Kdo stál za sametovou revolucí? Proč došlo k mnichovské „zradě“? Jak a kde došlo k ustanovení společného československého státu? V letošním jubilejním roce, kdy slavíme sto let vzniku republiky, bychom si mimo jiné měli připomenout zásadní události novodobých československých dějin a nemusí se nutně jednat jen o osmičkové roky. Už počtvrté vychází kniha publicisty Karla Pacnera Osudové okamžiky Československa, ve které se věnuje sedmi zásadním událostem, které formovaly společný stát od jeho vzniku až po rozpad Československa.
Jedná se o výpravnou publikaci čítající více než sedm set textu a bohatého obrazového materiálu. Autor se zde podrobně věnuje událostem kolem vzniku republiky, začátku a konci druhé světové války, vítěznému únoru, sovětské okupaci, sametové revoluci a rozpadu Československa na dva nezávislé státy. Vzpomenete si u jednotlivých událostí, ve kterém roce se odehrály?
Karel Pacner každou kapitolu zasadil do historických souvislostí a proto třeba v kapitole o počátku druhé světové války začíná už Mnichovskou dohodou a věnuje se důvodům a argumentům, na základě kterých byla světovými mocnostmi podepsána. Po přečtení této kapitoly možná získáte trochu jiný náhled na „zradu“ vedoucí k postoupení Sudet říši. Autor se u všech událostí dopodrobna zamýšlí nad příčinami, analyzuje důsledky a kniha nabývá na obsahu.
Závěr každé kapitoly obsahuje shrnutí faktů a seznam hlavních aktérů se stručnými životopisy. Otázka je, jestli by čtenáři, který nedisponuje podrobnými znalostmi historie, neprospělo, kdyby alespoň přehled důležitých osob byl v úvodu každého pojednání o jednotlivé události. Kniha rozhodně není určena pro ty, kteří s dějinami teprve začínají. Pokud víte pouze to, že Československo vzniklo v roce 1918 a figuroval u toho Masaryk, bude pro vás obtížné se v textu orientovat. Seznam osob na úvod by tomu pomohl. Otázkou je, na jaké čtenáře autor při psaní knihy myslel. Vzdělané, s přehledem a znalé historických souvislostí, pro něž kniha bude nesporným přínosem a studnicí nových zajímavých skutečností. V některých případech se možná bude jednat i o překvapivé souvislosti, na které se v běžných hodinách dějepisu nedostalo.
Karel Pacner je matadorem na poli publicistiky a žurnalistiky a v jeho knihách je profesionalita a obrovská znalost cítit z každé stránky. Doslova každá věta a souvětí je nabito informacemi a i ti, co se považují za znalce československé historie, si přijdou na své a určitě objeví nějakou novou skutečnost. Pokud máte alespoň středoškolskou znalost naší historie a zájem dozvědět se víc, neváhejte a investujte do knihy Osudové okamžiky Československa. Tato kniha by se měla stát součástí každé rodinné knihovny.
- Název knihy: Osudové okamžiky Československa
- Autor: Karel Pacner
- Nakladatelství: Albatros Media, Plus
Nejnovější komentáře