Právník Jim Grant (Robert Redford) je vdovec a žije se svou dceru Isabel (Jackie Evancho) v poklidném americkém městečku. Jednoho dne se všechno změní. Jima navštíví mladý novinář Ben Shepard (Shia LaBeouf) a klade mu otázky, na které Jim nechce odpovídat. Otázky se týkají doby, se kterou nechce mít Jim už nic společného. Jenže minulost nejde vymazat a tak Jim vyhledá ukryté falešné doklady a odjíždí z domova. Jestliže se rozhodne vydat se svou dceru Isabel na výlet, není rozhodně to, z čeho bude mít radost. Je sice starostlivý otec a žádaný právník, ale jeho mládí nebylo zdaleka klidné a po mnoha let žil pod jinou identitou. Jeho pravé jméno bylo Nick Sloan a byl členem radikální protiválečné skupiny Weather Underground, která spáchala v šedesátých letech minulého století kromě několika bombových atentátů také loupežné přepadení banky, při němž zemřel strážný. Když je po třiceti letech jedna z aktérek přepadení Sharon Solarzová (Susan Sarandonová) dopadena FBI, dá se očekávat, že dojde i na další členy skupiny. Jim nechce jen nečinně čekat na své zatčení a vydává se hledat Mimi Lurierovou (Julie Christie), která se přepadení banky také zúčastnila. Stejně jako Jim zná pravdu o hledaném střelci. Protože stále platí pravidlo mlčení, bude takřka nemožné dopátrat, kdo při přepadení banky skutečně střílel.
Zatčení Sharon Solarzové vzbudí pozornost i mezi novináři, kteří hledají neustále nejnovější informace a touží po senzačním odhalení. Mezi takové nadšence patří i mladý novinář Ben Shepard, který vidí jedinečnou příležitost se proslavit. Jenže Jim Grant si s ním povídat nechce a osobní setkání se zatčenou Sharon Solarzovou nic neobjasní. Co spojuje bývalé členy protiválečné skupiny a kde jsou hranice jejich pravidel mlčení?
Jestliže se Robert Redford do nějakého filmu pustí, pak za tím hledejme určitou myšlenku nebo poznání. V několika filmech s Redford zahrál novináře, kteří složitě pátrají po pravdivých informacích jako jsou filmy Všichni prezidentovi muži nebo Tři dny kondora a často si zahrál postavy, které jsou tajemné a současně velice charismatické, např. Vzpomínky na Afriku, nebo Velký Gatsby. Redford hraje rád postavy, které mají nějakou historii a staví se k životu aktivně. A v tomto smyslu byl scénář filmu Pravidla mlčení od Lema Dobbse podle knihy Neila Gordona odpovídající výzvou.
Redford se rozhodl film režírovat a současně si zahrál roli stárnoucího Jima Granta. Propojení osobních zájmů a problémů ve společnosti je ukázáno nejen v jeho příběhu hlavního hrdiny, ale svým způsobem ovlivňuje i mladého novináře Bena Sheparda. Je velice sympatické, že režisér ponechal ve filmu oběma postavám takřka stejný prostor a je zajímavé sledovat, jak si s tím herci poradili.
Shia LaBeouf si novináře Bena Sheparda zahrál s evidentní chutí a podařilo se mu vytvořit sympatickou postavu aktivního a ambiciózního novináře. Jeho vlezlost a umíněnost je v kombinaci s ochotou naslouchat docela přijatelná. A to se mu ještě podaří zapůsobit na mladou slečnu Rebeccu. Nejen Rebecca, ale také ostatní ženské postavy jsou ve filmu důležité. Zatčením Sharon Solarzové film začíná, hledáním Mimi Lurierové příběh pokračuje a jejím rozhodnutím film končí.
Režisér si do postav členů bývalých radikálů vybral stárnoucí herecké hvězdy, které dokázaly dát postavám i v krátkých scénách důvěryhodnost s odleskem společené minulosti. Ze všech herců však věkem dominuje Robert Redford. Ale právě jeho postava je zabalena do „mladšího obalu“. Jenže v tomto případu si myslím, že právě postava Jima Granta si, vzhledem k její aktivitě podle scénáře, žádala jiného herce. Nebo změnit trochu scénář a nedělat z části filmu „běžecký závod seniorů“.
Film je natočen svižným tempem, ale neobsahuje drsné scény, střílení ani jiné formy násilí. Hudební i vizuální složka filmu je vyvážená. Je to filmová klasika bez zbytečných experimentů a počítačových triků.
Tvůrci filmu nabízí zajímavý pohled na osoby, které si z mládí nesou trvalé „prokletí změny identity“ a stálého strachu z odhalení. I přes skvělé herecké obsazení a režijní osobnost Roberta Redforda je film nenáročnou podívanou s dobrým koncem.
Nejnovější komentáře