Dne 28. května 1964 začalo natáčení jedné z nejakčnějších scén v celém filmu: požár v New Venangu. Petrolejové pole s dřevěnými věžemi, domy a skladišti postavil Vladimir Tadej ve Stobreči, okrajové čtvrti Splitu, přesněji řečeno ve skalnatém údolí Kavy v místě zvaném Šine. Bylo to krásné místo, lemované skalami a jehličnatým lesem. Tadej nechal část lesa vykácet, aby načervenalé skály lépe vynikly. Dřevěné těžební věže a improvizovaná nádrž na petrolej do krajiny dobře zapadaly, celek působil divoce, ale zároveň i romanticky.
Všechny filmové stavby musel před natáčením prohlédnout a schválit režisér s kameramanem. Protože Tadej znal vkus režiséra Reinla, stalo se přesně to, co jako zkušený scénograf předvídal: vysoké dřevěné věže se ve všeobecném celku navzájem překrývaly. Obraz nebyl tak pěkný, jako kdyby věže stály dál od sebe. Tadej vycítil, že Reinlovi i kameramanovi je poněkud nepříjemné žádat, aby dělníci ty těžké, dvanáct metrů vysoké věže o pár metrů přesunuli, a tak sám poznamenal, že chlapci mohou v případě potřeby rozmístit věže jinak. Režisér i kameraman na něho s úlevou pohlédli a řekli, že přesně to si přejí. Jenže Stipe Gurdulić, vedoucí produkce chorvatského týmu, se zamračil a pravil, že zadarmo to rozhodně nebude! Tadej uchopil megafon a zavolal na dělníky, připravené dole v Kavě, aby se připravili na stěhování věží na místa, která jim budou shora určena. Všichni udiveně sledovali, co se bude dít. Zvlášť Gurdulić, který obracel každou minci, než ji vydal, byl ohromený. Dělníci, mezi nimiž byli i dva s motorovými pilami, dostali za úkol položit pod věže čtyři dlouhé desky, s jejichž pomocí se mohly věže posunovat o několik metrů doleva či doprava. Věže byly brzy harmonicky rozmístěny a připraveny k natáčení. Celá operace trvala půl hodiny a stála 15 litrů dalmatského červeného vína, které Reinl levně nakoupil. Také spořivý vedoucí produkce Gurdulić pil později s dělníky, ačkoliv se na stěhování vůbec nepodílel.
Pyrotechnik Erwin Lange spotřeboval pro požár v New Venangu 2.000 kg benzínu, 2.000 kg mazutu, 200 kg benzolu, 6 propan-butanových bomb, 20 kg dynamitu, 50 pochodní, 250 kg cementu a 100 elektrických zapalovačů. Veškeré exploze byly natáčeny za bílého dne a v jednotlivých krátkých úsecích, takže filmaři měli situaci pod kontrolou. Práce proběhly bez větších těžkostí, a tak se tým brzy přemístil do Solinu, průmyslového města nedaleko Splitu, na jehož okraji stála obrovská cementárna. V ní se natáčelo přepadení přistěhovalců i přestřelka mezi bandity a Vinnetouem, Old Shatterhandem a Castlepoolem.
Hlavního padoucha Forrestera ztvárnil slavný anglický herec Anthony Steel. Tento jemný a především elegantní pán měl v soukromí jedinou slabost: byl velmi nakloněn alkoholu. Filmový štáb byl tehdy ubytován ve známém hotelu Marijan ve Splitu. O víkendových večerech se na hotelové terase u bazénu shromažďovala elita tohoto krásného města. Jednoho sobotního večera se na přeplněné terase objevil i elegantně oblečený Anthony Steel, který na sebe ihned upoutal pozornost všech přítomných hostů, zejména žen. Herec chvíli tiše postál na terase, pak si upravil kravatu a zamířil k bazénu. Když došel k jeho okraji, na okamžik se zastavil, pak skočil do bazénu a ponořil se do průzračné vody. Zatímco hosté na sebe nechápavě hleděli, zcela mokrý herec zase vystoupil z bazénu a zamumlal: „Doufám, že teď vystřízlivím!“ Řekl to naprosto klidně a bez dalšího vysvětlování odešel do svého pokoje.
Další kapitola speciálu o filmu Vinnetou - Rudý gentleman bude vydána 12.7.2018 v 8:00.
Části seriálu: Vinnetou - Rudý gentleman
- Vinnetou - Rudý gentleman - Winnetou 2. Teil (1964)
- Vinnetou - Rudý gentleman - Trojice medvědů
- Vinnetou - Rudý gentleman - Požár v New Venangu
- Vinnetou - Rudý gentleman - Škrlak
- Vinnetou - Rudý gentleman - Suma sumárum
- Vinnetou - Rudý gentleman - Premiéra filmu Rudý gentleman
- Vinnetou - Rudý gentleman - Obsah filmu
- Vinnetou - Rudý gentleman
Nejnovější komentáře