Snad žádné jiné období roku není tak prosyceno tradicemi a svátky, jako období adventu. O adventních nedělích zapalujeme svíčku, 4. prosince trháme barborky, 5. prosince otevíráme dveře Mikulášovi, každý den otevíráme jedno okénko adventního kalendáře. Víme ovšem, proč tyto zvyky dodržujeme? A víme, co vlastně znamenají? A známe všechny? Pro ty, kteří lpějí na tradičním pojetí Vánoc a adventu, rádi by jejich podstatu vysvětlili dětem a zároveň mají rádi obrázky Josefa Lady, je určená knížka Tradiční české Vánoce, plná zvyků, říkadel a koled. Ty skvěle doplňují právě Ladovské ilustrace.
Padesát tři stran knihy vás seznámí s tradicemi, které se v Čechách a na Moravě zachovaly do dnešních dnů, ale i s těmi, které patří do dob (ne)dávno minulých. Publikace je rozdělená do kapitol, které čtenáře seznámí s „nejsvátečnějšími“ dny adventu a Vánoc.
O svaté Barboře a svatém Mikuláši netřeba dlouze vyprávět, zato s postavou svatého Ambrože, který slaví svátek 7. prosince, se dnešní děti zřejmě nesetkají. „Svatý Ambrož byl nadaným kazatelem, obratným politikem a také byl papežem jmenován prvním církevním učitelem. Svátek sv. Ambrože byl stanoven na den jeho nečekaného vysvěcení na biskupa. Mezi chudými lidmi byl velmi oblíbený, protože bohatství viděl jako zlo a tvrdil, že by se nemělo hromadit pouze u bohatých, ale mělo by sloužit k užívání a radosti všem… V den svátku se sv. Abrož oblékl do dlouhé košile, přes obličej měl závoj a na hlavě vysokou černou – do špičky stočenou – čepici. Nosil s sebou pamlsky a také bílé koště, kterým proháněl pokřikující děti kolem kostela. Při honění mu upadla vždy nějaká dobrota, kterou se děti snažily sebrat. Toho se svatý Ambrož snažil využít a nezbedné děti pochytat,“ seznamuje kniha Tradiční česká zima s jednou z dnes již zapomenutých tradic.
Kromě popisu jednotlivých svátečních dnů zde najdete také pověry, vážící se ke Štědrému dnu: „Kosti z ryby se dávaly na jeden talíř a pak se rozdělily mezi dobytek, který tuto noc prý mluví lidskou řečí, stromům v zahradě, aby dál hodně rodily ovoce, a studni, aby v ní byla stále čistá voda.“ Zastoupeny jsou také lidové pranostiky („Na Vánoce mnoho hvězdiček, slepice snesou mnoho vajíček“ nebo „Jasné Vánoce, hojnost vína a ovoce.“) či říkanky („Potkal mrazík metelici, do tance se dali, náruč peří na vesnici přitom rozsypali.“) nebo koledy („Dědečku, dědečku, koleda, dejte oříšek nebo dva. Nedáte-li oříšek, provrtám vám kožíšek.“).
V knize nechybí ani připomenutí oslav Silvestra a Nového roku, a dalších zimních svátků - Tří králů, Hromnic a svatého Matěje.
- Autor: Lada Josef
- Formát / stran: 22×28 cm, 56 stran
- Datum vydání: 10.11.2016
- Katalogové číslo: 80012
- ISBN: 978-80-271-0016-3
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře