Věděli jste, že kůrovci mají rádi kávu, korek i kanystry na benzín? Chcete se dozvědět, jak vypadá proslulý zásnubní taneček kůrovců? Věděli jste, že zadečky používají kůrovci především ke komunikaci? Čeká vás velmi svěží, zábavná a čtivá kniha, která je plná nádherných fotografií. Autorem je Jiří Hulcr, velmi uznávaný entomolog. Knihu vydalo Nakladatelství KAZDA letos v Brně.
Už v roce 1995 byla první kůrovcová pandemie na Vysočině. V roce 2018 nás nekompromisně zasáhla kůrovcová kalamita. Kůrovec patří do každého lesa, je to přirozený predátor. Naše lesy potřebují vždy hospodáře, který se o ně stará a hezky se k němu chová. Autor ve své knize použil řadu fotografií ze svých cest, některé mu poskytly jeho přátelé a známí. Autor nás zavede do našich českých luhů a hájů, především Šumavy, Beskyd, ale i do míst, kde v zahraničí pracoval a pozoroval kůrovce. Např. Florida či Japonsko. Kůrovců je na světě až 6000 druhů, u nás je to lýkožrout smrkový, žijí pod kůrou mrtvých či oslabených stromů. V České republice je to zhruba 130 druhů kůrovců. Kůrovci jsou jedním z nejobávanějších a nejstudovanějších zástupců třídy hmyzu. Výtvorům kůrovců ve dřevě říkáme galerie. Kůrovci jsou gurmáni po celém světě. Milují kukuřici, avokádo, datle, kávu, korek, ale kanystry na benzín. V roce 2018 zničil kůrovec více než 8 miliónů kubíků smrkového dřeva. Kůrovcové kalamity jsou důsledkem změny klimatu a přeměny lesů na husté monokultury. Les je obrovský ekosystém. Jsou kůrovci takové zlo, jak média obvykle zobrazují? To už je otázka na vás čtenáře a rozhodně to stojí se nad tím zamyslet a nebýt lhostejní.
Kniha pojednává o tom, jak spolu kůrovci komunikují, jak se rozmnožují, jak spolu navzájem spolupracují. Autor taktéž zmínil, jak kůrovec vyrůstá, jak se rozmnožuje, jak vypadá, také uvedl osobnosti, kteří se vývojem kůrovce zabývají, i to, jak to vlastně s kůrovci je, zda za vše mohou nebo je to vlastně i naše vina. Mezi vědce kůrovcologie, což rozhodně stojí za zmínku, patří Miloš Knížek, Miroslav Kolářík či Antonín Pfeffer. Dozvíte se řadu informací nejen o kůrovci v České republice, ale i v zahraničí a třeba i jak to chodí v deštném pralese.
Na kůrovce už po přečtení této báječné knihy budu nahlížet opravdu jinak, protože není jen jejich vina, že jsou naše smrkové lesy zničené. Příčina je někde jinde a je třeba se na tento problém nahlížet globálně. Na první pohled velmi malí a fascinující tvorové jsou v hmyzí společnosti na přední příčce nejméně oblíbených tvorů. Jelikož máme několik hektarů lesů jehličnatých, listnatých, ale i smíšených, měla jsem možnost kůrovcovou kalamitu prožívat opravdu naplno. Naše lesy se nám měnily před očima, těžily jsme, co se dalo, zachránily jsme mnoho stromů a využily ji pro naše potřebu na stavbu rodinného domu. Část se také prodala, pokud to ještě bylo možné za dobrou cenu. V lese se používaly lapače na lýkožrouta, a to jsem poprvé viděla naživo tak velké společenství jednoho druhu hmyzu. Krásné tělíčko, i tzv. vlasy dokázaly spořádat tolik našich lesů. Kniha se mně moc líbila a její čtení jsem si užila od začátku až do konce. Jelikož jsem velkým milovníkem přírody, tato kniha bude patřit mezi velké skvosty v mé knihovničce. Je velmi podrobná, s unikátními fotografiemi, které zachycují lýkožrouta ve všech podobách. Obsahuje mnoho zajímavých informací z tohoto fascinujícího společenství. Knihu doporučím všem milovníkům přírody, těm, co se chtějí o kůrovci dozvědět a doteď si o něm myslely jen to nejhorší a možná změní svůj názor, tak jako já a nejen jim. Četla se mně velmi dobře a bavila mě. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Nádherné celostránkové fotografie velmi dobře doplňují texty a rozhodně se do knihy hodí.
Kniha je určena od 10 let a výše.
Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl, v Nakladatelství KAZDA vycházejí od roku 2014.
Více informací naleznete na: Knihy - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)
Ukázka z knihy:
Kůrovce biologicky řadíme mezi nosatce, robustní brouky, kteří lezou po rostlinách a vyvrtávají do nich otvory na vajíčko dlouhým nosem (což jsou ve skutečnosti protažená ústa). Proč jsou kůrovci o tolik menší? A proč mají tak krátký nos? Zhruba před sto miliony let, na vrcholu éry dinosaurů, si jeden nosatec umínil žít uvnitř své živné rostliny nejen jako larva, ale i jako dospělec. Těmto nosatcům se během evoluce zkrátil nos a končetiny, tělo se proměnilo ve váleček a postupně se adaptovali na život v tunelech. Jejich recept na evoluční úspěch byl jednoduchý: stačí být malý, kulatý a pořádně se schovat. Tradiční rodina kůrovců je poměrně asociální. Samice si většinou hloubí vlastní chodbu a klade jedno vajíčko za druhým. Vylíhlé larvičky se prokousávají lýkem nebo dřevem, každá svou vlastní cestou. Oddělené chodbičky vytvářejí pro lidské oko krásné obrazce, ale vlastně brání setkání členů rodiny. Maminky se se svými dětičkami nikdy nesetkají.
Tento způsob života ale neplatí pro všechny kůrovce. U stovek druhů jsou rodiny mnohem více společenské. Kůrovci, kteří se živí symbiotickými houbami, jsou většinou všichni pohromadě nacpaní v jeskyňkách nebo tunelech a na podhoubí se pase celá rodina společně. Těmto broukům říkáme „ambrózioví“ a ještě o nich bude řeč v dalších kapitolách.
Několik slov o autorovi:
Jiří Hulcr, entomolog z University of Florida a přední světový „kůrovcolog“, napsal svěží, zábavnou a čtivou knihu plnou zajímavých informací a unikátních fotografií. Na kůrovce se odteď budete dívat úplně jinak, protože i skutečnou příčinu poškozených lesů musíme hledat někde jinde než u těchto malých a fascinujících tvorů.
Autor: Jiří Hulcr
Žánr: zoologie
Vydáno: Vydalo Nakladatelství KAZDA, Brno, 2024
Počet stran: 120
Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem
ISBN: 978-80-7670-119-9
Knihu můžete koupit zde:
Kůrovci - Nakladatelství Kazda (knihykazda.cz)
Nejnovější komentáře