Píše se rok 1949 a hranici mezi Texasem a Mexikem přeběhli dva chlapci, šestnáctiletý John Grady a jeho kamarád Lacy Rawlins. Jsou to takoví mojado-reverso, uprchlíci naruby, protože hraniční řeku překračovali obvykle Mexičané, aby se nelegálně dostali do USA. Po cestě se k nim nevyžádaně přidává ještě další “poutník”, Jimmy Blevis.
Tak začíná první díl Hraniční trilogie Cormaca Mccartyho. Hlavním hrdinou je zmíněný John Grady Cole, jehož morálnímu vývoji na cestě od chlapectví do dospělosti může čtenář přihlížet. A také koně, bez kterých by svět neměl smysl, koně, na které je dobré soustředit mysl, když je člověku nejhůře, koně, jejichž ocasy vlají ve větru “jako mořská pěna“. John koně prostě miluje a tvoří jeho nedílnou součástí. “Na koních měl rád přesně to, co měl rád u lidí, krev a její žár, který je poháněl. Všechnu svou úctu, lásku a náklonnost v životě věnoval těm, kdo měli v srdcích oheň, a tak to mělo být navždycky.”
Překračování hranic mezi dětstvím a dospělostí, dělící čára mezi pudem sebezáchovy a smyslem pro přátelství, láska ve své nejhlubší a zároveň nejbolestnější poloze se prolínají s poetickým popisem přírodních scenérií, na jejichž pozadí se odehrávají dramata jednotlivých postav. Děj je nich jakoby schovaný a teprve postupem času vyvstává čím dál tím zřetelněji, jako když ponorná řeka náhle vyvěrá na povrch. A potom se dynamika náhle změní, zmocní se nás proud vyprávění, pevně nás uchopí a nepustí až do konce.
Paralely o koních, lidech a o smyslu lidského bytí odvádějí chvílemi pozornost od hlavní dějové linie, nepůsobí však rušivě, spíše mají za úkol zpomalit mysl, aby se mohla následně obohacená o jiné obsahy vrátit nazpátek tam, kde příběh opustila. “Nakonec prohlásil, že viděl duše koní a že to byl strašný pohled. Říkal, že je možné spatřit je za určitých okolností, když kůň umírá, protože koně mají společnou duši, která může být smrtelná jenom proto, že se samostatným životem vyčleňuje od ostatních. Mínil, že pokud člověk porozumí duši jednoho koně, porozumí všem koním, co jich kdy na světě bylo.” Pro text jako takový je pak typická především absence uvozovek u přímé řeči a španělské dialogy, které mohou být pro čtenáře bez základní znalosti španělštiny částečně rušivou překážkou, nebo naopak výzvou.
Cormac McCarthy (1933) je americký spisovatel a scenárista, jehož díla se řadí k westernu, jižanské gotice či postapokalyptickému žánru. Literární kritik Harold Bloom ho zařadil mezi čtyři nejvýznamnější americké romanopisce současnosti. Recenzenti McCarthyho často srovnávají s Williamem Faulknerem. V roce 2007 obdržel Pulitzerovu cenu za román Cesta. V roce 2008 získalo filmové zpracování jeho románu Tahle země není pro starý (2005) čtyři Oscary. V roce 1992 také obdržel National Book Award (tj. Národní knižní cenu) za román Všichni krásní koně, první díl tzv. Hraniční trilogie. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Cormac_McCarthy)
MCCARTHY, Cormac. Všichni krásní koně. Vyd. 2. Přeložil Tomáš HRÁCH. Praha: Argo, 2008. Edice anglo-amerických autorů, sv. 11. ISBN 978-80-257-0001-3.
Nejnovější komentáře