Výsledek hlasování o 13. dodatku ve Sněmovně reprezentantů byl nejistý až do posledního okamžiku a vyvolal vlnu ostrých debat, politického tlaku a názorových změn, které byly kdy ve Sněmovně reprezentantů viděny. Zobrazením Kongresu roku 1865 se „Lincoln“ stává živým portrétem americké politiky v celé její majestátnosti a excentričnosti, v zalíbení v umění přesvědčování a v neoblomné víře, že lidé různých názorů mohou spolupracovat.
Klíčovým hlasem v rozbouřené debatě je hlas Thaddeuse Stevense, reprezentanta z Pensylvánie a takzvaného „radikálního republikána“, který prosazoval nejen emancipaci otroků, ale i kompletní zrušení otrokářského systému, na kterém stálo hospodářství Jihu. Byl známý pro svůj plamenný důvtip a byl jednou z dalších nadživotně velkých postav v Lincolnově středu. Filmoví tvůrci proto příhodně obsadili do jeho role Tommy Lee Jonese, známého z nezapomenutelné řady rolí, včetně Oscarem® oceněné role zástupce Samuela Gerarda ve snímku „Uprchlík“.
„Tommy Lee Jones ztvárnil roli Thaddeuse Stevense dokonale,“ říká Kathleen Kennedyová. „Nemohli jsme se z toho vzpamatovat. Dokola jsem se ptala Tonyho Kushnera: ‚Skutečně Stevens tohle řekl?‘ Myslím, že Tommy Lee Jones okamžitě pochopil, kdo byl Thaddeus Stevens. Ocenil jeho inteligenci a to, že byl člověk z masa a kostí, který bojoval za správnou věc. Pochopil také, že když přišlo na 13. dodatek, byl ochoten podstoupit osobní boj. Dělal kompromisy, aby získal prostředky ke svému cíli.“
Day-Lewis o Jonesovi říká: „Společný pracovní den mě velmi nadchl, protože byl dokonale připraven.“
Sally Fieldová měla s Jonesem obzvlášť zajímavou scénu, ve které se Mary Lincolnová střetne se Stevensem, který se ji jako šéf Rozpočtového výboru snaží uvěznit za přílišné utrácení za renovaci Bílého domu. „Myslím, že Mary Thaddeusem opovrhovala,“ vysvětluje. „Pro ni byl ztělesněním ďábla, nejen protože se ji pokusil uvěznit, ale protože to byl radikál, který často šel proti jejímu muži, přestože byl členem stejné politické strany. A přesto v případě 13. dodatku pomohl vše zvrátit. Byla to velká postava!“
Stevensovo nejlépe střežené tajemství byla jeho hospodyně, Lydia Hamilton Smithová, vdova, která pro něj pracovala pětadvacet let. Během této doby nashromáždila kontakty, které jí později pomohly nastartovat - v 19. století vzácnou - kariéru barevné obchodnice. Byli si prokazatelně blízcí a pravděpodobně byli partnery ve společnosti Underground Railroad, která převážela otroky na svobodu. Podle mnohých historiků byli Stevens a Smithová zároveň tajnými milenci. V roli Smithové se představí držitelka Zlatého Globu® a Ceny Emmy® S. Epatha Merkersonová.
Byl to scénář Tonyho Kushnera, který ji přesvědčil, aby se do projektu zapojila. „Miluji Tonyho lidskost, jeho dialogy, jeho srdce a humor,“ říká. „Když zavolal a zeptal se, jestli nechci hrát Lydii, začala jsem se o postavu zajímat. Stala se výjimečnou obchodnicí v době, kdy barevné ženy nesměly obchodovat. Uchvátila mě.“
Merkersonová obzvlášť ocenila příležitost číst na plátně nahlas 13. dodatek. „Steven neustále říkal, že když Lydia čte, je to posvátná chvíle – a to mě dokonale nasměrovalo. Máme před sebou barevnou ženu v době, kdy jsou její lidé biti, znásilňováni a vražděni, a jejich děti vytrhávány z rodin. Všeho toho byla jako spolumajitelka společnosti Undeground Railroad svědkem, takže tento okamžik pro ni musel být ohromnou úlevou.“
Dalším významným hlasem v tehdejší Sněmovně reprezentantů byl buřičský kongresman z New Yorku Fernando Wood, který byl sympatizantem Konfederace. Wooda ztvárňuje Lee Pace, kterého uvidíme v Peter Jacksonově filmové adaptaci „Hobbita“. Pace tvrdí, že inspiraci k jedné z Lincolnových slavných odplat objevil nejen v historii, ale také v současnosti. „Role Wooda jsem se ujal s myšlenkou, že je velmi podobný dnešním politikům. Chce, aby boj pokračoval a vyvíjel se, protože ‚dokud je jeho jméno na papíře, je důležitý‘.“
Mezi ty, kteří na poslední chvíli volili jinak, patří kongresman z Ohia Clay Hawkins, kterého ztvárnil Walton Goggins, známý z televizních seriálů „Policejní odznak“ a „Strážce pořádku“. Hawkins byl demokrat, který sice nebyl zastáncem otroctví, ale byl přesvědčen, že hlasovat pro 13. dodatek by mohlo být politicky nebezpečné. Goggins k jeho dilematu říká: „Pro někoho to byla pouze otázka morálky, ale moje postava zároveň čelila výhrůžkám smrtí, když bude hlasovat pro. Musel vzít v úvahu vše, co se v zemi dělo - možný mír, nabízený zástupci Konfederace, a k tomu jeho osobní bezpečnost - a nakonec se řídil tím, o čem byl v hloubi srdce přesvědčen, že je správné.“
Části seriálu: Lincoln
- Lincoln speciál - část 1
- Lincoln speciál - část 2 - Nalezení Lincolna
- Lincoln speciál - část 3 - Tým soupeřů
- Lincoln speciál - část 4 - 500 stránkový scénář a průlom
- Lincoln speciál – část 5 - Daniel Day-Lewisovo ztvárnění
- Lincoln speciál – část 6 - Lincolnova rodina
- Lincoln speciál – část 7 - William H. Seward a Lincolnův tým
- Lincoln speciál – část 8 - Sněmovna reprezentantů
- Lincoln speciál – část 9 - Lincolnův svět
Nejnovější komentáře