Postava Abrahama Lincolna dlouho osciluje mezi mýtem a mužem z masa a kostí.
Stále zaměstnává představivost veřejnosti, dnes snad ještě víc než kdy jindy. Možná protože se stal globálním symbolem naděje v to, že s mocí lze nakládat uvážlivě. Možná protože jako jediný americký prezident čelil reálné možnosti, že ambiciózní experiment v podobě Spojených států amerických by mohl být navždy zrušen. Nebo možná protože jeho samotný život je důkazem toho, že i nedokonalé a složité lidské bytosti mohou dosáhnout nemožného a přimět dokonce i ty, kteří žijí v zajetí války a temného odkazu, aby změnili směr a spojili své síly.
Postava Lincolna a jeho většinou skrytá, přitom však podmanivě lidská stránka jeho osobnosti pronásledovala filmaře Stevena Spielberga už od dětství. O Lincolnovi četl, přemýšlel a postupně došel k tomu, že Lincolnův nabitý život je plný příběhů, které nejenže jsou ze své podstaty filmové, ale současně jsou stále relevantnější pro naši dobu.
„Odjakživa jsem chtěl vyprávět Lincolnův příběh. Je jednou z nejvíce strhujících postav historie i mého života,“ říká Spielberg. „Vzpomínám si, že když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník, velikost té sochy na židli mě vyděsila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě o tom muži, sedícím na židli vysoko nade mnou, začít přemýšlet.“
Čím víc se toho Spielberg během svého života o Lincolnovi dozvěděl, tím víc vzrůstal jeho obdiv. Pokračuje: „Lincoln vedl naši zemi v jejích nejhorších okamžicích. Díky němu přežily ideály americké demokracie a bylo zrušeno otroctví. Chtěl jsem však ukázat i Lincolnovu mnohostrannost. Byl státník, vojenský velitel, ale současně otec, manžel a muž, který se neustále obracel hluboko do svého nitra. Chtěl jsem vyprávět příběh o Lincolnovi bez zbytečného cynismu a uctívání hrdiny, který by postihl intimní stránku jeho osobnosti v celé její šíři.“
Spielbergovi a scénáristovi Tonymu Kushnerovi, kteří v minulosti spolupracovali na filmu „Mnichov“, trvalo deset let, než našli ten pravý příběh a způsob, jakým ho vyprávět. Výsledkem je film, který se překvapivě věnuje jen několika krátkým, avšak významným měsícům Lincolnova života. Těch pár měsíců odhaluje podstatu tohoto muže – jako politického génia, jako ztrápeného otce rodiny a především jako statečného obránce Spojených států amerických.
Spielberg říká: „Zaměřili jsme se na poslední čtyři měsíce Lincolnova života, protože v té době dosáhl něčeho památečného. Chtěli jsme ale ukázat, že on sám byl především člověk, nikoliv památník. Pevně jsme doufali, že když ho zobrazíme v nejsložitějším okamžiku jeho života – uprostřed boje za prosazení 13. dodatku k Ústavě ve Sněmovně reprezentantů - vzdáme této složité osobnosti hold.
Tento zhuštěný a do hloubky pronikající koncept filmu Spielberga zaujal. Zavedl jeho filmařský instinkt na odlišnou úroveň než kterýkoliv předchozí film z jeho dlouhé a rozmanité filmografie.
„Moje filmy jsou častěji vyprávěny prostřednictvím obrazů než slov. Ale v tomto případě stojí obraz až na druhém místě za velkými slovy Abrahama Lincolna,“ vysvětluje Spielberg. „Nezáleželo mi tolik na toku obrazů, jako spíš na tom nechat ty nejlidštější okamžiky příběhu odvíjet se před našima očima.“
Při analýze Lincolnových posledních dní až k nejvíce vzrušujícím a současně drsným okamžikům debat, politických machinací, rodinných vazeb a osobních strachů a nadějí, odhalili Spielberg a Kushner napínavou – a nečekaně lidskou – podstatu největší bitvy o demokracii. „Film nepostrádá napětí,“ tvrdí. „Místy může být dokonce vnímán jako jistý druh politického thrilleru.“
Podle Spielbergovy dlouholeté produkční partnerky Kathleen Kennedyové je film zajímavým obratem ve vývoji režisérovy kariéry. „Steven vždy miloval příběhy a natočil mnoho filmů s historickým kontextem – Říši slunce, Šindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana – a myslím, že pochopil, že jedny z nejzajímavějších postav se skrývají v historii,“ říká. „Ale věděl, že tento film nebude tradičním životopisným filmem. Místo toho se s Tonym pokusili najít ten nejdokonalejší způsob, jak ukázat velikost úspěchů Lincolna jako prezidenta, a sice prostřednictvím zrušení otroctví a dalších klíčových událostí, které se staly během jeho prezidentského období.“
Části seriálu: Lincoln
- Lincoln speciál - část 1
- Lincoln speciál - část 2 - Nalezení Lincolna
- Lincoln speciál - část 3 - Tým soupeřů
- Lincoln speciál - část 4 - 500 stránkový scénář a průlom
- Lincoln speciál – část 5 - Daniel Day-Lewisovo ztvárnění
- Lincoln speciál – část 6 - Lincolnova rodina
- Lincoln speciál – část 7 - William H. Seward a Lincolnův tým
- Lincoln speciál – část 8 - Sněmovna reprezentantů
- Lincoln speciál – část 9 - Lincolnův svět
Nejnovější komentáře