Bouře, kterou mezi námi rozpoutal film Gladiátor od Ridleyho Scotta, ani po sedmi letech od vzniku neodezněla v hlavách hollywoodských filmových tvůrců. Vlny tenkrát vyplavily množství zelených bankovek. Na nich se závistí a zalíbením spočinul zrak nejednoho filmaře. Autoři Poslední legie se také rozhodli vsadit na jednu kartu, a předkládají nám historický film o zániku Římské říše.
Mají v úmyslu vyprávět příběh posledního římského císaře Romula Augusta. Ten byl zbaven vlády záhy po jmenování a ve věku 12 let uvězněn proradnými Góty. Do děje rovněž nechají zasáhnout císařova moudrého rádce Ambrosina, věrného generála Aurelia a kdoví proč také byzantskou bojovníci Miru. Tenhle A-tým se bude pokoušet vrátit moc zpátky do rukou pravoplatného vládce, k čemuž hodlá využít 9. „Dračí“ Legie - toho času nakvartýrovanou v Británii, a tudíž neposkvrněnou říšskými intrikami.
Doug Lefler, jenž obsadil židli s nápisem režisér, byl zvyklý natáčet seriály (dělal to 13 let). Tohoto zvyku se bohužel nezbavil ani tentokrát. Například už zmíněná bollywoodská Mira (Aishwarya Rai) působí víc jako slabší odvar Xeny, než slibovaná rozporuplná postava byzantské strážkyně, kterou čeká těžký úkol přehodnocení loajality. Ostatní nositelé zvučných jmén (Colin Firth, Sir Ben Kingsley) rovněž nehrají tak, jak by se čekalo od herců jejich formátu. Dokonce samotný Thomas Sangster dokázal předvést v Love Actually mnohem zajímavější uchopení role obyčejného kluka, než o co se pokouší v Poslední Legii. Třeba ale hledáme chyby na špatném místě.
Máme-li historický film, jde povětšinou o rekonstrukci události, alternativní náhled na událost, nebo o záležitost méně významnou zasazenou do významné historické doby. Rovněž celkové vyznění filmu je buď „krev, krev, krev!“, výpravný příběh a omezené množství tělesných tekutin, nebo cosi nenásilného bez tekutin.
Poslední legie se na začátku tváří jako rekonstrukce pádu jedné říše. Po chvilce se mění na výpravný příběh s alternativním pojetím dějin, aby skončila jako Dobrodružství mladých svišťů. Tudíž onen rozporuplný dojem nepramení jenom z hereckých výkonů. Je dost možné, že ani samotní herci nevěděli, co mají hrát.
Nicméně kouzlo filmů zasazených do tohoto zajímavého období lidských dějin bezesporu spočívá mj. v bitevních scénách. O ty nás tvůrci filmu rozhodně nechtěli připravit. A výsledek?
Vzpomeňte si na Tróju! Tento snímek jasně ukázal, že nemusíte mít desítky tisíc GC-panáků, aby bitvy působily mohutným dojmem a dokázaly diváka nabudit. V Tróji stačilo pár set skutečných chlapů nehezkého vzezření, kteří se navzájem stejně nehezky mlátili hlava nehlava. Kameraman chaoticky vychytával tvrdé výpady a ne vždy ladné pohyby (ne každý bojuje jako Achilles), čímž bitvě samotné dodával příchuť realističnosti a ošklivé krásy.
Netvrdím, že bojové scény a bojovníci jsou v Poslední Legii stejně mizerní jako v seriálu Zaklínač. Tam jsme s nechutí sledovali pár desítek holobrádků v nepadnoucím oblečení, kteří si místo hodiny tělocviku odskočili natočit pár hromadných záběrů. Jenomže slušně řečeno, ani tady nejsou bitevní scény impresivní.
Představte si atmosféru Xeny: Princezny bojovnice (určitě se teď zuřivě obrací v hrobě) a přidejte její choreografii, plus naprostou absenci krve. Hm, máte zhruba představu o vizualizaci soubojů. Skutečných „fightingů“ se dočkáme tak ve dvou scénách, ale netrvají ani minutu. Zbytek se odehrává v duchu „všichni ruce nahoru, já si poskočím, já si vyskočím…“ a do toho mávání různými druhy zbraní s účastí proměnlivého počtu statistů.
Z absence vizuálních pozlátek lze vinit Dina De Laurentiise, který přiložil ruku k dílu u Barbara Conana a King Konga (1976). Zkrátka tenhle producentský veterán nemá kdoví jaký vztah k počítačovým technologiím. Dělá věci hezky osvědčeně „postaru“. Jenomže vzápětí se nabízí otázka, kam se podělo těch 67 mil. dolarů? Mimochodem film 300 (Bitva u Thermopyl) byl o 7 mil. levnější.
Co ovšem nevyvolává pochybnosti, je fakt, že film si najde diváky. Například děti, kterým nebylo přáno shlédnout 300 nebo právě Tróju, mohou směle jít na Poslední legii. Tam je skutečně pustí každý rodič stejně jako dámy a pánové, jež filmu udělili rating PG-13. Navíc věk hlavního hrdiny může u mladších diváků rovněž vzbuzovat sympatie.
Ostatní mohou jít na hodinu a půl dlouhou procházku.
Název původní (angl.): The Last Legion
Název český/slovenský: Poslední legie/ Posledná légia
Žánr: Akční / Válečný / Dobrodružný
USA / Velká Británie / Francie
Rok: 2007
Délka: 110 min
Režie: Doug Lefler
Hrají: Colin Firth, Ben Kingsley, James Cosmo, Rupert Friend, Iain Glen, John Hannah, Kevin McKidd, Thomas Sangster, Peter Mullan, Aishwarya Rai, Alexander Siddig, Harry Van Gorkum
Nejnovější komentáře