sezóna zveřejněna na TVNOW.
Historie
První tři sezóny produkovala společnost Polyphon, která se postarala o akční triky. Vysílá se ve čtvrtek ve 20:15, po úterním vysílání na začátku série.
Seriál začal v roce 1996 pilotním dílem Bomby na 92. kilometru. 22. série se vysílala od 14. září 2017 do 3. května 2018 s tříměsíční přestávkou ve vysílání. Od 13. září 2018 se vysílá 44. sezóna, která obsahuje 11 dílů. Začátkem března téhož roku RTL oznámila, že v roce 2019 bude seriál pokračovat další sezónou. Kvůli pandemii COVID-19 a úsporným opatřením RTL je v současné době výroba seriálu pozastavena. Po odvysílání 25. sezóny bude seriál podroben revizi a hodnocení.
Na začátku tvořili tým Kobry 11 vrchní inspektor Frank Stolte a vrchní inspektor Ingo Fischer. Po pouhých dvou dílech vystřídal Ingo Fischera šéfinspektor Semir Gerkhan, který byl při jedné z operací postřelen. Od té doby zůstala role Semira Gerkhana pevnou součástí seriálu, zatímco jeho spoluhráč se několikrát změnil. V roce 2020 došlo v seriálu k zásadním změnám, protože Semir Gerkhan má poprvé po svém boku ženu v podobě Vicky Reisingerové, zbytek policejního týmu Autobahnu byl téměř kompletně vyměněn a policejní stanice byla rozsáhle přepracována.
Výroba
Místa natáčení
Zpočátku byly místy akce Berlín a Braniborsko. První služebnou byla budova na bývalém kontrolním stanovišti Bravo u Dreilindenu. Dálniční scény se natáčely na úseku bývalé říšské silnice 51 (nyní A115), opuštěné v roce 1969, která byla v letech 1999/2000 znovu zpřírodněna.
Později se seriál přesunul do Porýní mezi Krefeld a Kolín nad Rýnem, kde sídlí produkční společnost Action Concept. Dálniční scény se původně natáčely na dálnici A540 v Grevenbroichu, protože tento úsek je součástí dálnice, která ještě nebyla plně realizována, je na něm poměrně malý provoz a lze jej snadno uzavřít.
Od roku 2005 má štáb filmu Poplach pro Kobru 11 také „vlastní“ dálnici, FTL Germany, filmovou dálnici v Siersdorfu u Aldenhovenu. Je zde přibližně 1000 m dlouhý úsek dálnice, který se pronajímá k natáčení. Areál v Aldenhovenu si může kdokoli pronajmout pro natáčení, testování a akce. Na této trati se natáčela většina kaskadérských scén v seriálu.
Objekt služeb se nachází v areálu společnosti Action Concept.
Většina scén pilotního dílu 18. série, Vzkříšení, se natáčela v Rakousku v Tyrolsku.
Produkce odjela do Tirany na šest dní natáčet scény pro pilotní film Vendeta.
Ve filmu Kobra, převezmi to! se scény zúčtování s pilotem natáčely v přístavu Liège.
Epizoda FKK-Alarm für Semir se odehrává na ostrově Rujána v Baltském moři.
V pilotním filmu Jenseits von Eden se některé scény odehrávají v bunkru. Jako místo natáčení posloužilo bývalé alternativní sídlo zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska v Kall-Urft. Scény v poušti Atacama se natáčely v povrchovém dole Garzweiler u Grevenbroichu.
Mnoho dalších scén se natáčí v již opuštěných továrnách nebo domech.
Pojmenování
Na začátku seriálu byl volací znak vysílačky „Kobra 11“ pro dálniční policejní stanici 11 a „Kobra“ pro krajskou policejní stanici, přičemž hlavní aktéři vystupovali jako Kobra 11/1, respektive Kobra 11/2 a uniformovaní aktéři mimo jiné jako Kobra 11/4, což částečně odpovídá i skutečným schématům volacích znaků vysílačky BOS pro policii.
Když se produkce ujalo akční pojetí, stala se „Kobra 11“ rádiovým volacím znakem dvou hlavních herců, zatímco stanice se stala „Kobrou“, uniformovaní herci „Kobrou 19“, herci z týmu 2 „Kobrou 12“ a vedení stanice „Kobrou 1“. V epizodě z roku 1983 oba „hrdinové první hodiny“ vyprávějí příběh o původu jména, které podle Semira přineslo dálniční policii volací znak Kobra. Semir to komentuje slovy, že člověk by neměl věřit všemu, co říkají malé děti nebo staří lidé. To také nemůže být pravda, protože název rádia Kobra byl použit již v prvních dílech, kdy Semir ještě nebyl součástí seriálu.
Struktura epizody
Seriál obvykle začíná zločinem. Následuje automobilová honička na dálnici, po níž následuje hromadná nehoda a/nebo přestřelka. Pachateli nebo pachatelům se obvykle podaří uprchnout. Oba detektivové pak zahájí vyšetřování. Podezřelí jsou vyslýcháni a je zkoumáno soukromí pachatele. Obvykle je zatčen podezřelý nebo jsou zajištěny důležité důkazy. Nakonec, po více či méně úspěšném „chycení“, následuje další honička. Pachatel je přitom zadržen nebo má nehodu.
Se začátkem 19. série se poprvé v seriálu objevila druhá dějová linie jednoho ze dvou komisařů (Semir Gerkhan). To trvá několik sezón. Podle jejich vlastního vyjádření by to seriál učinilo dospělejším. Další novinkou od této sezóny je zavedení hlavního scénáristy do seriálu. S příchodem Vinzenze Kiefera (Alex Brandt) do seriálu se objevila další dějová linie. To se vyvíjí v průběhu celé sezóny, což vede ke cliffhangeru na konci sezóny. Epizody mají také temný nádech, který nahrazuje komediální styl, jímž se vyznačovaly jednotlivé epizody v letech 2008 až 2013.
Některé epizody se zabývají tragickými tématy, jako je smrt blízkých osob, v jiných však převažují humorné prvky. Zejména v nedávné minulosti se objevily i epizody s poměrně bizarním obsahem. Například ve filmu Jenseits von Eden vidíme pokus o převrat ze strany bývalých vojáků NVA, zatímco Road Trip je založen na westernu.
Od začátku 25. série se seriál vrátil k původnímu schématu epizod z let 1996-1999, a tak se kriminální případy a vyšetřovací práce, ale i samotné postavy s vlastními osudy a životními i kariérními nezdary, posunuly do mnohem většího centra pozornosti než v minulých sériích s někdy přehnanými, ale zábavnými akčními scénami. Do seriálu se dostávají i aktuální události, jako je kontroverzní rasové profilování v policii, nové digitální metody velení a řízení a vyšetřování.
- Zdroj: Německá Wikipedie
- Foto: © RTL
Nejnovější komentáře