Spielberg si byl od začátku dobře vědom, že existuje nekonečná řada knih, pojednávajících o Lincolnovi ze všech možných úhlů pohledu. Toužil nicméně po neotřelém a lidštějším pohledu. Zjistil, že kniha Doris Kearns Goodwinové „Team of Rivals: The Political Genius of Lincoln“, která se po svém vydání v roce 2005 stala bestsellerem, mezi ostatními biografiemi vyniká a že je to strhující kniha, kterou je nutné přečíst.
Spielberg začal s Goodwinovou knihu probírat už několik let před tím, než ji dokončila. Setkali se u příležitosti oslavy nového milénia ve Washingtonu, kde se ji zeptal, na čem právě pracuje. Projevil tedy o knihu vážný zájem už několik let předtím, než byla dokončena. „Pracoval na ostatních filmech a jednou za čas zavolal a zeptal se, co dělá Lincoln. Až jednoho dne získal přednostní právo,“ vzpomíná Goodwinová.
Plamená reakce čtenářů na právě vyšlou knihu potvrdila, že Goodwinová kápla na tu část příběhu o Lincolnovi, která všechny zajímala nejvíc, a sice jak dosáhl tak zásadních změn k lepšímu v tak krajně protichůdné době. „Tým rivalů“ v názvu knihy odkazuje ke třem Lincolnovým oponentům, s nimiž se Lincoln utkal v prezidentských volbách roku 1860, aby nakonec pozval všechny zatrpklé poražené soupeře do svého kabinetu. Tento smělý tah je příkladem Lincolnových mimořádných kvalit: schopnosti vycházet se svými oponenty, nadání pro politiku a neměnného kompasu, který vždy ukazoval k univerzálním hodnotám spravedlnosti, občanským právům a dokonalejším Spojeným státům americkým.
To stojí i za jeho možná největším úspěchem - přiměl národ, aby podpořil „znovuzrození svobody“ a skoncoval v závěru války s hanebnou praktikou otroctví, a to nejen symbolicky, nýbrž cestou ústavního dodatku, který ze zrušení otroctví dělá součást právního základu Spojených států amerických.
Jak to dokázal? Goodwinová tvrdí, že hnacím motorem mu bylo vědomí toho, jaké důsledky by měl jeho neúspěch. „Myslím, že pro Lincolna bylo přijetí 13. dodatku klíčové, jelikož věděl, že pokud se stane součástí Ústavy – kterou tolik ctil -, s otroctvím bude ve Spojených státech jednou provždy konec. Proto zapojil veškeré své nadání pro politiku a využil všech svých vztahů ve vlivných kruzích, aby byl dodatek schválen. Teprve tak si mohl být jistý, že otroctví jednou provždy odzvoní.“
Dodává: „Myslím, že uvěřil, že Spojené státy mohou být, jak často říkal, nositelem naděje po celém světě.“
Spielberga kniha Goodwinové fascinovala. „Skoro každá stránka Dorisiny knihy obsahuje námět na celovečerní film,“ tvrdí režisér. „Ale nejdůležitější byl duch muže, který zachytila. Cítil jsem, že je zásadní zachovat mu věrnost ve všem, co budeme dělat.“
Brzy na to pozvala Goodwinová Spielberga a Tonyho Kushnera ke kulatému stolu odborníků na Lincolna, aby viděli, jak je oblast, do které se chtějí pustit, náročná. Překvapilo ji, jak dobře zapadli. „Bylo to neuvěřitelné,“ vzpomíná. „Později jsem dostala e-maily od všech přítomných historiků, ve kterých psali, jak je udivilo, kolik toho Steven ví o Lincolnovi, občanské válce, zrušení otroctví, Mary, zkrátka o všem. Vzápětí jsme si s Tonym začali vyměňovat e-maily a probírat všechny stránky Lincolna, a já jsem byla přesvědčená, že nikdo jiný nemůže odvést lepší práci než oni dva.“
Části seriálu: Lincoln
- Lincoln speciál - část 1
- Lincoln speciál - část 2 - Nalezení Lincolna
- Lincoln speciál - část 3 - Tým soupeřů
- Lincoln speciál - část 4 - 500 stránkový scénář a průlom
- Lincoln speciál – část 5 - Daniel Day-Lewisovo ztvárnění
- Lincoln speciál – část 6 - Lincolnova rodina
- Lincoln speciál – část 7 - William H. Seward a Lincolnův tým
- Lincoln speciál – část 8 - Sněmovna reprezentantů
- Lincoln speciál – část 9 - Lincolnův svět
Nejnovější komentáře