Jay Moriarity je mezi surfaři pojem a není divu, že jeho životní příběh inspiroval filmaře k natočení filmu. Tvůrci předpokládali, že natočit film o známé osobnosti je divácky přitažlivé a k atraktivnosti měla přispět i atmosféra při surfařských závodech.
Oficiální text distributora: Film je natočený podle životního příběhu talentovaného surfaře, jehož styl dodnes obdivují tisíce fanoušků divokých vln. Jeho snem bylo zdolat Mavericks - jednu z největších mořských vln na světě. Když je Jayovi 15 let, zjistí, že místo, kde se velká vlna Mavericks objevuje, opravdu existuje a nachází se dokonce jen několik mil od jeho domova v Santa Cruz. Podaří se mu přesvědčit místní legendu Rickyho „Frosty“ Hessona , bývalého záchranáře a reprezentanta v plavání, aby ho začal trénovat. Zkušený profesionál po prvních hodinách pochopí, že v mladém klukovi se skrývá nejen dokonalý cit pro moře, ale i neskutečně pevná vůle, která mu pomáhá zdolávat i ty nejtěžší překážky. Mezi Jayem a Rickym se postupně vytvoří jedinečné přátelství a tak je spojuje nejen touha po zdolání nezkrotné vlny. Aby Jay dokázal pokořit Mavericks, musí nejdříve absolvovat tvrdou fyzickou i psychickou přípravu, a pak se může i on stát legendou pro další generace surfařů.
Osudy slavných lidí zkrátka filmaře lákají. V minulém roce byl v našich kinech uveden film Moneyball, který se věnoval výrazné osobnosti amerického baseballu. Tvůrci vsadili na osobitý projev hlavní postavy, která díky svým povahovým vlastnostem a dovednostem musela řešit určitý problém a chtěla prosadit své řešení. Většinou si autoři dramatických děl myslí, že čím komplikovanější je hlavní postava a strastiplná cesta k nějakému cíli, tím bude dílo zajímavější. Ale není to záruka úspěchu. U postav z historie si ještě mohou scénáristé vymýšlet a herci mají volnější ruce při hledání vlastní interpretace postavy. U filmu Na divoké vlně stejně jako u filmu Moneyball byla tvorba scénáře obtížnější, protože Billy Beane ještě žije a Jay Moriarity zemřel nešťastnou náhodou při potápění těsně před 23 narozeninami v roce 2001. Stále však žije ve vzpomínkách manželky Kim, trenéra Frosty Hessona i mnoha přátel. Při tvorbě scénáře se tak nedalo moc vymýšlet. Film zachycuje období, kdy se Jay připravuje na zdolání vlny Mavericks a v samém závěru můžeme odvážné surfaře jen obdivovat.
V obou filmech jsou hrdinové zaujatí svou činností, mají nějaký cíl, a ten se snaží splnit. Billy Beane ve filmu Moneyball pracuje s lidmi, dostává se s nimi do středů, a to přináší napětí a nutí herce k reakci. V postavě Billiho Beaneho se výrazně rozehrál zkušený Brad Pitt. Naopak filmová postava Jaye Moriarityho ve filmu Na divoké vlně působí jako introvert , překonává vlastní vůli a zdokonaluje vlastní schopnosti. Jeho matka má sice problémy, ale ty se postupně „nějak“ vyřeší. Drzí spolužáci nejsou dobří surfaři a dívka Kim poznává, že Jay je její životní láska. Konflikty a střety s lidmi Jay nemusí nijak důrazně řešit a vnitřní boj s vlastní vůlí se obtížně předvádí. Pro roli surfaře Jaye byl vybrán mladý herec Jonny Weston, který dosud natočil pět filmů a je i zdatný surfař. Nejsem ale přesvědčena, že se mu Jay hrál dobře. Pro divačky však může být Jonny Weston zajímavým objevem.
Z hereckých výkonů mě zaujal ještě Gerard Butler v roli trenéra Frosty Hessona. Jeho postava působí uvolněně a současně tajemně. I když mu scénář předepsal velké množství ponaučení a „moudrých rad“, je celkový dojem z postavy příjemný. Je to prostě „chlapák“ s tajemstvím a zodpovědností. Jako celek působí film průměrně. Ani příběh o známé osobnost není záruka zajímavého a poutavého filmu. Film Na divoké vlně je nejnapínavější a nejzajímavější při sjíždění vlny Mavericks. Impozantní vlny působí nebezpečně. Obdiv zaslouží surfaři, jejich doprovod i filmový kameraman. Záběry moře a vln se mi na celém filmu líbily nejvíc!
Nejnovější komentáře