Každý chce ve svém životě mít úspěch a stejně tak to chce mít i Američan Lockhart. Je sice mladý, ale je také velmi ambiciózní manažer, který si je jist svými úspěchy a postupem v práci. Nemá čas ani na osobní život a na svou matku, žije jen svou prací, zkrátka typický workoholik. Jednoho dne dostane ale od svých nadřízených neobvyklý úkol. Má se vydat do Švýcarska, a přivézt zpět šéfa firmy, pana Pembrokea. Lockhart bere tento úkol jako jeden z mnoha, který mu nezabere moc času, a vrátí se co nejdříve zpět. To ale ještě netuší, jak to chodí ve Švýcarsku, natož v léčebném sanatoriu. Přes drobné nesnáze se sice setká se šéfem firmy, ale tomu je v sanatoriu dobře. Všichni se o něj starají, nemusí řešit žádné problémy, je to prostě krásný život. Ale tomu nechce Lockhart věřit. Ze zdravotních důvodů je pak nucen zůstat v sanatoriu, a tak se seznamuje nejen s dalšími klienty, ale také se dovídá zajímavé informace, které musí samozřejmě ověřit a prozkoumat, bez ohledu na následky.
Scénář k filmu napsal Justin Haythe, anglický spisovatel a scénárista (Osamělý jezdec, Nouzový východ, Únos, ad.). Ve filmu Lék na život se vrací zpět k thrilleru, který nyní obohatí o mystéria a fantazii. Režisérem snímku je Gore Verbinski (Piráti z Karibiku, Kruh, Mexičan, Rango, ad.). Ten díky svým zkušenostem vtiskl filmu velkou dávku tajemna a hrůzy, která na diváka dýchne skoro v každém záběru. Film má pozvolné tempo, které je zpočátku tak pomalé, až to některé diváky může ukolébat. Tomu pomáhá i klidná a tichá hudba Benjamina Wallfische. Ta se moc nezmění ani v dramatických scénách, které nechává režisér vyznít spíše vizuálně. Kameraman Bojan Bazelli zachytil krásnu krajiny i sanatoria, včetně chladných a tajemných míst pod povrchem.
Do hlavní role byl obsazen mladý americký herec Dane DeHaan (Amigo, Zbav se svých miláčků, Life, ad.). Jeho vizáž připomíná jiného úspěšného herce, Leonarda di Capria. Dane nemá sice na svém kontě tolik filmových rolí, ale jeví se jako velice schopný mladý herec. Bude jistě zajímavé sledovat jeho filmovou dráhu. Jeho protivníka, doktora Heinricha, si zahrál anglický herec Jason Isaacs, který je známý spíše jako divadelní herec, ale nezdráhá se vzít i filmové role, hlavně záporáky (v Harry Potterovi si zahrál Luciuse Malfoye). Jeho ostře řezané rysy mu dodávají na charizmatičnosti a jeho doktor je muž mnoha tváří, které divákovi postupně ukazuje. Jemnou dívku Hannah ve filmu ztvárnila Mia Goth, která se uvedla ve filmovém světě filmem Nymfomanky. Své postavě dodala nejen křehkost a jemnost, ale hlavně naivitu a dětinskost, která působí na muže v jejím okolí. V sanatoriu se léčí především bohatí a mocní lidé, kteří hodně pracovali a tudíž jsou to starší lidé. Bylo zajímavé sledovat, jak se zkušení a starší herci zhostili svých úloh a byli ochotni se pro své role i obnažit.
Zajímavé je i to, že se děj odehrává ve Švýcarsku, ale sanatorium byl ve skutečnosti zámek Hohenzollern v Německu, který je přístupný veřejnosti, takže se diváci mohou podívat do míst, kde se film natáčel.
Film je označen jako mysteriózní thriller a mládeži do 15 let nepřístupný, což odpovídá. Stopáž (146 min) se mi zdála příliš dlouhá a některé scény by bylo lepší zkrátit.
Nejnovější komentáře